Przejdź do treści

Tłum gości na warszawskich Dniach Edukacji o NZJ

Ponad sto pięćdziesiąt osób przyciągniętych wykładami specjalistów od leczenia i wspierania chorych na nieswoiste zapalenie jelit wzięło udział w warszawskich Dniach Edukacji o NZJ, które odbyły się 19 listopada w auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia założycielki i pierwszej prezes Towarzystwa „J-elita” Małgorzaty Mossakowskiej, która opowiedziała o działalności organizacji i pochwaliła się nowych przedsięwzięciach: internetowym biuletynie, który co dwa miesiące dociera do ponad 6,5 tys. adresatów i poradniku dla rodziców chorych dzieci „Życie w cieniu NZJ”. Zapowiedziała również, że wiosną przyszłego roku stowarzyszenie będzie gospodarzem zjazdu EFCCA – Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Crohna i Colitis Ulcerosa.

Dr hab. Piotr Albrecht z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystąpił z wykładem o roli antybiotyków w NZJ oraz faktach i mitach związanych z przerostem flory bakteryjnej.  Jak wynika z badań, przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim (czyli SIBO) dotyczy od zera do 20 proc. ludzi zdrowych, od 25 do 88 proc. cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C) i 81 proc. chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.  Jego objawami są m.in.: wzdęcia, biegunka i ból brzucha, podobnie jak w zespole jelita drażliwego. Pan doktor opowiadał jak leczyć SIBO i wskazywał na rolę antybiotyków w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna – o ile we WZJG ich użycie może dać korzyści, to już w ch. L-C są one nietrwałe.

Dietetyczka mgr inż. Urszula Grochowska ze Szpitala Pediatrycznego WUM mówiła o wpływie diety FODMAP – o małej zawartości produktów wzmagających fermentację w jelitach – na pacjentów z NZJ. Wskazywała, że może ona łagodzić objawy choroby i pozwala wyeliminować produkty, które nam szkodzą, ale nie należy jej stosować przez całe życie. Wskazywała też, że chorzy z NZJ mogą spożywać gluten jeśli nie mają cieliaklii. – Dieta w NZJ to nie jest dieta bezglutenowa – tłumaczyła.

Lek. med. Magdalena Kaniewska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit, Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie mówiła o lekach biopodobnych, które weszły do użytku w Polsce w 2013 r. Wskazywała, że w ch. L-C i we WZJG są one tak samo bezpieczne i skuteczne jak biologiczne leki referencyjne. Nie ma różnicy w również w reakcjach uczuleniowych. Zapowiedziała, że przyszłość należy do leków biopodobnych, ponieważ są tańsze od referencyjnych i produkuje je coraz więcej koncernów.

Duże zainteresowanie gości spotkania wywołał wykład chirurg dr n. med. Katarzyny Boryckiej-Kiciak, z Kliniki Chirurgii Ogólnej Przewodu Pokarmowego Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Pani doktor zachęcała chorych, by nie traktowali operacji jako ostateczności, tylko konsultowali strategię leczenia z gastroenterologiem i chirurgiem już na wcześniejszym etapie. Przekonywała również, że w świetle badań jakość życia pacjentów po kolektomii – ze stomią lub zbiornikiem jelitowym – jest porównywalna, gdyż prawie co drugi cierpi z powodu zapaleń zbiornika.

Gabriela Pyć, przedstawicielka firmy Pharmabest mówiła o roli poliprobiotyków w leczeniu NZJ, zaś Marta Janiak z firmy Nestle opowiedziała o roli leczenia żywieniowego w chorobie. Uczestnicy spotkania mogli się zapoznać z ich produktami przy stoiskach oraz otrzymać Kwartalniki, poradniki i inne wydawnictwa „J-elity”.

Tradycyjnie publiczność mogła zadawać pytania prelegentom. Po zakończeniu wykładów uczestnicy spotkania wraz ze specjalistami udali się na poczęstunek. Chorzy i ich bliscy mogli się dzielić doświadczeniem, niektórzy goście deklarowali przystąpienie do Towarzystwa. Żywe dyskusje trwały jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części imprezy.

„J-elita” serdecznie dziękuje wszystkim prelegentom, gościom, wolontariuszom oraz firmom-darczyńcom, które pomogły w organizacji spotkania.

Zapraszamy to obejrzenia relacji zdjęciowej ze spotkania w Warszawie, którą przygotował Kamil Kowalczyk.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!