Przejdź do treści

Światowy Dzień NZJ 2011

Międzynarodowy Dzień NZJ, zgodnie z decyzją EFFCA (European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations) oraz Stowarzyszeń z obu Ameryk i Australii, obchodzony jest na całym świecie 19 maja. W tym roku do obchodów przystąpiła także Polska. Chorzy zrzeszeni w Towarzystwie „J-elita” przeprowadzają je pod hasłem: „Nasze życie to paradoks: w toalecie i często, i rzadko”.

– Na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – zapadają głównie ludzie młodzi, w wieku 15-35 lat. W naszym Towarzystwie jest ich wielu, ale większość chorych ze względu na krępujące objawy pozostaje w ukryciu. My chcemy ich ośmielić i pokazać, że do poważnej choroby i związanego z nią cierpienia można podejść na wesoło. Młodzież ma wiele pomysłów na zobrazowanie życia z chorobą, dlatego postanowiliśmy potraktować nasze święto z przymrużeniem oka. 19 maja 2011 roku, z okazji Światowego Dnia Choroby Crohna i Colitis Ulcerosa, w Katowicach i Warszawie, odbędzie się bitwa, jakiej te miasta na pewno jeszcze nie widziały. Amunicją w niej będzie kolorowy papier toaletowy, rzucany jak serpentyna – mówi dr Małgorzata Mossakowska, wiceprezes Towarzystwa „J-elita”. Happening ma na celu zainteresowanie otoczenia naszymi problemami, pokazanie chorym, że nasze dolegliwości nie muszą nas blokować przed robieniem szalonych rzeczy – dodaje. Jeśli chcecie poznać chorych na CU (colitis Ulcerosa) i CD (crohn disease), czyli CUD-aków dołączcie do nas:

Katowice: Akcja rozegra się na placu pod „Spodkiem”. Start punktualnie godzina 18:00, dlatego warto zjawić się kilka minut wcześniej.

Warszawa: Zapraszamy w okolice pomiędzy wejściami na Dworzec Śródmieście i Metrem Centrum. Godz 18:00!.

Przychodząc, przynieście ze sobą kolorowe rolki papieru toaletowego, kolorowe, gdyż ma być wesoło! Będzie to wasza amunicja. Rolkami będziemy rzucać rozwijając je jak serpentyna, oplatać się nimi, bawić do woli. Po bitwie zostaną rozdane worki na śmieci i odbędzie się wspólne sprzątanie.

Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na naszej stronie internetowej http://poznajcudakow.foortka.pl/. Na potrzeby akcji stworzyliśmy również swój profil na Facebooku, gdzie zapisało się już kilkaset osób. Dołącz do nas i Ty!

O szczegółach akcji mówił Piotr Baranowski podczas audycji w akademickim Radiu Kampus, której można posłuchać tutaj.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!