Przejdź do treści

Koronawirus: J-elita dociera do chorych online

Zamiast spotkań edukacyjnych dla chorych na żywo – webinary i podcasty. Towarzystwo „J-elita” w czasie pandemii Covid-19 dociera do pacjentów online.

Z powodu epidemii koronawirusa „J-elita” odwołała Dni Edukacji o NZJ z prelekcjami specjalistów leczących i wspierających chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (wzjg) i chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C), które odbywały się od lat w największych miastach Polski. Zamiast nich wiosną uruchomiliśmy specjalny serwis internetowy, poświęcony NZJ i Covid-19, zdalne porady psychologa, a jesienią ruszyły spotkania online.

Pierwszy webinar, z udziałem gastrologów z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: prof. dr hab. n. med. Agnieszki Dobrowolskiej i dr. hab. n med. Piotra Edera, odbył się w czerwcu. Eksperci omówili m.in. diagnostykę i leczenie NZJ w dobie Covid-19, wpływ zażywanych przez nas leków na podatność na zakażenie koronawirusem i przez godzinę odpowiadali na żywo na pytania pacjentów. Film ze spotkania jest dostępny na stronie internetowej „J-elity” i Facebooku. Obejrzało go ponad 3,6 tys. osób. 21 września Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, we współpracy m.in. z „J-elitą”, zorganizował spotkanie edukacyjne na temat choroby Leśniowskiego-Crohna.

„J-elita” patronuje także podcastom na temat NZJ, które powstają dzięki firmie Takeda.

– Będziemy rozmawiali z lekarzami praktykami, z psychologami, dietetykami, ale także z pacjentami o ich codziennych problemach – zapowiada dr n. med. Krzysztof Wojciechowski z działu medycznego firmy Takeda.

Rozmowy o problemach pacjentów prowadzi rzecznik stowarzyszenia, Jacek Hołub, który od niemal dwudziestu lat zmaga się z ch.L-C, a jego gośćmi byli dotąd inni chorzy oraz psycholożka, dr Agata Rudnik z Uniwersytetu Gdańskiego. Magdalena Sajak-Szczerba, sekretarz „J-elity” i członkini zarządu Europejskiej Federacji Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA), opowiadały, jak godzić chorobę i pracę, nawiązując m.in. do tematu przewodniego tegorocznego World IBD Day. Zwróciła uwagę, że dolegliwości nie przekreślają naszych szans na rynku pracy, a choroba nie odbiera nam naszych kompetencji, wiedzy i umiejętności.

Olga Gołębiewska z zarządu EFCCA Młodych radziła, jak podróżować z NZJ: w jaki sposób przygotowuje się do wyjazdu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, jaki wybiera środek lokomocji i nocleg oraz… jak odnajduje w obcym miejscu toaletę. Rozmowa z psycholożką poświęcona jest akceptacji choroby i jej wpływie na proces leczenia i jakość życia pacjentów. W planach są kolejne odcinki, tworzone przez chorych dla chorych.

Audycje ze specjalistami: gastrologami, psychologami i dietetykami dotyczą m.in. diagnozy, diety i niepokojących objawów u chorych z NZJ. Cykl IBD podcast można znaleźć na stronie „J-elity” w zakładce filmy i podcasty. Zapraszamy do słuchania!

Nie poddajemy się pandemii. Hasło „J-elity” brzmi: w kupie siła! Jeśli nie na żywo, to online.

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!