Przejdź do treści

Światowy Dzień NZJ w Warszawie i na Mazowszu

Oddział Mazowiecki „J-elity” uczcił Światowy Dzień NZJ piknikiem, który odbył się w sobotę 11 maja 2019 r. w Centrum Edukacji Leśnej w podwarszawskim Celestynowie. Tradycyjnie już połączyliśmy edukację z zabawą.

O część edukacyjną zadbali zaproszeni przez nas eksperci. Prof. Jarosław Kierkuś z Kliniki Gastroenterologii Hepatologii i Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka opowiadał o tym, jakie opcje terapeutyczne ma lekarz, gdy zawodzi standardowe leczenie nieswoistych zapaleń jelit. Jak wskazał prelegent, na rynku pojawiają się nowe leki biologiczne, które można przyjmować w tabletkach. Jednym z nich jest nierefundowany etrolizumab. Zdaniem prof. Kierkusia przyszłością leczenia jest medycyna spersonalizowana. Dzięki niej leki będą dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Pozwoli to na uniknięcie nietrafionych terapii i działań niepożądanych. Z kolei dr hab. n. med. Aleksandra Banaszkiewicz z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła o roli szczepień w NZJ i zagrożeniach dla chorych związanych z odmową szczepień przez osoby z ich otoczenia. Na koniec Olga Gołębiewska z „J-elity” przedstawiła aplikację dla pacjentów z NZJ „CULater”.

W trakcie wykładów zajęcia z edukacji przyrodniczej dla dzieci poprowadził pracownik nadleśnictwa. Maluchy obejrzały ekspozycję przedstawiającą mieszkańców podwarszawskich lasów, m.in. jelenie, łosie i dziki. Następnie przeniosły się do sali z makietą „Cykl życia lasu”.

Po prelekcjach odbył się piknik pod chmurką. Zaczęło się od wielkiego grillowania. Posileni uczestnicy spotkania nabrali apetytu na zabawę. Dzieciarnia mogła się wyszaleć na dmuchanej zjeżdżalni. Mali i duzi zajadali się watą cukrową. Ogromną popularnością cieszyła się fotobudka. Każdy mógł wybrać stylizację i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Chętni wybrali się na spacer ścieżką edukacyjną z przewodnikiem po lesie. Pierwszym etapem było Goździkowe Bagno, niewielkie grzęzawisko, przez którego prowadzi drewniana kładka. Dzięki niej można było z bliska zobaczyć rosnącą tylko na tym obszarze rosiczkę okrągłolistną. Następnym etapem była prowadząca wśród sosen ścieżka zdrowia. W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy mogli zobaczyć gniazda dzikich pszczół oraz budki lęgowe nietoperzy.

Główną atrakcją imprezy był pokaz ptaków drapieżnych. Doświadczony sokolnik zaprezentował sowy i sokoły podczas lotu, karmienia oraz różnych ćwiczeń, także z udziałem gości. Część widzów mogła dotknąć i potrzymać drapieżnika na rękawicy, a najodważniejsi mogli go złapać w trakcie lądowania. Emocji było co niemiara!

Piknik zakończyła wielka bitwa na papier toaletowy, na którą z niecierpliwością czekali najmłodsi. Białe wstęgi latały wysoko, wszyscy świetnie się bawili. Po wszystkim papier został posprzątany i zebrany do worków przez uczestników bitwy. Spotkanie trwało jeszcze do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Celestynów, wykładowcom, sponsorom, m.in. firmie Almusso za przekazanie po raz kolejny papieru toaletowego na bitwę. Ogromne podziękowania dla Krzysztofa Modrzejewskiego, który zorganizował spotkanie oraz wszystkim wolontariuszom.

Agnieszka Kowalczyk, hoł

Akcja fiolet w Warszawie

W niedzielę 19 maja wieczorem Oddział Mazowiecki Towarzystwa „J-elita” zorganizował spotkanie z okazji Światowego Dnia NZJ. Zbiórka odbyła się na Pl. Zamkowym pod Kolumną Zygmunta. Znakiem rozpoznawczym były fioletowe akcenty garderoby. Wybraliśmy się na Bulwary Wiślane, aby zrobić sobie wspólne zdjęcie pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim który z okazji IBD Day rozbłysł tego dnia na fioletowo. Następnie przemieściliśmy się pod Pałac pod Blachą, który także zaświecił w międzynarodowych barwach NZJ.

Dziękujemy Zarządowi Dróg Miejskich oraz Dyrekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, które już po raz drugi przyłączyły się do międzynarodowej kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz chorych na NZJ.

Agnieszka Kowalczyk

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!