Przejdź do treści

World IBD Day 2019 w Krakowie – chodźże na pole, świętujże z nami!:)

W dniu 19 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (World IBD Day) – odbywają się pikniki, happeningi, biegi, które mają z jednej strony jednoczyć środowisko osób chorych na IBD (NZJ), a równocześnie zademonstrować światu problemy związane z zapalnymi chorobami jelit, które nadal są mało znane, choć równocześnie zyskały już znamię chorób cywilizacyjnych. 

Zarząd Oddziału Małopolskiego „J-elity”, pragnąc jak najlepiej uczcić World IBD Day, postanowił w tym roku dołączyć do wspaniałej inicjatywy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Krakowa i wraz z innymi miejskimi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi wziąć udział Krakowskim Pikniku Rodziny. Oj, będzie się działo : Tu znajdziecie szczegółowe informacje o Pikniku Rodziny Krakowskiej.

Zależy nam, żeby jak najwięcej  mieszkańców Krakowa i Małopolski poznało nasze działania i zapoznało się ze specyfiką nieswoistych zapaleń jelit.

Wszystkich zapraszamy zatem do Strefy Zdrowia i Profilaktyki na nasze stanowisko z poradnikami dotyczącymi problematyki diagnozowania, leczenia i żywienia w IBD (NZJ). Będzie można porozmawiać z wolontariuszami „J-elity”, którzy sami zmagają się z IBD (NZJ) lub opiekują się np. chorym dzieckiem, skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty kreatywne, a dla wszystkich na finał Wielką Bitwę na Papier Toaletowy!

Harmonogram  działań Towarzystwa „J-elita” podczas Święta Rodziny Krakowskiej:

11.00-13.00 Konsultacje z dr Agnieszką Kozioł-Kozakowską
(http://porady.nutricenter.pl/)

12.00-14.00 Konsultacje z dr Anną Stochel-Gaudyn
(http://gastro-baby.pl/o-mnie/)

14.00-15.30 Warsztaty kreatywne dla dzieci „Jelito-najbardziej fascynujący organ”
(https://chelm.dworek.eu/zajecia/malgorzata-dworzak-)

15.30 Wielka Bitwa na Papier Toaletowy

Ponadto wzorem lat ubiegłych wystąpiliśmy  do władz Krakowa o zgodę na podświetlenie 19 maja wybranych budynków miejskich na fioletowo. Fiolet to najsilniejszy kolor tęczy i na całym świecie symbolizuje choroby zapalne jelit oraz związane z nimi zmagania pacjentów. Europejska Federacja Stowarzyszeń Crohna i Colitis Ulcerosa EFCCA, której „J-elita” jest członkiem, od wielu lat w ramach światowego Dnia NZJ na całym świecie organizuje akcję podświetlania w tym szczególnym dniu znanych obiektów i miejsc na fioletowo. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji będzie „Making the invisible visible” – „Pokazać niewidoczne”. Hashtag do wrzucania zdjęć na fb z podświetleń to #worldibdday2019 oraz #makingtheinvisiblevisible. Kampanię możecie śledzić na www.worldibdday.org

Zachęcamy Was do włączenia się do akcji i publikowanie własnych zdjęć w mediach społecznościowych, a w niedzielę 19 maja zapraszamy do krakowskiego Parku im. H. Jordana.

Świętujmy wspólnie World IBD Day!

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!