Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
EMMA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 28 maja 2008, 16:16
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: szczecin

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: EMMA » 26 sty 2014, 13:54

a co z łączeniem tabsów tych na migrenę np. naproxen,( dostałam od neurologa) z tymi na jelitka np. asamaxem, nie zapytałam i teraz nie wiem czy mogę ten naproxen łykać , biorąc asamax ?

I jeszcze jedna sprawa , do dziewczyn właściwie głównie :), moja migrena ma związek z cyklem miesiączkowym przed, w czasie i po, czy któraś z Was ma podobnie? Dodam że z antykoncepcji hormonalnej zrezygnowałam już dawno, więc to nie ona jest przyczyną.

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: Ania406 » 26 sty 2014, 17:10

EMMA pisze:moja migrena ma związek z cyklem miesiączkowym przed, w czasie i po, czy któraś z Was ma podobnie? Dodam że z antykoncepcji hormonalnej zrezygnowałam już dawno, więc to nie ona jest przyczyną.
Mam podobnie, ale to są raczej bóle napięciowe, a nie migrena.
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

sofijka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 699
Rejestracja: 30 paź 2013, 23:37
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: sofijka » 26 sty 2014, 23:42

EMMA, ja też kiedyś miałam silne bóle głowy związane z cyklem miesiączkowym, ale nie migreny, był taki czas, że brzuch mnie nie bolał w ogóle a głowa bardzo, teraz mi się to odmieniło - na brzuch i kręgosłup plus stawy, a głowa nie boli. W każdym razie to może być powiązane. Piszesz, że zrezygnowałaś z antykoncepcji hormonalnej już dawno, ale ogólnie miałaś sprawdzany poziom hormonów?

EMMA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 28 maja 2008, 16:16
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: szczecin

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: EMMA » 27 sty 2014, 05:51

sofijka pisze:EMMA, ja też kiedyś miałam silne bóle głowy związane z cyklem miesiączkowym, ale nie migreny, był taki czas, że brzuch mnie nie bolał w ogóle a głowa bardzo, teraz mi się to odmieniło - na brzuch i kręgosłup plus stawy, a głowa nie boli. W każdym razie to może być powiązane. Piszesz, że zrezygnowałaś z antykoncepcji hormonalnej już dawno, ale ogólnie miałaś sprawdzany poziom hormonów?
U mnie jest podobnie, brzuch jakby nie istniał, a głowa boli przeraźliwie i tylko w okolicy prawej skroni,nie mogę wtedy normalnie funkcjonować. Taki rodzaj i umiejscowienie bólu mam od roku. Nie miałam sprawdzanego poziomu hormonów. Poproszę o to badanie przy najbliższej wizycie, ciekawe czy neurolog może dać skierowanie.

EMMA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 28 maja 2008, 16:16
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: szczecin

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: EMMA » 27 sty 2014, 05:55

Brawurka pisze:Bóle głowy częste i powiązane z cyklem to zazwyczaj podwyższona prolaktyne. Radze zbadać podstawową i po MTC.
Dzięki Brawurka

smutasek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 06 lut 2014, 12:34
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: smutasek » 14 lut 2014, 11:39

Mi neurolog w trakcie migren (tez miewam z aura) przepisala Divascan. Dla mnie lek jest bardzo dobry, tylko raz mi nie pomogl. Skutkow ubocznych nie zauwazylam. ''Możliwe skutki uboczne: Rzadko występują skórne odczyny alergiczne, zmniejszenie łaknienia na początku leczenia. Uwaga! Podczas leczenia dochodzi do czerwonobrązowego zabarwienia moczu.'' ,zabarwienia moczu takze nie mialam wcale :) Aura przechodzi, najczesciej zostaje silny bol zatok. Ale inne dolegliwosci da sie przezyc. Jak jestes w domu i nie musisz nigdzie wychodzic to moze sprowokuj wymioty jesli bardzo meczysz sie mdlosciami? Mi po zwymiotowaniu jest zawsze lepiej, nie wiem jak u innych. Poza tym zauwazylam z obserwacji organizmu pewna zbieznosc. Kiedy np. nalykam sie stoperanow trzy dni pod rzad, i bede wpychac w siebie mase jedzenia, mam jak w banku, ze migrena dopadnie mnie na kolejny dzien. Tak wiec zauwazylam, ze migreny miewam przewaznie, gdy moje jelita sa zapchane masa kalowa...I tu ciekawostka z pewnego artykulu na internecie :

