Przejdź do treści

Warszawa świętowała Światowy Dzień NZJ

Wykłady specjalistów leczących chorych z NZJ, piknik rodzinny z występem mistrza świata we freestyle football, występem mistrzów Polski w Disco Dance Freestyle, grami i zabawami oraz wielka bitwa na papier toaletowy – to największe atrakcje warszawskich obchodów Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita, które odbyły się w sobotę 20 maja w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW.

Impreza, zorganizowana przez mazowiecki oddział „J-elity” przyciągnęła liczną grupę członków i sympatyków Towarzystwa oraz chorych na NZJ. Prelekcje lekarzy w sali konferencyjnej poprzedziło powitanie gości przez prezes „J-elity” Agnieszkę Gołębiewską i główną organizatorkę spotkania Agnieszkę Kowalczyk, dyskusję prowadziła Małgorzata Mossakowska. Dr hab. Jarosław Kierkuś z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka przedstawił leki biologiczne i nowe opcje terapeutyczne dostępne w badaniach klinicznych w Polsce. Pan doktor uspokoił słuchaczy, że w ciągu dziesięciu lat stosowania leków biologicznych w jego placówce nie spotkał się z przypadkiem poważnego działania ubocznego leku. Dr hab. Aleksandra Banaszkiewicz z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwracała uwagę, jak ważne są szczepienia chorych z NZJ. Podkreślała jednocześnie, że osoby zażywające leki immunosupresyjne – ze względu na obniżoną odporność – nie powinny być poddawane szczepieniom szczepionkami żywymi. Można je stosować jedynie na cztery tygodnie przed i tyle samo po zakończeniu terapii preparatami immunosupresyjnymi. Z kolei dr Katarzyna Borycka-Kiciak z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego szpitala im. Orłowskiego przekonywała, by chorzy na NZJ nie bali się chirurga, ponieważ w wielu przypadkach leczenie operacyjne może być skuteczną alternatywą dla terapii zachowawczej.

Po wykładach w kuluarach słuchacze mieli możliwość rozmowy ze specjalistami i zasmakowania w pysznościach przygotowanych na poczęstunek. Wzmocnieni przenieśli się do szpitalnego ogrodu, gdzie czekały już dmuchany zamek, stoiska oraz liczne atrakcje.

Gości pikniku przy pięknej, słonecznej pogodzie powitała Agnieszka Kowalczyk. Zabawa rozpoczęła się od mocnego akcentu – pokazu ekwilibrystycznych sztuczek piłkarskich w wykonaniu Mistrza Świata we freestyle football, uczestnika programu Mam Talent – Pawła Skóry. Do udziału w zabawie mistrz zaprosił dzieci, młodzież i dorosłych, wzbudzając entuzjazm i aplauz publiczności oraz pacjentów i gości szpitala. Najmłodsi uczestnicy za wzorowe wykonanie sztuczek piłkarskich zostali nagrodzeni upominkami.

Przez cały czas animatorka prowadziła gry i konkursy dla dzieci. Uczestnicy zabawy mieli możliwość skorzystania z przyspieszonego kursu udzielania pierwszej pomocy, porad na temat stomii i produktów stomijnych, radzenia sobie z bólem, mogli zasięgnąć informacji na temat probiotyków i prebiotyków oraz spróbować preparatów żywieniowych. Łakomczuchy zajadały bezpłatną watę cukrową, a ratownicy badali na miejscu poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze.

Nie zabrakło też innych atrakcji – pokazu tanecznego w wykonaniu dzieci ze Szkoły Tańca HAND to HAND, który porwał publiczność, konkursu na najlepszy strój z papieru toaletowego oraz pokazu mody, które odbyły się dzięki uprzejmości firmy Almus, producenta papieru toaletowego. Wszystkie maluchy za udział w konkursie oraz zabawach otrzymały upominki, które wywołały uśmiech na ich twarzach.

Kulminacyjnym punktem pikniku była uwielbiana przez dzieci wielka bitwa na papier toaletowy. Uczestnicy zaopatrzeni w amunicję po usłyszeniu sygnału rozpoczęli pojedynek, podczas którego rolki papieru toaletowego fruwały w powietrzu rozwijając się jak serpentyny.

– Bitwa to nie tylko dobra zabawa, to także symbol naszej codziennej walki z chorobą – mówi Agnieszka Kowalczyk. – Chcemy w ten sposób pokazać, że nie poddamy się chorobie i będziemy walczyć z nią dopóki starczy nam sił.

Gdy wszyscy byli już wyczerpani zabawą i tarzaniem się w „morzu papieru”, rozpoczęło się wspólne sprzątanie po bitwie i zakończenie imprezy.

 

PODZIĘKOWANIA

W imieniu swoimi i uczestników serdecznie dziękuje dr hab. Jarosławowi Kierkusiowi, dr hab. Aleksandrze Banaszkiewicz, dr Katarzynie Boryckiej-Kiciak za poświęcony czas oraz wspaniałe i bardzo pouczające wykłady. Pawłowi Skórze za wspaniale przeprowadzone pokazy oraz warsztaty dla uczestników, zespołowi młodych tancerzy ze Szkoły Tańca HAND to HAND za bezinteresowną pomoc, wsparcie i pokazy taneczne. Szczególnie dziękuję Dyrekcji Szpitala MSW i Pani Kierownik Sekcji Gospodarczej Joannie Nierychło za możliwość zorganizowania spotkania.

Podziękowania należą się także wszystkim wystawcom oraz firmom i sponsorom: firmie Nestle, Pharmabest, SALTS, Miralex, Noviere, Fundacji STOMAlife, firmie Abbvie, Takeda i Alvogen, bez których spotkanie nie byłoby tak udane. Jesteśmy wdzięczni firmie Clipper, która po raz kolejny wsparła nas dostarczając przenośne toalety Clip Clop, Piotrowi Blak i jego teamowi za wynajem namiotów, zapewnienie nagłośnienia i obsługę imprezy, Kreatorom Imprez za wspaniałą zabawę, firmie cateringowej za przygotowanie poczęstunku oraz Małgorzacie i Wojciechowi Starnawskim z firmy Almus za wsparcie okazywane nam od wielu lat w organizacji naszych imprez i przekazywanie papieru toaletowego, bez którego nie mogłyby się odbyć konkurs na przebranie toaletowe i bitwa.

Chciałabym także podziękować ratownikom medycznym za ciężką pracę oraz Kierownictwu Carrefour Market Warszawa – Bielany za przekazanie upominków dla naszych najmłodszych uczestników.

Na zakończenie podziękowania kieruję do naszych wolontariuszy: Pawła Ciołka oraz Kamila Kowalczyka za relacje zdjęciową ze spotkania, dziękuję uczestnikom zabawy za przybycie i wspólne świętowanie Światowego Dnia NZJ, dr hab. Małgorzacie Mossakowskiej za poprowadzenie wykładów oraz wolontariuszom za pomoc w organizacji wydarzenia. Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok.

Agnieszka Kowalczyk

 zdjęcia: Kamil Kowalczyk

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!