Przejdź do treści

Światowy Dzień NZJ 2024. Wykłady i piknik rodzinny w Powsinie

Wykładami i piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie uczcił Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit oraz Dzień Dziecka mazowiecki oddział „J-elity”.

Gości powitała Agnieszka Kowalczyk, prezes oddziału mazowieckiego „J-elity”, która przedstawiła organizację i podziękowała Dyrekcji Ogrodu Botanicznego w Powsinie oraz  sponsorom, firmom AbbVie, Pharmabest i Ferring.  Następnie zaprosiła do wysłuchania wykładu na temat NZJ gastroenterologa i pediatry prof. Piotra Albrechta.

Prelegent wyjaśnił w przystępny sposób czym się różni ch.L-C od WZJG i opowiedział o etiologii tych chorób. Zwrócił uwagę na to, że stosowanie antybiotyków w pierwszych dwóch latach życia dziecka zwiększa ryzyko zachorowania w przyszłości, a naturalny poród i karmienie piersią zapewniają lepszą kondycję jelit. Omówił także metody leczenia. Podkreślił, że NZJ „można przygasić, zahamować na długo, ale nie wyleczyć”. Po wykładzie padło wiele pytań słuchaczy, dotyczyły m.in. terapii biologicznej, leków immunosupresyjnych, badań klinicznych i przetok okołoodbytniczych w ch.L-C. O probiotykach, które mogą być wsparciem w leczeniu NZJ opowiadał Marcin Bielawski z firmy Pharmabest.

Po wykładach słuchacze udali się na zwiedzanie Ogrodu Botanicznego z przewodnikiem. Gdy wrócili na miejsce pikniku, czekały już na nich potrawy z grilla, wata cukrowa, popcorn i napoje. Pogoda dopisała, wszyscy się świetnie bawili, zwłaszcza dzieci, które brały udział w grach i konkursach z nagrodami i mogły wykazać się talentami w kąciku plastycznym.

Zarząd Oddziału Mazowieckiego serdecznie dziękuje wykładowcom za pomoc i wsparcie, sponsorom, Dyrekcji Ogrodu Botanicznego w Powsinie za możliwość zorganizowania wykładów i pikniku oraz wolontariuszom, którzy pomogli w organizacji spotkania. Zachęcamy wszystkich do angażowania się w działania Oddziału Mazowieckiego i uczestniczenia w organizowanych wydarzeniach.

Wieczorem, tradycyjnie już z okazji Światowego Dnia NZJ obiekty w wielu miejscach w Polsce zabłysły po zmroku na fioletowo. W Warszawie podświetlono Pałac pod Blachą i Most Śląsko-Dąbrowski.

Dziękujemy naszym sponsorom i partnerom, m.in. firmie AbbVie.

Kamil Kowalczyk

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!