''Związek migreny z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego potwierdzają liczne obserwacje kliniczne i badania epidemiologiczne. U większości chorych podczas napadu migreny, poza objawami neurologicznymi i naczyniowymi, występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunki). Może także wystąpić zaparcie lub bolesne parcie na stolec. U dzieci cierpiących na migreny dominuje manifestacja objawów w postaci bólów brzucha. Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, w szczególności objawy zespołu jelita nadwrażliwego (Irritable Bowel Syndrome - IBS) stwierdza się także u chorych z migreną w okresach między napadami. Z kolei u 23-53 proc. chorych z IBS występują częste bóle głowy.
Migrena i IBS występują u 10-20 proc. populacji. Chorują głównie osoby dorosłe w młodym wieku, dolegliwości rozpoczynają się przed 30 r.ż. Zdecydowanie częściej (2-3-krotnie) na migreny i IBS cierpią kobiety.
Poszukując wspólnych mechanizmów patogenetycznych IBS i migreny, rozważa się rolę zaburzeń procesów regulacyjnych w zakresie osi mózgowo-jelitowej oraz interakcji neuroimmunologicznych i neuroendokrynnych. Serotonina jest głównym neuroprzekaźnikiem regulującym funkcje motoryczne, sensoryczne i sekrecyjne przewodu pokarmowego. Jednocześnie bierze ona udział w regulacji właściwego napięcia ściany naczyń i percepcji bólu. Według teorii neurowaskularnej patogenezy migreny, w wyniku pobudzenia nerwu trójdzielnego dochodzi do uwolnienia serotoniny oraz innych neuroprzekaźników i mediatorów zapalnych. Przypuszcza się, że niedobór endogennych kanabioidów, których funkcje wiążą się bezpośrednio z mechanizmami serotonergicznymi, może być wspólnym ogniwem patogenetycznym przewlekłych zespołów bólowych.
Od dawna znany jest związek diety z nasileniem objawów IBS i prowokowaniem napadów migreny. W przeszłości sposobem leczenia migreny było ?oczyszczanie" jelit. U około 10 proc. chorych ataki migreny wywoływane są przez składniki pokarmowe i w tych przypadkach obserwuje się dobre efekty diet eliminacyjnych. Substancje zawarte w pokarmie mogą powodować zwiększone uwalnianie serotoniny, stymulację odpowiedzi immunologicznej lub bezpośrednią aktywację układu nerwowego.
Przewaga kobiet wśród chorych wskazuje na rolę czynników hormonalnych. U części kobiet nasilenie dolegliwości w przebiegu IBS lub napady migreny ściśle korelują z cyklem menstruacyjnym, co potwierdza znaczenie zmiany stężenia estrogenów. ''
Ostatnio zmieniony 14 lut 2014, 11:44 przez smutasek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: Ania406 » 14 lut 2014, 15:59

Mi neurolog w trakcie migren (tez miewam z aura) przepisala Divascan. Dla mnie lek jest bardzo dobry, tylko raz mi nie pomogl.
Divascan to lek, który bierze się jako conajmniej kilkumiesięczną kurację mającą na celu zapobieganie bólom, nie jest to przeciwbólowy środek doraźny. Nie rozumiem stwierdzenia "tylko raz mi nie pomógł". Tzn. jesteś na kuracji Divascanem i głowa Cię nie boli wcale, oprócz tego jednego razu? Nie czepiam się, tylko nie rozumiem tego co napisałaś :) Może od kiedy ja byłam na Divascanie (7 lat temu) coś się zmieniło?

