Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ we Wrocławiu

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit, który odbył się 1 czerwca 2019 r. we Wrocławiu, przyciągnął sporą liczbę zainteresowanych z miasta i regionu.

Spotkanie odbyło się w Hotelu Radisson Blu. Pierwszy wykład, na temat szczepień w NZJ, wygłosiła dr hab. n. med. Aleksandra Banaszkiewicz z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prelegentka podkreśliła jak ważne jest szczepienie osób z najbliższego otoczenia chorych, którzy nie mogą się szczepić m.in. przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Są to bowiem żywe szczepienia, czyli osłabione wirusy, które u osób leczonych immunosupresyjnie mogą się aktywować. Szczepienie osób, z którymi stykają się na co dzień osoby z NZJ zabezpiecza je przed zarażeniem się tymi chorobami i ich powikłaniami.

Niezwykle ciekawe i ważne dla pacjentów było wystąpienie prezesa Oddziału Dolnośląskiego „J-elity” dr n. med. Roberta Dudkowiaka z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu. Przedstawił on programy lekowe w NZJ refundowane przez NFZ, czyli możliwości skorzystania z leczenia biologicznego.

O nadziejach, jakie w nowych lekach pokładają specjaliści i pacjenci opowiedział z kolei dr hab. n. med. Jarosław Leszczyszyn, gastroenterolog i chirurg. Mówił on o badaniach klinicznych nowych preparatów w NZJ w Polsce i na świecie. O zmianach skórnych towarzyszących NZJ opowiedział dr n. med. Piotr Nockowski z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii USK, natomiast dr n. med. Monika Kukulska z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii USK wystąpiła z prelekcją „NZJ a ciąża”. Kolejnym wykładowcą był dr n. med. Sławomir Chomik, który przedstawił aplikację mobilną wspierającą pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Na zakończenie Joanna Sieniuc z firmy Pharmabest opowiedziała o probiotykach wspomagających leczenie.

Tematyka poruszona w ramach wykładów cieszyła się dużym zainteresowaniem, czego wyrazem była aktywna dyskusja po każdej z sesji. Pomocy w udzielaniu odpowiedzi na nurtujące pacjentów pytania, poza prelegentami, udzielała Pani Profesor Elżbieta Poniewierka,  kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii we Wrocławiu.

Dziękujemy wszystkim wykładowcom, wolontariuszom oraz gościom, którzy przybyli na nasze spotkanie.

Specjalne podziękowania należą się prof. Elżbiecie Poniewierce i dr Robertowi Dudkowiakowi, głównym inicjatorom tegorocznego Dnia Edukacji we Wrocławiu.

red.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!