Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Poznaniu

Dzień Edukacji o NZJ w Poznaniu, który odbył się w sobotę 30 marca 2019 r. po raz trzeci został zorganizowany w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

Aula im. Rydygiera, w której odbyły się wykłady, szybko się wypełniła. Na spotkanie przybyło niemal sto osób. Prelekcji wysłuchali także pacjenci przebywający na Oddziale Gastroenterologii, Chorób Metabolicznych, Wewnętrznych i Dietetyki, znajdującego się naprzeciwko sali wykładowej.

Cele działalności „J-elity” przedstawiła wiceprezes oddziału Katarzyna Strzelczyk, współorganizator tegorocznych Dni Edukacji. Zaprosiła wszystkich uczestników do cyklicznych, wspólnych spotkań w ramach integracji organizowanych na terenie Poznania.

Pierwszą prelekcję wygłosił chirurg i proktolog dr n. med. Marcin Grochowalski. Podkreślił on, że postępowanie chirurgiczne jest zarezerwowane dla powikłań choroby i sytuacji, gdy nie ma możliwości leczenia zachowawczego. Ciekawy i szczegółowy wykład na temat osteoporozy u pacjentów z NZJ wygłosiła dr n.med. Iwona Krela Kaźmierczak. Niestety w Polsce osteoporoza i osteopenia występują często u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i  chorobą Leśniowskiego-Crohna. Mineralna gęstość kości (BMD) ma związek z BMI pacjentów i ze skumulowaną dawką kortykosteroidów, zależy także od czasu trwania choroby oraz od liczby hospitalizacji. Innymi słowy, im większa dawka kortykosteroidów i im dłużej trwa choroba, tym ryzyko występowania osteoporozy się zwiększa. Farmaceuta Ariel Liebert jako kolejny wykładowca w żartobliwy i bardzo przystępny sposób przedstawił informacje na temat suplementów oraz popularnych środków przeciwbólowych. Wskazał także na ogólnodostępną stronę internetową (https://www.zdrowiepacjenta.pl/osoz-www/leki/interakcje), gdzie można sprawdzić wzajemne interakcje pomiędzy poszczególnymi lekami oraz między lekami a żywnością.

Kolejny wykład poświęcony był w całości zagadnieniu diagnostyki endoskopowej w NZJ. Dr n. med. Marcin Kucharski podkreślił jego znaczenie, wskazania oraz przeciwskazania do badania,  omówił także co dokładnie ocenia się przy pomocy endoskopii. Prelekcja dr n. med. Aleksandry Szymczak-Tomczak odnosiła się do wykładu o osteoporozie. Niedobór witaminy D jest bardzo rozpowszechniony u osób z nieswoistym zapaleniem jelit, zwłaszcza u dzieci. Może się to przyczyniać do złego stanu kości, a także wpływać na przebieg choroby. Dlatego tak ważna jest jej suplementacja ustalona przy konsultacji z lekarzem.

Po tym wykładzie wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek, korzystając z możliwości rozmowy z obecnymi prelegentami. Do stowarzyszenia dołączyły kolejne osoby, zainteresowane wspólnymi spotkaniami.

Po przerwie dr n. med. Maria Orzeszko oraz lek. Monika Tomaszewska-Kiecana mówiły o badaniach klinicznych, m.in. jak wyglądają badania kliniczne, jakie są kryteria włączenia do nich pacjenta, kto może z nich skorzystać. Temat kontynuowała Ewa Maciejewska, pacjentka biorąca udział w jednym z programów. Opowiadała o tym jak wygląda protokół badania klinicznego oraz jakie korzyści płyną z udziału w badaniu nad skutecznością i bezpieczeństwem innowacyjnych leków biologicznych. Pani mgr inż. Beata Wojciechowska przedstawiła w jaki sposób PFRON wspiera osoby niepełnosprawne poprzez dofinansowania i aktywizację zawodową osób z orzeczeniem. Dni Edukacji o NZJ zakończyły mgr Karolina Wajor i mgr Beata Kudlińska przedstawiające korzyści płynące z regularnego przyjmowania odpowiednich bakterii probiotycznych.

Dziękujemy wszystkim prelegentom, gospodarzowi spotkania – władzom Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego oraz wszystkim przybyłym.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!