kolektomia - kogo wybrać?

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: gabriella » 13 lip 2013, 21:22

Hej :) chciałabym się poradzić. Otóż przygotowuję się powoli do kolektomii. Leczyłam się przez kilka lat w Warszawie, ale mieszkam w Poznaniu i stwierdziłam, że nie dałabym rady mieć operacji w Wawie. Muszę mieć opiekę na miejscu, w razie gdyby coś się działo...
Byłam u 3 chirurgów - prof. Krokowicza, prof. Kościńskiego i prof. Drewsa. Tak mi poleciła moja gastroenterolog, żebym wybrała sobie tego, który mi najbardziej podpasuje. A ja nie wiem, tak naprawdę żaden szału nie zrobił.
Może Wy moglibyście mi coś poradzić?
Prof. Rydzewska polecała jedynie prof. Krokowicza, ale zarówno o jego oddziale, jak i o nim samym słyszałam różne opinie... że raczej się nie przejmuje pacjentem.
W poznaniu leczę się na przybyszewskiego, więc tamten oddział byłby najlepszy, dlatego tak wstępnie wybrałam prof. Drewsa, ale chciałabym jeszcze znać Wasze zdanie. Gdyby ktoś mi odpisał, będę bardzo wdzięczna :)

Awatar użytkownika
Noire
Początkujący ✽✽
Posty: 159
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Śrem
Kontakt:

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: Noire » 16 lip 2013, 09:52

Mnie na Przybyszewskiego operował prof. Kościński, ale ciężko mi coś konkretnego o nim powiedzieć bo po operacji widziałam go zalewie 2x. Bo na oddziale moim lekarzem była dr. Stadnik. Prof. Krokowicz według mojej opinii nie jest zły dość dobrze zajmuje się pacjentami na POP-ie (przynajmniej jak ja tam leżałam) :)

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Posty: 751
Rejestracja: 18 lut 2013, 22:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: Mala_Mi » 16 lip 2013, 16:24

ja też musiałam się zdecydować na operację wytworzenia poucha i mój wybór padł na prof. Michała Drewsa - jak narazie - po konsultacji i po tym, jak miło mnie potraktował, jestem bardzo bardzo bardzo zadowolona!
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: Natuśka » 16 lip 2013, 16:26

Mala_Mi pisze:mój wybór padł na prof. Michała Drewsa
Chyba gdzieś już o tym pisałam, że również poszłabym w Jego kierunku jeśli chodzi o Poznań :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: gabriella » 18 lip 2013, 08:03

a powiedzcie, jak oddział? bo moja gastroenterolog mi mówi, że od oddziału i opieki wiele zależy, a na Przybyszewskiego oddział jest super. I opieka stomijna też. A o oddziale na Szwajcarskiej są niezbyt dobre opinie.
Ja powiem tak, byłam u wszystkich 3 - Krokowicz spoko, chociaż słyszałam o nim, że jest chętny do operacji, a potem ma cię gdzieś i faktycznie, odniosłam wrażenie, jakby się ucieszył ;) no ale zbadał mi brzuch i odbyt, ale przed operacją nie chciał żadnych dodatkowych badań.
Kościński - najpierw zaczął mi gadać, że nieee, po co mi się spieszy do operacji (taaaa, spieszy mi się jak cholera...). Ma strasznie dziwne podejście do jedzenia - generalnie DIETA, nawet jak się człowiek lepiej czuje. Nawet wody mineralnej zakazał pić, tylko przegotowaną :P ta jasne. No a potem mnie zbadał, stwierdził, że mam jakieś zwężenie i że jednak operacja.
Drews - taki spokojny, zbadał mi tylko brzuch, powiedział, że i tak jelito do wycięcia, więc ewentualnie można zrobić rentgena z kontrastem przed operacją.
A ja nie wiem, chciałabym, żeby mnie zbadali przed operacją, żeby się potem nie okazało, że to crohn... wyszło w sumie tak, że to Drews powiedział, że mnie zapisze, no i od ponad tygodnia czekam na telefon i termin... więc tak jakby się zdecydowałam na niego. Właściwie nie wiem, czym mam się kierować. Wiem jedynie, że Poznań i że chyba wolałabym Przybyszewskiego, bo ten szpital znam.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: gabriella » 19 lip 2013, 08:07