Mam pytanie do migrenowców- jak reagujecie na Cinie? Dostałam to od neuro, ale trochę boję się brać.
Z poprzednich dostałam Zolmiles, ale w sumie bez efektu, więc już nie biorę. Na jakiś czas pomaga Efferalgan Codeine.

smutasek, możesz podać link do tego artykułu? Albo autora chociaż?
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

smutasek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 06 lut 2014, 12:34
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: smutasek » 23 lut 2014, 17:11

Ja Divascan zapobiegawczo nigdy nie brałam, zażywałam go dopiero, gdy pojawiała się aura, tak kazała mi brać neurolog. Czy dobrze robię, nie wiem. A raz mi nie pomógł, tzn ,że ani nie zmniejszył aury, ani bólu. Sam w sobie zmniejsza objawy, ale na dodatek zdarza mi się brać ibuprom zatoki (po aurze ból zazwyczaj umiejscawia się właśnie w zatokach i nic innego na niego nie działa), chyba, że nie chcę brać ibupromu, bo jest szkodliwy, a jestem w domu to wtedy smaruję czoło i noc amolem.

Tu link do artykułu:
http://pulsmedycyny.pl/2581830,42712,mi ... a-jelitowe
Od jednego lekarza do drugiego.
Podejrzenie choroby Crohna.
_________
FOTOBLOG: www.determinujaca.fbl.pl

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: Ania406 » 23 lut 2014, 20:41

smutasek, to bardzo ciekawe, dzięki za odpowiedź :) Neurolodzy u których byłam nigdy mi czegoś takiego nie zalecili, tylko jako kurację do brania codziennie, muszę podpytać jak będę na kontroli. Dzięki za link!
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

smutasek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 06 lut 2014, 12:34
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: smutasek » 24 lut 2014, 21:18

W sumie to teraz ja zaczynam sie zastanawiac ,czy dobrze mi zlecila neurolog... moze Divascan dzialal jako placebo. Bo badz co badz na internecie pisze, ze brany juz w trakcie migren nie ma na nie wplywu. A mi sie zdawalo, ze zmniejszal je.

Emilder
Początkujący ✽✽
Posty: 92
Rejestracja: 20 cze 2022, 11:43
Choroba: nie ustalono
województwo: opolskie

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: Emilder » 28 gru 2022, 09:38

Kilka razy tak miałam - tzn. mierzyłam ciśnienie, bo myślałam, że mam za wysokie i dlatego boli mnie głowa (zawsze było w mojej normie, czyli niskie) a ciśnieniomierz pokazywał mi arytmię. Jak przy badaniach kontrolnych zapytałam o to lekarza pierwszego kontaktu, to ten stwierdził, że dopóki nie mam objawów (jakieś kołatania serca, zawroty głowy) to nie mam się czym martwić.

A na samą migrenę polecam Loremvit: https://loremvit.pl/produkt/lekka-glowa/ Pomaga mi na bóle głowy. Od czasu od kiedy piję są o wiele rzadsze.

Rozmeline
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 21 lip 2021, 12:36
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie

Re: Migrena z aurą - co zamiast apapu?

Post autor: Rozmeline » 12 lip 2023, 13:26

Może warto jest zastanowić się nad wizytą u neurologa?
Zbada, da skierowania na badania i przepisze leki na stałe lub doraźnie... szukać neurologa zajmującego się migrena, dezamigran -tryptan beż recepty aktualnie jest dostępny... neurolog może wypisać inne.

Daję tutaj namiar na przychodnię w Skawinie, do której można się zapisać:
https://rcmskawina.pl/zakres-uslug

Możńa tam wykonać również zlecone badania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”