Przejdź do treści

Dni Edukacji o NZJ w Rzeszowie – Born to Help

W sobotę 25 listopada 2017 r. w auli Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie odbył się kolejny Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita.

Przybyłych gości przywitał prowadzący spotkanie wiceprezes Oddziału Podkarpackiego „J-elity” dr hab. Bartosz Korczowski. Prezentacji działalności Towarzystwa dokonali Patrycja Gajewska, Piotr Chrzanowski i Marlena Szajer. Pani Agnieszka Ulak z Oddziału Podkarpackiego PFRON omówiła procedury związane z ubieganiem się o orzeczenie o niepełnosprawności. Przedstawiła też korzyści, jakie czerpie z pracy osoba z niepełnosprawnością oraz zatrudniający ją pracodawca.  Aktywność zawodowa daje nam nie tylko stabilizację finansową umożliwiającą leczenie, zaspokojenie potrzeb życiowych i spełnianie marzeń, ale także wpływa pozytywnie na naszą psychikę i poczucie własnej wartości.

Następnie przedstawiciele firm Nestle oraz Pharmabest zaprezentowali swoje produkty, pomocne chorym w stanach zaostrzeń i remisji. Po solidnej dawce wiadomości konieczna była przerwa na kawę, herbatę oraz pyszne przekąski, która była świetną okazją do nawiązania nowych znajomości i odświeżenia starych. Padły także propozycje spotkań przy herbacie i wspólnego wyjścia.

Po przerwie psychoterapeuta Bogusław Czernia wygłosił prelekcję o wpływie choroby przewlekłej na nasze życie, kondycję psychiczną i postrzeganie świata. Najwięcej emocji przy obiedzie wzbudził wykład farmaceuty Ariela Lieberta. Warto czy nie warto brać suplementy? Czy homeopatia działa? Czy pić zioła, a jeśli tak, jeśli tak, to jakie? Odpowiedzi na te pytania już na początku wykładu zaciekawiły wszystkich słuchaczy… i po spotkaniu też było o nich głośno.

Dowiedzieliśmy się, że tylko przebadane leki i suplementy diety są godne zaufania. Musimy uważać na to co kupujemy. Wykład uświadomił nam również jaki skutek może wywołać łączenie ze sobą leków. Dla osób z NZJ to ważne,  bo przecież czasami przyjmujemy je nie tylko na naszą chorobę zasadniczą, ale także na choroby jej towarzyszące. Chciałabym zawsze spotykać w aptece farmaceutę, który będzie troszczył się o moje zdrowie i potrafił doradzić odpowiedni produkt.      

Podczas wykładów można było wziąć udział w konsultacjach m.in. ze stomatologiem. Cenne wskazówki i możliwość badania przyciągnęły wielu chętnych. Bardzo mili lekarze, pani pielęgniarka oraz prowadzący badania pokazali, że dobro pacjenta stawiają na pierwszym miejscu, a można leczyć się spokojnie i bez stresu. Utwierdził nas w tym także wykład dr hab. n. med. Bartosza Korczowskiego, który przybliżył nam programy lekowe i nowe możliwości leczenia biologicznego w Rzeszowie. Pod okiem tak świetnego specjalisty można wybrać dla siebie niemal optymalny sposób leczenia.

Kiedy rodzice słuchali prelekcji, opiekę nad ich pociechami sprawował Tata Gabrysi… Dzieci spędziły miło czas na rysowaniu, zagadkach, grach i wspólnych konwersacjach. Uśmiechom i radości nie było końca. Nie tylko dzieciakom trudno było się rozstać. Po wykładach uczestnicy rozmawiali jeszcze długo o wspólnej sprawie jaką jest nasze zdrowie.

Żal było się rozstać, ale spotkamy się już niedługo na obchodach Światowego Dnia NZJ oraz kolejnych Dniach Edukacji

Monika Bliźniak

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!