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
ale jak to? przecież byłam u niego prywatnie, chyba by coś powiedział? :)

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: Natuśka » 19 lip 2013, 10:45

gabriella pisze:a na Przybyszewskiego oddział jest super. I opieka stomijna też.
Faktycznie, że jeśli chodzi o oddział to jest rewelka. Gdy miałam badania to leżałam na "starym", a pieęgniarki mówiły, że jeśli są jakieś większe zabiegi chirurgiczne to jest się na tym wyremontowanym oddziale. Miałam raz przyjemność tam zajrzeć w poszukiwaniu swojego lekarza prowadzącego i ... mogłabym tam zamieszkać :wink:

Co do opieki stomijnej to również byłam zaskoczona na plus, bo poradnia stomijna jest (przynajmniej była) przy poradni proktologicznej, gdzie się leczyłam i faktycznie babka była profesjonalna, pacjenci wychodzili bardzo zadowoleni. Z resztą tak "po ludzku" była bardzo miłą osobą :smile:

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Ojj, ale ja pamiętam, że można było usłyszeć, że operuje. Raz pamiętam było coś "cięższego" i operowali w 3 połowę dnia. Profesor może nie jest głównym operatorem, ale na pewno jest podczas operacji :wink:
Ale przyznam rację Pandzia, że w Klinice prof. Drewsa są bardzo dobrzy specjaliści.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

robert89
Początkujący ✽✽
Posty: 83
Rejestracja: 27 maja 2013, 13:25
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: robert89 » 20 lip 2013, 18:29

Jeśli chodzi o prof. Krokowicza to się wypowiem. Opieka na oddziale może nie jest najlepsza, ale to raczej przez niechęć do rozmowy części lekarzy. Jeśli dasz radę się o wszystko pytać to wyjaśnią na szybkiego, ale bez zagłębiania się w temat. Ponadto pielęgniarek jest dosyć mało i są strasznie zabiegane. Z dostaniem leków nie ma problemu. Jeśli jest potrzeba, dadzą.

Co do profesora, to nie wpada codziennie, ale interesuje się postępami leczenia. Zespolenie wykonane przez niego sprawdza się narazie bardzo dobrze, praktycznie nie czuję tego miejsca.

Pani anestestezjolog która mnie zniczulała była bardzo miła, wszystko wyjaśniła bez pytań:) Taka miła odmiana:)

Na początku miałem wątpliwości czy dobrze trafiłem, teraz jestem zadowolony. Ważne że wszystko dobrze się skończyło:)
wzrost/waga: 173cm/63kg leki (aktualnie): Pentasa 3g., Sanprobi IBS 1x1, Humira.
Obecnie po Hemikolektomii prawostronnej (07.05.2013r.)

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: gabriella » 19 sie 2013, 21:15

dzięki wszystkim za odpowiedzi. Mam termin na Przybyszewskiego na 15 października.
A dzisiaj byłam u mojej gastroenterolog i chce mi robić nagle kolonoskopię, enterografię, rentgena z wlewem. Tylko nie chce nic robić za plecami chirurgów. Bo potem za 2 miesiące może się okazać, że chirurdzy będą se chcieli jeszcze raz to wszystko sami zrobić (nie czaję, jak może nie być porozumienia między chirurgami a gastroenterologami...). A ja po prostu zastanawiam się cały czas, czy na pewno mam cu. Miałam tylko jeden raz kolonoskopię 4 lata temu. Skąd mogą wiedzieć, co dokładnie się dzieje teraz? Uważacie, że dobrze robię, że chciałabym mieć jakieś badanie?

