Przejdź do treści

Rzeszowskie obchody Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit

Osiemnastego maja 2019 r. w auli Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Rzeszowie Podkarpacie świętowało Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit.

Dzięki Stowarzyszeniu „J-elita”, lokalnym patronom medialnym: Gazecie Codziennej „Nowiny” oraz Polskiemu Radiu Rzeszów o naszym święcie dowiedziało się bardzo wiele osób. Sala pękała w szwach. W wydarzeniu towarzyszyli nam eksperci w dziedzinie gastroenterologii, dietetyki, a także przedstawiciele firm farmaceutycznych, których leki i suplementy są niezbędne w leczeniu NZJ. Podczas edukacyjnej części imprezy swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się z nami gospodarz imprezy prof. dr hab. n. med Bartosz Korczowski, lek med. Joanna Przemykalska-Wołos, dietetyk mgr Natalia Bator, mgr Sara Kołcz oraz mgr Lidia Lew.

Po wykładach przenieśliśmy się do patio Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, gdzie odbył się Piknik Rodzinny. I tam zaczęła się zabawa! Przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tylu zadowolonych i uśmiechniętych buziek w jednym miejscu nie widziałam już dawno! Towarzyszyli nam nasi eksperci, którzy chętnie rozmawiali z chorymi i ich rodzinami, udzielali cennych porad i wskazówek. Wolontariusze „Brygady-J”, którzy byli głównymi organizatorami imprezy dzielnie nam towarzyszyli, racząc wszystkich dobrym słowem, częstując przygotowanymi pysznościami i dbając o dobre samopoczucie uczestników. Koło Naukowe Kreatywnych Pedagogów w składzie Kasia i Alicja przeniosły nas w kolorowy świat dziecięcych gier i zabaw, w których z wielką chęcią uczestniczyli wszyscy bez względu na wiek. Wata cukrowa, dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, pokaz ćwiczeń na trampolinach – to tylko kilka z wielu atrakcji. Studenckie Koło Naukowe medycyny w stanach nagłych z dr Pawłem Więchem zademonstrowali pokaz pierwszej pomocy, a każdy chętny mógł pod ich okiem przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Finałem obchodów Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit było podświetlenie na fioletowo Ratusza miejskiego w Rzeszowie.

Dziękujemy wszystkim prelegentom, patronom, sponsorom i wolontariuszom za pomoc i wsparcie w organizacji tego ważnego dla chorych dnia, wszystkim uczestnikom za udział i do zobaczenia za rok!
Kasia Kołodziej

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!