Przejdź do treści

Dni Edukacji o NZJ w Warszawie

Ponad sto osób gościło na warszawskim Dniu Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita, który odbył się 2 grudnia w auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.

Na początku spotkania prezes „J-elity” Agnieszka Gołębiewska, przedstawiła działalność Towarzystwa. Słuchało ją ponad sto osób, wiele z nich po raz pierwszy zetknęło się ze stowarzyszeniem.

Następnie sceną zawładnęli eksperci zajmujący się NZJ i towarzyszącymi im chorobami. Specjalista chorób wewnętrznych Magdalena Kaniewska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW przedstawiła metody leczenia oraz nowe technologie i zalecenia do stosowania leków. Jak wynika z badań tylko 40 proc. chorych na NZJ przestrzega ściśle zaleceń lekarzy dotyczących dawek i terminów przyjmowania leków. –  Pacjenci nie stosujący się do zaleceń mają tylko 39 proc. szans na utrzymanie remisji – ostrzegała. Najczęściej stosowanym błędem jest odstawianie leków, gdy tylko ustępują objawy choroby.

Dermatolog dr n med. Marta Wieczorek przedstawiła zmiany skórne w chorobach przewodu pokarmowego. Co ciekawe, niekiedy to właśnie one – a nie dolegliwości jelit – są pierwszym symptomem NZJ. Najczęściej naszym chorobom towarzyszy rumień guzowaty.

Przesyconej humorem i wiedzą naukową prelekcji farmaceuty Ariela Lieberta towarzyszyły salwy śmiechu rozbawionej publiczności. Temat wykładu był jednak poważny. – Nie odstawiamy leków, żeby brać preparaty homeopatyczne – mówił gość spotkania. Zwracał uwagę, że przyjmując wiele leków warto sprawdzić, czy nie zachodzą między nimi niepożądane interakcje. Można to zrobić w prosty sposób korzystając ze strony internetowej bil.aptek.pl, w zakładce interakcje.

O tym, jak będzie wyglądało leczenie w przyszłości opowiadała lekarz Monika Meglicka z Centrum Zdrowia Dziecka. Przedstawiła m.in. leki biologiczne, których skuteczność jest poddawana ocenie w badaniach klinicznych. Mówiła o wedolizumabie, który jest bardziej skuteczny u dzieci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego niż  z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Przedstawiła też kolejne badane leki biologiczne: etrolizumab i ustekinumab (zarejestrowany już w leczeniu łuszczycy). Po informacji o lekach przyszła pora na probiotyki, których działanie omówiła Gabriela Pyś z firmy Pharmabest.

Zwieńczeniem części merytorycznej spotkania był wykład prof. Piotra Albrechta, wiceprezesa „J-elity”, który mówił o mikrobiocie jelitowej, czyli m.in. bakteriach zasiedlających nasz przewód pokarmowy. W jednym gramie stolca jest około 1 biliona bakterii. Profesor Albrecht mówił o bardzo obiecujących wynikach przeszczepu mikrobioty jelitowej. Co ciekawe, o ile chęć poddania się takiemu zabiegowi wyraża 80 proc. pacjentów z NZJ, to jedynie co trzeci lekarz chciałby stosować tę metodę. A warto, bo jej skuteczność w wywołaniu remisji jest wyższa niż w terapii biologicznej. Przeszczep mikrobioty jest prowadzony w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez Pana Profesora.

Po każdym z wykładów publiczność miała wiele pytań. W kuluarach, przy stoisku obsługiwanym przez  sympatycznych wolontariuszy, można było zapoznać się z poradnikami „J-elity” i porozmawiać z innymi chorymi. Głód wiedzy został zaspokojony. Po zakończeniu spotkania napełnione zostały również żołądki, dzięki przepysznemu poczęstunkowi czekającemu na rozdyskutowanych uczestników wykładów. Przy stolikach jeszcze długo trwały ożywione rozmowy. Wiele osób wymieniło się kontaktami, a wszyscy z niecierpliwością będą czekać na kolejne spotkanie.

Dziękujemy wszystkim prelegentom, darczyńcom, publiczności i wolontariuszom, bez których nie odbyłaby się nasza impreza.

hoł

 zdjęcia: Kamil Kowalczyk

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!