Przejdź do treści

Niezwykła wystawa w Lublinie: Lekarz sportretował pacjentów z NZJ

Od piątku 20 maja 2022 r. w Galerii Centrum Kultury lublinianie będą mogli zobaczyć niezwykłą wystawę zdjęć. To portrety pacjentów zmagających się z nieswoistymi zapaleniami jelit (NZJ), których autorami są gastroenterolog prof. Rafał Filip i fotografik dr Krzysztof Pisarek.

Wernisaż wystawy, który odbędzie się w piątek 20 maja o godz. 18.30 w Galerii Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie ma uświetnić przypadający dzień wcześniej Światowy Dzień NZJ (World IBD Day). Zarówno wystawa – organizowana przez lubelski oddział Towarzystwa „J-elita” – jak i World IBD Day, mają zwrócić uwagę na problemy, z jakimi zmagają się pacjenci dotknięci wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Zdjęcia to rezultat wyjątkowej inicjatywy prof. Rafała Filipa, kierownika Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, który wraz z artystą fotografikiem dr Krzysztofem Pisarkiem z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez trzy lata fotografował pacjentów z NZJ.

Każdemu z chorych robiono po dwa zdjęcia. Czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje
i przeżycia jakie niesie choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa. Jak wskazuje gastrolog, całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a chorując na nieswoiste zapalenia jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej. Stąd tytuł wystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!