Przejdź do treści

Wykłady i piknik – Światowy Dzień NZJ w Rzeszowie

Podkarpacki oddział „J-elity” zorganizował wykłady specjalistów i piknik dla dzieci. Wydarzenie, które odbyło się  17 czerwca 2017 r. w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2  w Rzeszowie było kontynuacją rzeszowskich obchodów Światowego Dnia NZJ.

Pierwszych uczestników spotkania witaliśmy już rano. Sala, mimo długiego weekendu, wypełniła się niemal w całości. Wraz z Anią Kutą-Mach, prezes oddziału podkarpackiego „J-elity”, rozpoczęliśmy od przedstawienia działalności i osiągnięć Towarzystwa. Niezawodnym gospodarzem imprez merytorycznych jest nasz wiceprezes – dr hab. n.med. Bartosz Korczowski. Jego doświadczenie i wiedza połączone z wielką kulturą osobistą są ujmującą mieszanką. Pan doktor ciekawie uzupełniał wykłady prelegentów, m.in. o praktyczne informacje dotyczące aktualnych badań klinicznych prowadzonych przez KSW nr 2, odbywające się pod jego kierownictwem oraz ordynatora naszego oddziału gastroenterologicznego dla dorosłych – dr hab. Rafała Filipa.

Pierwszym wykładowcą była lek. med. Ewelina Bartosiewicz, która wystąpiła z prelekcją „Rola endoskopii u pacjentów z NZJ”, przedstawiając w ciekawy i przystępny sposób kolonoskopię. Następnie głos zabrał lek. Błażej Goliat, który opowiadał o mechanizmie działania leków. Poznaliśmy strategie leczenia NZJ i dowiedzieliśmy się po co łykamy zapisywane przez lekarzy tabletki. Ważne jest to, że KSW nr 2 prowadzi szereg badań klinicznych nad nowymi lekami, w których można brać udział po spełnieniu wymogów programu. Oczywiście jest to darmowe, a pacjent zostaje przy okazji gruntownie przebadany. Przykładem bardzo ciekawego programu jest aktualnie prowadzony cykl badań nad nowymi lekami, które mają na celu „wyzerowanie pamięci immunologicznej” u pacjenta. Być może okaże się to dobrą drogą, bo dotychczas leczymy tylko objawy, a nie przyczynę choroby. Program jest już zamknięty dla nowych ochotników, ale niebawem ruszą następne.

Po krótkiej przerwie śniadaniowej głos zabrała dietetyk mgr inż. Beata Świstara, która przedstawiła wykład: „Dieta i suplementacja w chorobie Leśniowskiego – Crohna i WZJG”. Pani dietetyk zaprezentowała szereg strategii żywieniowych, które można skutecznie wykorzystać aby szybciej stanąć na nogi. Ostatnim wykładem było wystąpienie mgr Joanny Porębiak z firmy Nestle  pt. „Leczenie żywieniowe w chorobie Leśniowskiego Crohna i WZJG”. Prelegentka przedstawiła najnowsze produkty stosowane w diecie i suplementacji chorych na NZJ. Goście mogli spróbować nowych smaków i dostać darmowe próbki.

Ostatnim punktem programu było krótkie wystąpienie naszej koleżanki z rzeszowskiej grupy wsparcia „Brygada-J”, Moniki Bliźniak. Monika opowiedziała o swoim życiu z chorobą. Podkreśliła, że nie wolno się poddawać, że można żyć normalnie, cieszyć się potomstwem, pracą i być aktywnym. Na koniec dwa słowa zabrałem ja, przypominając wszystkim żebyśmy nie poddawali się w okresach zaostrzeń, żeby pamiętać, że już nie raz wstawaliśmy z czworaków. Warto korzystać i cieszyć się z życia, okresy gorsze przychodzą i odchodzą.

Następnie wszyscy przeszliśmy do patio gdzie czekał obiad i atrakcje dla dzieci. Studenckie Koło Naukowe medycyny w stanach nagłych przy Instytucie  Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką dr Pawła Więcha zaprezentowało pokaz pierwszej pomocy. Można było zmierzyć ciśnienie tętnicze, zaś dzieci miały zabawy z animatorem i inne atrakcje, m.in. gry i zabawy plenerowe, watę cukrową i dmuchaną zjeżdżalnię.

Niestety niebawem musieliśmy uciekać przed deszczem, ale grunt, że wszystkie punkty programu zostały zrealizowane, dzieci były zadowolone i uśmiechnięte. Animatorki z balonami i farbami do twarzy odwiedziły na koniec maluchy przebywające na oddziałach szpitalnych. Kilka osób zadeklarowało chęć dołączenia do „J-elity”, mamy więc nadzieję spotkać się w większym gronie podczas następnej takiej imprezy. Dziękujemy wszystkim za wkład w organizację wydarzenia.

Piotr Chrzanowski

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!