Przejdź do treści

Dni Edukacji o NZJ we Wrocławiu

Bezpłatne prelekcje wybitnych gastrologów i innych lekarzy specjalistów, dietetyka, poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – w sobotę 11 marca w Hotelu Radisson Blu odbyły się Dni Edukacji  o Nieswoistych Zapaleniach Jelita.

Spotkanie, które odbyło się przy pełnej sali słuchaczy, rozpoczęło się od wykładu dr Elżbiety Krzesiek na temat programów lecznicze NFZ choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Następnie prof. dr hab. Barbara Iwańczak i dr Agnieszka Borys-Iwanicka wystąpiły z prelekcją „Leczenie żywieniowe w indukcji remisji choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci”. Chorzy na NZJ to w większości osoby młode, planujące założyć rodzinę. Prof. dr hab. Marian Gabryś opowiadał im o wpływie choroby na płodność.

Chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego towarzyszą często objawy pozajelitowe prof. dr hab. Tomasz Konopka mówił o zmianach w jamie ustnej u pacjentów z NZJ. Równie ciekawy i budzący emocje słuchaczy był wykład prof. dr hab. Leszka Paradowskiego „Nieswoiste choroby zapalne jelit a nowotwory”. Z kolei dr Piotr Nockowski mówił o zmianach skórnych towarzyszących NZJ.

Program spotkania był bardzo bogaty. Prof. dr  hab. Barbara Iwańczak i dr  Katarzyna Akutko przedstawiły prelekcję „Historia naturalna choroby Leśniowkiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, natomiast dr Radosław Kempiński i dr Tomasz Pytrus mówili o nadzorze endoskopowym niezbędnym z NZJ.

Wykładom specjalistów towarzyszyły prezentacje wspomagających leczenie produktów firmy Pharmabest oraz  Nestle. Towarzystwo „J-elita” miało stoisko z bezpłatnymi wydawnictwami.

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!