Przejdź do treści

Walny Zjazd Delegatów EFCCA 2018 w Bukareszcie

Coroczny Zjazd Delegatów EFCCA odbył się w dniach 25-26 maja br. w Bukareszcie. Gospodarzem spotkania było rumuńskie stowarzyszenie ASPIIR.

W zjeździe wzięło udział 52 delegatów z 30 krajów członkowskich EFCCA, obserwatorzy-delegaci z Brazylii, Czarnogóry, Kazachstanu, Kanady (on-line) oraz przedstawiciele dwóch krajów oczekujących na przyjęcie: Litwy i Holandii. Towarzystwo „J-elita” reprezentowały prezes honorowa Małgorzata Mossakowska oraz sekretarz Magdalena Sajak.

Podczas spotkania podsumowano ubiegłoroczne działania EFCCA oraz Grupy Młodych EFCCA, a także przedstawiono i zatwierdzono sprawozdanie merytoryczne i finansowe za 2017 rok. Dyrektor generalny EFCCA Luisa Avedano zaprezentowała plany działania Federacji na 2018 rok.

Martin Kojinkov (Bułgaria), który był prezesem EFCCA przez ostanie dwa lata zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. Na to stanowisko został wybrany jedyny kandydat – Salvatore Leone (Włochy), dotychczasowy wiceprezes. W tym roku kończyła się także kadencja Marko Perovica z Serbii pełniącego w zarządzie funkcję skarbnika. Marko został wybrany ponownie na dwuletnią kadencję. Ciara Drohan (Irlandia) do kolejnego Walnego Zjazdu będzie łączyła obowiązki wiceprezesa i sekretarza Zarządu.

Delegaci zdecydowali, że do grona krajów członkowskich Federacji została przyjęta Litwa, powitano także powracającą Holandię.

Tegoroczny Walny Zjazd Delegatów został połączony z sympozjum, podczas którego przedstawiciele organizacji pacjenckich oraz wybitni specjaliści zajmujący się nieswoistymi zapaleniami jelit zaprezentowali w przystępny sposób obecny stan wiedzy oraz przybliżyli wyniki zakończonych prac i tematy, nad którymi obecnie pracują. Sympozjum było również okazją do zaprezentowania badań, w których udział brały stowarzyszenia pacjentów. My przedstawiliśmy projekt, który był zrealizowany wspólnie z Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego. Porównywano w nim „Jakość życia osób z NZJ poddanych leczeniu biologicznemu podawanemu drogą podskórną, dożylną oraz hipotetyczną drogą doustną”.

Federacja organizacji z 36 państw

European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), czyli Europejska Federacja Stowarzyszeń Crohna i Colitis Ulcerosa powstała w 1990 r. Ma siedzibę w Brukseli i skupia 36 krajowym stowarzyszeń pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ), nie tylko z Europy. Jej cel to poprawa jakości życia chorych z NZJ. Towarzystwo „J-elita” zostało przyjęte do federacji w kwietniu 2011 roku.

Magdalena Sajak

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!