Przejdź do treści

O nas

Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” powstało w 2005 roku z inicjatywy rodziców dzieci zmagających się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Crohna i mikroskopowym zapaleniem jelita oraz dorosłych chorych. Wiemy, z jakimi problemami mierzą się pacjenci i ich najbliżsi. Dołączyło do nas ponad 2600 osób w całej Polsce, mamy oddziały w 14 województwach, a od 2007 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Oznacza to, że na działalność „J-elity” można przekazać 1,5% podatku dochodowego. Od kwietnia 2011 jesteśmy członkiem EFCCA – Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Crohna i Colitis Ulcerosa, która zrzesza Stowarzyszenia z 39 krajów z Europy i innych kontynentów. Nasi przedstawiciele zasiadają we władzach EFCCA i EFCCA Młodych.

Co robimy?

⇒ Walczymy o nowoczesne leczenie

Mamy na swoim koncie wiele sukcesów w walce o lepszą refundację leków i wprowadzenie innowacyjnych terapii biologicznych. W 2009 r. wsparliśmy działania skutkujące powrotem NZJ na listę chorób przewlekłych. Zabiegamy o szerszy dostęp do leczenia żywieniowego, szybszą diagnostykę i łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. Nie składamy broni!

⇒ Edukujemy

Wydajemy Kwartalnik „J-elita”, poradniki, komiksy dla najmłodszych. Wszystkie nasze wydawnictwa są bezpłatne. Wysyłamy je do szpitali i przychodni – wystarczy złożyć zamówienie pisząc maila na biuro@j-elita.org.pl. Od 2008 roku organizujemy Dni Edukacji o NZJ w największych miastach. To otwarte wykłady lekarzy leczących pacjentów z NZJ, psychologów i innych specjalistów oraz spotkania, na których pacjenci wymieniają się doświadczeniami życia z chorobą. Docieramy do mediów pokazując problemy chorych.

⇒ Integrujemy

Organizujemy m.in. obchody Światowego Dnia NZJ (co roku 19 maja) i pikniki z wielkimi bitwami na papier toaletowy, spotkania mikołajkowe, Dzień Dziecka dla małych pacjentów na szpitalnych oddziałach. Zapraszamy chorych na spotkania grup wsparcia. Wyruszamy wspólnie na Bieszczadzki Rajd „J-elity”, jeździmy rowerami po Szwecji, pływamy kajakami, chodzimy na kręgle. Razem jest raźniej, a w kupie siła!

⇒ Wspieramy chorych

Od 2005 roku organizujemy letnie turnusy rehabilitacyjne nad morzem, a także letnie i zimowe turnusy w górach. Odwiedzamy szpitalne oddziały i przekazujemy darowizny dla placówek leczących chorych z NZJ. Wspólne z Fundacją DOZ pomagamy chorym w trudnej sytuacji materialnej w zakupie leków.


Dołącz do nas! Z „J-elitą” jesteś w dobrym Towarzystwie!