Przejdź do treści

Za nami kieleckie Dni Edukacji o NZJ

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło 1 kwietnia w kieleckim Dniu Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit. Wydarzenie było okazją do spotkania chorych z regionu świętokrzyskiego nie tylko ze specjalistami w dziedzinie gastroenterologii, ale również dietetykiem czy psychoterapeutą.

Pierwszym z prelegentów była mgr Marzena Tazbir-Kowalczyk. W swoim wystąpieniu zaprezentowała formy wsparcia dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przedstawiła nie tylko świadczenia, jakie przysługują niepełnosprawnym ze strony pracodawcy, ale i profity, które może on czerpać zatrudniając osoby niepełnosprawne. Poruszyła ponadto tematykę związaną z dostępnymi dla chorych formami rehabilitacji społecznej.

Z kolei prof. Małgorzata Sładek z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Instytucie Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie omówiła m.in.  schemat postępowania terapeutycznego u pacjentów z NZJ i obecnie refundowane w Polsce terapie. Zwróciła też uwagę na to, by niepokojące objawy jak najwcześniej zgłaszać lekarzowi. – Ważne jest wczesne i właściwe rozpoznanie, ponieważ tylko dzięki niemu możemy wdrożyć właściwe leczenie i skutecznie wywołać remisję, a potem ją utrzymać – powiedziała.

Kierownik Oddziału Gastroenterologicznego Szpitala Św. Łukasza w Końskich, lek. med. Iga Detka-Kowalska poinformowała o tym, jak być pacjentem świadomym swoich praw i przysługujących mu świadczeń. Omówiła częstotliwość wykonywania okresowych badań diagnostycznych i zwróciła uwagę na problemy we współpracy z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Wielu z nich odmawia pacjentom skierowania na podstawowe badania, których koszt jest naprawdę niewielki. Nie ma takiej możliwości. Skoro lekarz pierwszego kontaktu wypisuje leki, w ulotce do których jest napisane, że terapia powinna być prowadzona pod kontrolą badań krwi, to tak musi być i trzeba się o to upominać, choćby nawet i na piśmie – uczulała.

O tajnikach pracy psychologa i psychoterapeuty z osobami cierpiącymi na choroby zapalne jelit mówiła dr n. hum Martyna Głuszek-Osuch. O tym, że to ważna część leczenia świadczy przewlekły charakter tych schorzeń. – Ważna jest współpraca między pacjentem, lekarzem i innymi specjalistami, takimi jak dietetycy czy psychoterapeuci. Choroba nie dzieje się tylko w chorym narządzie, ale we wszystkich płaszczyznach życia człowieka – zauważyła.

W kieleckim Dniu Edukacji o NZJ brał udział również Konrad Jantarski, naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Wskazywał m.in. jak na stronie internetowej NFZ znaleźć informacje, gdzie można leczyć choroby zapalne jelit. Zaprezentował również dane dotyczące terapii biologicznych prowadzonych w województwie świętokrzyskim.

Ostatnim z prelegentów była dietetyk mgr inż. Urszula Grochowska. W swoim wystąpieniu skupiła się na tematyce ważnej dla chorych, bo związanej z odżywianiem i obecnością w diecie tzw. FODMAP, czyli grupy cukrów, których organizm nie jest w stanie prawidłowo wchłonąć w pierwszym odcinku jelita cienkiego.

Inicjatywę zorganizowania w Kielcach Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit pozytywnie oceniła Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita”. – Mam nadzieję, że Kielce i cały region świętokrzyski będą od teraz ważnym punktem w realizowanych przez nas przedsięwzięciach – powiedziała podczas spotkania.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!