Przejdź do treści

Zakup sprzętu dla szpitali

Darowizny J-elity. Pomagamy szpitalom i chorym

W latach 2014-2019 Towarzystwo „J-elita” przekazało szpitalom leczącym pacjentów z NZJ
darowizny na zakup sprzętu i wyposażenia sal o wartości ponad 240 tys. zł.

Pomoc szpitalom leczącym pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna to od lat ważny element działalności „J-elity”. – Może nie są to wielkie kwoty, bo na takie nas nie stać, ale staramy się wspierać placówki pomagające chorym z NZJ – mówi prezes „J-elity” Agnieszka Gołębiewska. – Udało nam się sfinansować zakupy, które umożliwiły prowadzenie ważnych badań diagnostycznych i znacząco wpłynęły na komfort pobytu małych i dużych pacjentów
na oddziałach gastroenterologii.
W roku 2019 przekazaliśmy trzy darowizny na łączną kwotę 15,1 tys. zł. Dzięki nim w lutym br. do Poradni Chorób Jelitowych w Centrum Endoskopii Zabiegowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy trafiły kleszcze biopsyjne, szczotka do czyszczenia kanałów endoskopów oraz pętle do polipektomii, czyli usuwania polipów jelita grubego za łączną kwotę 2,7 tys. zł. – To drobny sprzęt, którego pacjenci nie widzą, na którym nie da się umieścić naszego logo. Bez niego jednak
trudno sobie wyobrazić wykonywanie badań endoskopowych – dodaje prezes Gołębiewska. – To, co jest istotne, to szybkość działania Towarzystwa. Jeśli potrzebna jest część do naprawy sprzętu lub inny drobiazg, zarząd „J-elity” potrafi podjąć decyzję w kilka godzin i zrealizować dostawę w parę dni.
Dzięki „J-elicie” w lipcu do Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie trafiła pompa infuzyjna za 6,9 tys. zł. Natomiast w sierpniu Klinika Gastroenterologii Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego im. prof. Sokołowskiego w Szczecinie wzbogaciła się o kardiomonitor do rejestrowania czynności życiowych podczas kolonoskopii za 5,5 tys. zł.
W gabinecie zabiegowym na Pododdziale Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Szpitala Klinicznego MSWiA zawisł teleskopowy parawan, zapewniający chorym intymność w trakcie badań. – To tylko kilkaset złotych, ale zapewni poczucie bezpieczeństwa pacjentom, a szczególnie pacjentkom w trakcie wykonywania EKG – mówi Gołębiewska. Po oddziale jeździ także dodatkowych 20 statywów do kroplówek oflagowanych logo „J-elity”. To celowa darowizna jednej z naszych członkiń. – Tego sprzętu ciągle brakuje. Po prostu się zużywa, przybywa też pacjentów jednodniowych, a dla chorego chodzącego nie ma niczego gorszego, niż przywiązanie do łóżka – dodaje fundatorka. Parawany i stojaki były darowane również w poprzednich latach.
We wcześniejszych latach zakupy były większe. W roku 2014 przekazaliśmy szpitalom darowizny na łączną kwotę 92,1 tys. zł, rok później za 23,3 tys. zł, a w 2016 za 62,4 tys. zł. W kolejnych dwóch latach odpowiednio 32,8 tys. zł i 14,4 tys. zł. Ten spadek wartości darowizn wiąże się z rozwojem różnych innych aktywności „J-elity” oraz, o czym nie można zapominać, brakiem dofinansowania PFRON do naszego Kwartalnika.