Przejdź do treści

Leki biologiczne podawane podskórnie i obniżenie kryteriów dostępu do terapii biologicznej – postuluje koalicja pacjentów z NZJ

Koalicja organizacji pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna zaapelowała do Ministra Zdrowia o zapewnienie chorym lepszego dostępu do leków biologicznych podawanych podskórnie, które pacjenci mogą sobie aplikować sami w domu.

 

„Jest to dla nas, pacjentów z chorobami przewlekłymi o podłożu autoimmunologicznym bardzo ważne, gdyż z powodu NZJ mamy obniżoną odporność i przebywanie w środowisku szpitalnym niepotrzebnie naraża nas na ryzyko zachorowania na COVID-19. Ponadto każda hospitalizacja wiąże się dla nas z koniecznością zwolnienia się z zajęć w szkole lub pracy, a często także dalekimi dojazdami, co obciąża nas dodatkowymi kosztami. Leki biologiczne, które mogą być podawane w domu, są dla nas w tej sytuacji  optymalnym rozwiązaniem”  – napisaliśmy w stanowisku sygnowanym przez Towarzystwo „J-elita”, Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”, Łódzcy „Zapaleńcy” i Fundację EuropaColon Polska.

Koalicja przypomniała również postulat obniżenia kryteriów dostępu do terapii biologicznej w ramach programów lekowych, który artykułujemy od lat w imieniu chorych na NZJ.

Organizacje pacjentów podziękowały też wiceministrowi zdrowia Maciejowi Miłkowskiemu za wprowadzenie zmian w programach lekowych, dzięki którym nie ma już ograniczeń czasowych w terapii biologicznej.

Zobacz pismo koalicji do Ministerstwa Zdrowia

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!