Żywienie dojelitowe- PEG

Jedna z form leczenia żywieniowego polegająca na podaży substancji odżywczych drogą bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cinzano
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2009, 17:20
Choroba: inna choroba jelita
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: cinzano » 17 cze 2009, 17:39

Witam,
Z uwagi na problem zdrowotny w rodzinie (babcia kwalifikująca się na PEG) chciałabym zasięgnąć jak największej ilości informacji nt programu opieki domowej, refundacji, typów produktów, sprzętu do tego potrzebnego itp. Czy mogłabym prosić o kontakt kogoś poinformowanego (maria.dabrowska28@gmail.com) lub prosić o skierowanie do odpowiedniej osoby?
Lekarz babci nie wzbudza u mnie zaufania za grosz, wiec jakis madry czlowiek by sie przydal...
Dziekuję z gory za pomoc
Maria
Ostatnio zmieniony 17 cze 2009, 19:02 przez cinzano, łącznie zmieniany 1 raz.

Misia

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Misia » 17 cze 2009, 19:02

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Mamcia » 17 cze 2009, 20:00

Jeśli to zmiany nowotworowe w przełyku lub problemy z połykaniem, to PEG to tylko inna groga podawania pokarmu. W zasadzie nie jest potrzebny specjalny sprzęt. Jedzenie podaje się strzykawką zmiksowane i półpłynne.
Sam zabieg jest założeniem połączenia między żołądkiem lub jelitem i skórą.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Misia

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Misia » 17 cze 2009, 20:15

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Mamcia » 17 cze 2009, 20:21

Misiu i tak i nie. To bardzo zależy od sytuacji, ale decyzja należy do lekarzy. Tu dziwi mnie brak "zaufania" do lekarza prowadzącego. Częściej spotykam się z sytuacją, że nikt nie pomyśli o założeniu PEG-a i pacjent umiera z głodu.
Dieta gotowa kosztuje około 1500 zł/moesoięcznie. Środki przeznaczone na żywienie są ograniczone i powinny być wydawane sensownie. Jeśli jest konieczność, czy potrzeba podawania gotowych preparatów to tak, ale bardzo często takiej konieczności nie ma.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Misia

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Misia » 17 cze 2009, 20:28

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Mamcia » 17 cze 2009, 21:08

Ale ni zawsze jest potrzebne. Na oddziale nie było na pewno osób z chorobą Alzheimera, które mają problemy z połykaniem. Im preparaty nie są konieczne. Osobą po resekcji przełyku, też, bo trawią w miarę normalnie i zwykła zbilanowana dieta podana prze PEG wystarcza. To samo dotyczy dzieci z zaburzeniami przełykania.
Ja napisałam post na podstawie nikłych przesłanek
a - babcia - osoba starsza
b - najczęstsza przyczyna zakładania PEG - nowotwór przełyku, trudności w połykaniu na tle udaru, demencja itp.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Misia

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Misia » 17 cze 2009, 22:05

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Mamcia » 17 cze 2009, 22:15

Dostały, ale czy było to konieczne. mam wiele przykładów, gdy przepisywane są leki drobie, a niedziałające, albo działające słabo. np pentasa w tabletkach na proctitis. Poczytaj na forum. nie jest to przypadek rzadki.
B. często dieta przemysłowa jestr stosowana na początku w celu uzupełnienia niedoborów, a potem przechodzi się na dietę "normalną".
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Misia

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Misia » 17 cze 2009, 22:19

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: obyty.z.cu » 20 cze 2009, 19:23

niechcialbym sie wtracac,ale na poczatku bylo, ze
cinzano pisze:wiec jakis madry czlowiek by sie przydal..
dyskusja byla nad tym: czy warto,ze brak kasy tez moze byc problemem, NFZ nie wszystko refuduje...a mnie sie wydaje, ze cinzano, chciala zasiegnac jakiejs wiadomosci i ją dostala !
Nie ma dobrej odpowiedzi , bo nie jestesmy lekarzami.
Mnie tylko w tej dyskusji zaciekawil temat dostepnosci do takiej formy "leczenia".
W Lesznie ZP stosuje sie tylko w szpitalu i niema mozliwosci (przynajmniej ja nie slyszalem) by stosowano je po wypisie szpitalnym.
Dostac zas "przekaz" na Poznan wcale nie jest latwo, chocby dlatego, ze zbyt malo specjalistow, za to zbyt duzo "dojezdajacych" lekarzy w gabinetach prywatnych za kase, ktorym wiecej zalezy na ilosci pacjentow niz leczeniu.
Stad wcale nie dziwi mnie
cinzano pisze:Lekarz babci nie wzbudza u mnie zaufania za grosz
.
Ja np. wiem, ze zbyt dlugie korzystanie z "najlepszego uznanego specjalisty" w Lesznie w "tamtym " czasie doprowadzilo mnie do CU w fazie juz mocno rozwinietej, gdy przez 4 lata specjalista kasowal za wszystko, tylko diagnozy bylo brak.
Diagnoza sie pojawila dopiero gdy zrezygnowalem z "tego" lekarza i w normalnej przychodni zrobiono rektoskopie i bad. hispat.
Dodam zartem, ze pan docent z Poznania ,"Neurolog" ,w naszym prywatnym szpitalu przyjmuje 40 osob w 70 minut.
Zycie pokazuje wiec, ze warto jak pisze Misia walczyc o to co najlepsze, ale tez warto pytac , by wiedziec o co walczyc.
:oops:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Misia

Re: Żywienie dojelitowe- PEG

Post autor: Misia » 21 cze 2009, 12:45

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie Dojelitowe”