Co jeść przy tzw. zespole jelita krótkiego? Biegunki - do 30

Różne zagadnienia związane z metodą leczenia żywieniowego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anonymous_c4ca42383

Co jeść przy tzw. zespole jelita krótkiego? Biegunki - do 30

Post autor: Anonymous_c4ca42383 » 07 lip 2008, 12:59

Witam ponownie!
Juz kiedyś przedstawiałam się. piszę w imieniu mojej cioci - 58 letniej.
Stwierdzono u niej popromienne uszkodzenie jelit. w maju br miala usunięte zrosty i duży kawał jelita cienkiego i grubego. Lekarz okreslił , że ostalo sie ok. 0,5 m jelita cienkiego.
I tak 19.05.2008 miała operację. najpierw po operacji (tydzień) jedła 3 razy dziennie lekkostrawna diete, i brala 3 x 1 leperamid. Stolce rzadkie, do 30 dziennie! :neutral:
od dwóch tygodni przeszła (pod kierunkiem lekarza) na ryż, banany, czekolade gorzką i leparamid 2 tabl. na cczo, a potem po każdym stolcu 1 tabl. Łacznie na dzień bylo 9 tabletek. A stolców - 10, a w kryzysowym 18 . Niby mniej ale to uniemozliwia jej życie, nie wychodzi z domu.

Jeszcze nie zakwalifikowana do ŻP, choc juz zrobiłysmy wstępna wizytę. I to własnie nasza koordynator dr Koczur zaleciła tę dietę, aby dać szanse jelicie, aby pobudził się do pracy.

Ma jeszcze próbować samej zatrzymać. Macie jakaś propozycję?

Bo ja uważam że nie pomoże. Kontaktuję się już z Misią.
Ale może macie jakiś pomysł zanim nasza doktor wróci z urlopu?

Ciocia ważyła 115 kg dwa lata temu. od października ważyła ok. 89 kg do obecnego dnia schudła 22 kg. Czyli dziś waży 67 kg. Wzrost 158 cm.
Wg BMI ma jeszcze nadwagę. Ale wg mnie jest to w jej przypadku powolne wycieńczanie sie. Po operacji tj od maja schudła 4 kg.

Renata2
Początkujący ✽✽
Posty: 394
Rejestracja: 22 sty 2007, 21:36
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Co jeść przy tzw. zespole jelita krótkiego? Biegunki - do 30

Post autor: Renata2 » 07 lip 2008, 19:17

Pomyslów niet, bo od tego powinni być lekarze. Chyba tylko dużo pić by się nie odwodnić. I ta czekolada z cukrem :?: , to już chyba lepiej dobre kakao ugotowane na wodzie, bez cukru/ jeśli mleko szkodzi/.
Renata2
asamax / salofalk /pentasa / 500g 2-0-2
tardyferon fol

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co jeść przy tzw. zespole jelita krótkiego? Biegunki - do 30

Post autor: Mamcia » 07 lip 2008, 19:20

Chyba się pomyliłaś, bo 0,5m jelita (jakiego czczego czy krętgo?) nie jest w stanie praktycznie nic przyswoić. Lepiej przyswajalne są preparaty częściowo strawione zawierające śrdniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Misia napewno ci podpowie co jes najlepsze.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Anonymous_c4ca42383

Re: Co jeść przy tzw. zespole jelita krótkiego? Biegunki - do 30

Post autor: Anonymous_c4ca42383 » 07 lip 2008, 22:01

No nie wiem czy sie pomyliłam. Na wypisie szpitalnym ani na odczycie hipastologicznym nie jest wyraźnie napisane ile wycieli, ile zostało. Jak sie zapytałam lekarza ile wycieli to odpowiedział dużo - cienkiego i grubego, bo było zniszczone przez radioterapie. A jak sie zapytałam ile ostało to rozłozył ręce i na moje oko było ok. 0,5 m może 0,7 .
Jest to dla mnie trochę dziwne.

On powiedział, ze mimo iz jelito jest skrócone do maxa, to przy diecie powinno podjac pracę. Ale nie podejmuje. Na moje zapytanie - a jak nie podejmie , to tylko wymownie spojrzał. Hm... ja to odczytałam - ŻP . Nie mówił tego glosno przy mojej cioci , bo ona obecnie sie załamała. Wierzyła, ze po tej operacji będzie juz zdrowa. :smutny:

A dał jej jeszcze 3 m-ce czasu na to aby jelito podjęło prace.
Ja mimo tego bede sie jednak kontaktowała z lekarzem - dr Koczur. Czekam na je powrót z urlopu i dlatego szukam jeszcze innych mozliwości dietetycznych, które by hamowały biegunke.

nie pisz posta pod postem używaj opcji edytuj
Ostatnio zmieniony 07 lip 2008, 22:21 przez Anonymous_c4ca42383, łącznie zmieniany 1 raz.

Misia

Re: Co jeść przy tzw. zespole jelita krótkiego? Biegunki - do 30

Post autor: Misia » 11 lip 2008, 21:20

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

andreas50_54
Debiutant ✽
Posty: 34
Rejestracja: 17 lis 2006, 14:03
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sląsk
Kontakt:

Re: Co jeść przy tzw. zespole jelita krótkiego? Biegunki - do 30

Post autor: andreas50_54 » 11 lip 2008, 22:00

Ja też mam zespół krótkiego jelita , też mam biegunki . Jem wszystko tylko tak samo u mnie to wszystko przlatuje i ląduje w worku stomijnym . Mam 175 wzrostu i od lutego gdy jestem na ŻP cały czas ważę 60 kg . Tak jak Misia pisze , tylko ŻP , innej możliwości nie widzę . I to możliwie jak najszybciej .
Od 1992 CU,III 2006 ileostomia i CD. II 2008 ŻP

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Tematy Bezpośrednio Związane z Leczeniem Żywieniowym”