Radio Kraków: Kraków rozbłyśnie na fioletowo w geście solidarności z chorymi na NZJ
Kładka Ojca Bernatka, Estakada Lipska-Wielicka oraz TAURON Arena Kraków zostaną we wtorek wieczorem rozświetlone na fioletowo w geście solidarności z chorymi na NZJ.
19 maja pacjenci zmagający się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz gastrolodzy świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day).
Niepełnosprawni.pl: 19 maja – Światowy Dzień NZJ (World IBD Day)
World IBD Day został ustanowiony w 2010 roku przez międzynarodową organizację European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA)
– Choroba dotyka głównie osoby młode, w wieku produkcyjnym. Wiele z nich boi się, że nie znajdzie pracy lub ją straci. Chcemy pokazać, że dzięki odpowiedniej organizacji w miejscu zatrudnienia, lepszemu zrozumieniu natury choroby i wspierającemu środowisku pacjenci z NZJ mogą pracować i są świetnymi pracownikami – mówi prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszka Gołębiewska. – Wystarczy im tylko stworzyć możliwości, np. pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, czy ułatwić dostęp do toalety.
Medycyna Praktyczna: Światowy Dzień NZJ
Make IBD Work! Pracuj z NZJ! – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day) obchodzonego 19 maja.
World IBD Day został ustanowiony w 2010 roku przez międzynarodową organizację European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), która zrzesza stowarzyszenia pacjentów z 39 krajów, m.in. polskie Towarzystwo „J-elita”. Na nieswoiste zapalenia jelit (NZJ): wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje 3,4 mln osób w całej Europie i co najmniej 60 tys. Polaków.
Niepełnosprawni.pl: Wsparcie dla chorych na NZJ podczas epidemii
– Epidemia koronawirusa przewróciła do góry nogami życie nas wszystkich i sprawiła, że z jeszcze większą troską myślimy o zdrowiu swoim i swoich najbliższych – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elity” i matka dwóch córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna. – Wielu chorych na NZJ bierze leki immunosupresyjne, sterydy i korzysta z terapii biologicznej, a tym samym jest w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia się i ciężkiego przebiegu COVID-19. Staramy się pomóc, przez rzetelną informację i wsparcie psychologa dla potrzebujących – dodaje.
Medycyna Praktyczna.pl: Wsparcie dla chorych na NZJ od Towarzystwa J-elita
Brak informacji w czasie epidemii stał się podstawowym problemem osób zmagających się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C). W tej sytuacji Towarzystwo „J-elita” zwróciło się o wskazówki do specjalistów i stworzyło specjalną stronę: j-elita.org.pl/koronawirus
Poradnik Zdrowie.pl: Wsparcie dla chorych z NZJ w czasie epidemii
Podstrona z informacjami o COVID-19 i nieswoistych zapaleniach jelita (NZJ), newsletter oraz bezpłatne porady psychologa dla chorych i ich opiekunów – Towarzystwo „J-elita” w epidemii koronawirusa wspiera chorych na NZJ.
XII Dni Edukacji o NZJ tematem audycji w Radiu Kraków
W dniu 7 listopada 2019 r. Radio Kraków w audycji „Przed hejnałem” prezentowało XII Małopolskie Dni Edukacji o NZJ. Gośćmi red. Pawła Sołtysika była Prezes Oddziału Małopolskiego dr hab. n. med. Małgorzata Sładek, prof. UJ (gastroenterolog) oraz Wiceprezes Oddziału Małopolskie i Członek Zarządu Głównego „J-elity” Anita Michalik. Przy okazji tego radiowego spotkania wiele miejsca poświęcono tematowi zapalnych chorób jelit, edukując słuchaczy, a zarazem zachęcając ich do udziału w zbliżających się wykładach.
Posłuchaj
Choroba Leśniowskiego-Crohna dużym problemem szczególnie u ludzi młodych
Choroby układu trawiennego, takie jak np. nowotwory jelita grubego czy schorzenia związane z nieswoistymi zapalaniami jelit, zbierają potężne żniwo zachorowań w Polsce. Na samą chorobę Leśniowskiego-Crohna zdiagnozowanych jest w naszym kraju już ok. 15 tys. osób. Są to głównie osoby młode, w wieku zawodowym.
Dr Dudkowiak: Cywilizacja nie sprzyja jelitom
Pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego stanowią duży odsetek osób hospitalizowanych w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Z kliniką od kilkunastu lat związany jest również Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”, którego prezesem jest dr Robert Dudkowiak – pracownik kliniki. Przedstawiamy wywiad, jakiego udzielił Bezpłatnej Gazecie Pacjenta USK „Borowska 213”. Zapraszamy do lektury wywiadu z dr Dudkowiakiem.
Nowiny: Z chorobami jelit można zdobywać Rysy
Rozmowa z Mariuszem Kaczakiem z Towarzystwa „J-elita” na Podkarpaciu z okazji Światowego Dnia NZJ.