Przetoki okołoodbytnicze – powikłanie choroby Leśniowskiego-Crohna
24 marca 2023
Silny, nie dający się uśmierzyć ból, sącząca się wydzielina, brudząca ubranie i podrażniająca skórę na pośladkach oraz zaburzenia funkcji zwieraczy. To bardzo uciążliwe i jednocześnie krępujące objawy, towarzyszące przetokom okołoodbytniczym, które są jednym z powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna, a niekiedy…
Konkurs im. prof. Witolda Bartnika na najlepszą pracę doktorską, magisterską i licencjacką – VI edycja
23 marca 2023
Zapraszamy do udziału w VI edycji Konkursu Towarzystwa „J-elita” im. prof. Witolda Bartnika na najlepszą pracę doktorską, magisterską i licencjacką dotyczącą szeroko rozumianej tematyki nieswoistych chorób zapalnych jelit. Nagrody: za najlepszą pracę doktorską – 7 tys. złotych…
Młodzież z Zamościa edukuje czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna
16 marca 2023
Uczennice z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu we współpracy z Towarzystwem „J-elita” edukowały dzieci i młodzież w zakresie objawów choroby Leśniowskiego-Crohna i innych chorób układu pokarmowego oraz problemów, z jakimi zmagają się pacjenci. Projekt społeczny, o nazwie „Well Digested”…
Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego UM w Łodzi jak nowa po remoncie
13 marca 2023
Zakończył się remont w Klinice Chorób Przewodu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Oddział Gastroenterologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Barlickiego), której kierownikiem jest prof. Ewa Małecka-Wojciesko. Sale chorych zostały wyposażone w pełne węzły sanitarne, co ważne zwłaszcza…
Zachęcamy do udziału w badaniu jakości życia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna
13 marca 2023
Zachęcamy osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna do wzięcia udziału w badaniu: Szanowni Państwo, Nazywam się Dominika Jean Saad, jestem psychologiem, wykładowcą akademickim na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Akademii Pedagogiki Specjalnej. Naukowo…
„J-elita” zawsze z chorymi: W kupie siła!
12 marca 2023
Dlaczego działamy? Bo „J-elitę” tworzą sami chorzy na NZJ i rodzice chorych dzieci. Co nas napędza? Satysfakcja i uśmiech pacjentów. Dlatego prosimy Was o przekazanie 1,5 % podatku na Towarzystwo „J-elita”. Dzięki Wam możemy zrobić więcej! Co chorzy…
Turnus letni w Tatrach
21 lutego 2023
Zapraszamy na Letni turnus w Tatrach organizowany w terminie 20-27.08.2023 r. Turnus odbędzie się w znanym Wam ośrodku “Skalnity” położonym w Poroninie ul. Stasikówka 74c koszt pobytu: – dzieci do 3 lat – gratis, wspólny nocleg, bez wyżywienia…
Priorytety w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit na rok 2023
16 lutego 2023
Złagodzenie kryteriów kwalifikacji do programu lekowego i możliwość rozpoczęcia leczenia biologicznego nieswoistych zapaleń jelit na wcześniejszym etapie choroby, personalizacja leczenia, upowszechnienie terapii podskórnej oraz poprawa wyników leczenia powikłań – to kwestie kluczowe dla poprawy opieki…
Zimowy turnus „J-elity” w górach. W takim towarzystwie wiatr i deszcz nam niestraszny!
14 lutego 2023
W Nowy Rok weszliśmy w towarzystwie przyjaciół z „J-elity”, podczas turnusu zimowego w górach. Turnus w ośrodku „Skalnity” w Poroninie rozpoczął się 2 stycznia, więc w Tatry zjechaliśmy w radosnych nastrojach mając świeżo w pamięci obrazki z zabawy sylwestrowej. Gdy wszyscy rozgościli…
Prof. Rafał Filip: Terapia biologiczna bez tajemnic
30 stycznia 2023
Jakie są efekty terapii biologicznej, jakie mogą wystąpić działania niepożądane i w jaki sposób ocenia się jej skuteczność – na te i wiele innych pytań odpowiada gastroenterolog prof. Rafał Filip. Jacek Hołub: Do końca 2021 roku czas trwania…
Zakończenie Projektu Kart Zdrowia „Misja – remisja!”
25 stycznia 2023
Zarząd Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” informuje, że w dniu 15.01.2023 roku został zakończony projekt wsparcia w zakupie leków „Misja – remisja!”. W ramach projektu rozdano karty na zakup leków o łącznej wartości…
Dzieciństwo z psem może zapobiegać chorobie Leśniowskiego-Crohna
10 stycznia 2023
Małe dzieci dorastające z psem lub w dużej rodzinie mogą rzadziej chorować na chorobę Leśniowskiego-Crohna – twierdzą kanadyjscy naukowcy. Badacze, korzystając ze specjalnego kwestionariusza, zebrali dane od prawie 4,3 tys. krewnych pierwszego stopnia pacjentów z ch.L-C…
Współwystępowanie nieswoistych zapaleń jelit i zespołu jelita nadwrażliwego a mikrobiota jelitowa
9 stycznia 2023
Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) obejmują dwie główne jednostki chorobowe: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C) oraz nieokreślone nieswoiste zapalenie jelita grubego (NNZJG). Coraz więcej danych z szeroko zakrojonych badań…
Dajemy radę: Nic na siłę
29 grudnia 2022
Życie Olgi, która choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna pokazuje, że to co początkowo wydaje nam się porażką można przekuć w sukces, w sytuacjach kryzysowych warto zwrócić się o pomoc. I nie warto niczego robić na siłę. Olga mieszka w Warszawie, ma dwadzieścia pięć lat…
Pacjenci z NZJ w Ukrainie: Będziemy świętować zwycięstwo razem z Polską
28 grudnia 2022
Przeciążone szpitale, brak leków i zaostrzenie choroby związanej z wojennym stresem – o sytuacji pacjentów z NZJ w napadniętej przez Rosję Ukrainie mówi Olena Sotskova, współzałożycielka i przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Zapalnymi Jelita Grubego „Pełne życie”.…