Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Szczecinie i pięć lat zachodniopomorskiej „J-elity”

Podczas Dni Edukacji o NZJ, które odbyły się 23 listopada 2019 roku w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie, świętowaliśmy piątą rocznicę powstania Oddziału Zachodniopomorskiego Towarzystwa „J-elita”.

Jak przystało na jubileusz, rozpoczęliśmy uroczyście – od podziękowań dla sponsorów i przyjaciół, m.in. dyrekcji Hotelu Radisson Blu, w którym tradycyjnie odbywają się spotkania Towarzystwa. Srebrna odznaka „J-elity” trafiła do prezes oddziału lek. Romany Kosik-Warzyńskiej, która w podzięce za współpracę odwdzięczyła się wiceprezes Irenie Gorczycy pięknym bukietem kwiatów. Mimo łez wzruszenia pani wiceprezes udało się przedstawić dorobek  oddziału i całego stowarzyszenia. Po niej na scenie zjawił się pierwszy wykładowca. Prof. Piotr Albrecht, gastrolog i pediatra, a zarazem wiceprezes zarządu głównego „J-elity”, wystąpił z prelekcją na temat żywienia w nieswoistych zapaleniach jelit. Następnie lek. med. Romana Kosik-Warzyńska specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog przedstawiła nowe leki biologiczne wykorzystywane w terapii NZJ. Kolejną prelegentką była lek. med. Bożena Lasota, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog. Tym razem było o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób serca. Słuchacze dowiedzieli się jak o nie dbać w codziennym życiu i jakie wykonywać badania kontrolne żeby uniknąć problemów zdrowotnych.

Żywsze bicie serca wywołało także wystąpienie Marii Niemczyk, pielęgniarki, a nade wszystko żony chorego i matki dwóch synów zmagających się chorobą Leśniowskiego-Crohna. Maria Niemczyk jest prezesem Oddziału Śląskiego „J-elity” i autorką poradnika dla rodziców dzieci i młodzieży dotkniętej nieswoistymi zapaleniami jelit „Życie w cieniu NZJ”. I to właśnie o kulisach powstania poradnika swoim lęki i wątpliwościach oraz codzienności rodziny z chorymi dziećmi opowiadała prelegentka. Dodawała rodzicom dzieci z NZJ otuchę i nadzieję, że z chorobą da się normalnie żyć.

Następnym wykładowcą była dietetyk Aleksandra Majsnerowska , która omówiła zalecenia żywieniowe w chorobach zapalnych jelit. Z kolei Ida Hoffman z firmy Nutripharma  przedstawiła nowe produkty i rozwiązania  na rynku żywienia dojelitowego, doustnego i przez sondę. Spotkanie zakończyła psycholog i terapeutka Aneta Trych, która mówiła o stresie w NZJ i zachęcała, by nie obawiać się korzystania z pomocy psychologa.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom Dni Edukacji, a także sponsorom, firmom: Pharmabest , Sanprobi, NutriPharma i Biocodex. Osobne podziękowania kierujemy do mediów: Radia Plus, Radia Szczecin  oraz  dziennika „Głos Szczeciński” , a także młodym wolontariuszom.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!