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: Dżordż » 20 sie 2013, 02:09

Bo chirurdzy to by tylko cięli. Warto zrobić badania bo operacja to ostateczność a jelito to nie wstążka co się tnie i kupi następną.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: gabriella » 20 sie 2013, 21:48

Dżordż pisze:Bo chirurdzy to by tylko cięli. Warto zrobić badania bo operacja to ostateczność a jelito to nie wstążka co się tnie i kupi następną.
no właśnie. Dlatego wolałabym, żeby chociaż zrobili jakieś badanie. Owszem, przyzwyczaiłam się do myśli, że będę mieć stomię, poucha itd., ale chyba wolałabym mieć pewność, że było to nieuniknione.
Tylko teraz wątpliwości, czy zrobić to teraz na oddziale gastro bez konsultacji z chirurgiem, czy poczekać, żeby prof. nie poczuł się urażony. Oczywiście okazało się, że prof. jest na urlopie, więc nie wiem, co to będzie. Trochę się boję tego wszystkiego, że Fortrans mi to jelito jeszcze bardziej podrażni...
Ech, ciężko :( jutro będę dzwonić do mojej gastroenterolog to się pewnie czegoś dowiem...

jolinek83
Początkujący ✽✽
Posty: 234
Rejestracja: 01 mar 2009, 16:34
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: jolinek83 » 29 sie 2013, 08:31

Pandzia zdziwiłaś mnie strasznie, że nie operuje... Bo w 2009 jak mnie ciachali to był głównym operatorem. Teraz nie wiem....

gabriella dobrze wybrałaś! I spotkamy się na oddziale :) Ja idę na chirurgię 17 października :D
Polipowatość Rodzinna [FAP]

*kwiecień 2009- proktokolektomia odtwórcza
*wrzesień 2009 - przywrócenie ciągłości układu pokarmowego
*październik 2013 polipektomia zbiornika j-pouch i żołądka
*sierpień 2017 - usunięcie jajnika z powodu dużego potworniaka

Dodatkowo:
- desmoid przestrzeni zaotrzewnowej
- niedoczynność i stany zapalne tarczycy
- zwyrodnienie stawów kolanowych

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: gabriella » 25 wrz 2013, 15:09

jolinek83 pisze:gabriella dobrze wybrałaś! I spotkamy się na oddziale Ja idę na chirurgię 17 października
haha, no ładnie :D co będziesz miała robione?

a ja miałam enterografię i rentgena z wlewem kontrastowym. Jelito cienkie czyste i zmiany wyglądają na cu. Ufffff :)

Nie wierzę, że to piszę, ale niech już przychodzi ten 15 października, bo obecnie czuję się naprawdę słabo...

Awatar użytkownika
aga210
Początkujący ✽✽
Posty: 136
Rejestracja: 29 cze 2009, 20:27
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
miasto: Piotrków Trybunalski
Lokalizacja: Piotrków Trybnalski
Kontakt:

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: aga210 » 27 wrz 2013, 22:54

A czy ktoś kto był operowany na Przybyszewskiego może się wypowiedzieć jak wygląda tam opieka lekarska po operacji?? Czy lekarze zaglądają do pacjentów czy trzeba za nimi biegać i samemu się o wszystko dowiadywać??

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: kolektomia - kogo wybrać?

Post autor: gabriella » 02 paź 2013, 22:45

aga210 pisze:A czy ktoś kto był operowany na Przybyszewskiego może się wypowiedzieć jak wygląda tam opieka lekarska po operacji?? Czy lekarze zaglądają do pacjentów czy trzeba za nimi biegać i samemu się o wszystko dowiadywać??
o, też jestem tego ciekawa. Mam nadzieję, że i opieka lekarska, i opieka pielęgniarek stomijnych będzie naprawdę dobra.
Ech, boję się tej operacji. Ale raczej się cieszę, że wybrałam ten szpital, bo tam jest mój oddział gastro, moja pani gastroenterolog, która mi ostatnio zrobiła badania i bardzo pomogła, więc liczę, że w razie czego jakaś komunikacja będzie ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „wielkopolskie”