Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Warszawie 2022

Nowe leki na choroby zapalne jelit, terapia biologiczna w programach lekowych, suplementy, probiotyki oraz dieta w NZJ – to tematy prelekcji, które przyciągnęły tłumy na warszawski Dzień Edukacji o NZJ, który odbył się 26 listopada w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN przy ul. Trojdena.

Leki biologiczne podawane dożylnie i podskórnie to nie wszystko. Wkrótce do Polski wejdzie ozanimod, preparat w tabletkach na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a naukowcy pracują nad kolejnymi środkami. O przyszłości terapii pasjonująco opowiadał prof. Maciej Gonciarz z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Preparaty biologiczne są podawane chorym w ramach tzw. programów lekowych. Mówiła o nich dr n. med. Magdalena Kaniewska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit CSK MSWiA w Warszawie. Problem w tym, że do programów trudno się zakwalifikować. – Kryteria włączenia do programu są bardzo ostre, dlatego czasami nie jesteśmy w stanie zaproponować pacjentom takiego leczenia. Dodatkową możliwością, jaką mamy, jest włączenie ich do leczenia w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) – wyjaśniała dr Kaniewska.

Aż u trojga na czworo dzieci z NZJ obserwujemy niedokrwistość (anemię). O tym jak ją leczyć przez suplementację żelaza mówił prof. Piotr Albrecht z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Suplementom poświęcona była również prelekcja dr n. med. Ariela Lieberta, p.o. kierownika Zakładu Wielospecjalistycznej Opieki w Gastroenterologii, Katedra Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania, Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w Toruniu. Wykłady, poświęcone probiotykowi Vivomixx, a także diecie HIT w NZJ, wygłosiły odpowiednio Urszula Grzelak oraz dietetyk kliniczny i członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków Aleksandra Majsnerowska.

Pytaniom do prelegentów nie było końca. Po wykładach dyskusje przeniosły się w kuluary, gdzie na gości czekały poczęstunek oraz stoiska „J-elity” z bezpłatnymi poradnikami i stanowiska sponsorów – firmy Pharmabest i Sanprobi. Patronat medialny nad konferencją objęły Radio dla Ciebie i serwis Medexpress.pl.

Dziękujemy naszym sponsorom, firmie Pharmabest i Sanprobi a także partnerowi firmie Takeda za pomoc oraz wsparcie w zorganizowaniu spotkania. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych wykładowców, za ogromną dawkę wiedzy i zaangażowanie w nasze wydarzenie. Dyrekcji Instytutu za możliwość zorganizowania po raz kolejny wykładów oraz patronom medialnym: Radiu RDC i serwisowi Medexpress, za pomoc w dotarciu z informacjami do szerszego grona chorych na NZJ ich rodzin oraz wszystkich zainteresowanych.

Ogromne podziękowania należą się także wolontariuszom, którzy dzielnie pomagali podczas spotkania. Bez Was nie dalibyśmy rady. Wszystkim, którzy przybyli na spotkanie (a było około 150 osób) chcielibyśmy podziękować za obecność i czynny udział w dyskusji. Cieszymy się, że nasze spotkania są dla Was tak ważne, że niektórzy przyjechali do nas aż z drugiego końca Polski aby pogłębić swoją wiedzę na temat leczenia chorób zapalnych jelit, porozmawiać ze specjalistami i nawiązać nowe znajomości. Wszystko co robimy, robimy dla Was. Uczmy się od siebie i bądźmy dla siebie wzajemnym wsparciem i inspiracją!

fot. Kamil Kowalczyk
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!