portagen

Jedna z form leczenia żywieniowego polegająca na podaży substancji odżywczych drogą bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Misia

Re: portagen

Post autor: Misia » 13 lut 2009, 21:43

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Marita
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2008, 19:09
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: portagen

Post autor: Marita » 13 lut 2009, 22:54

Pablo, jeśli lekarz przepisał Ci portagen za twoją sugestią może po prostu nie wiedzieć jak się go dokładnie dawkuje.
Zetknęłam się z podobną sugestią - żeby dorzucać portagen/nutrison np do zupy, właśnie w dawce jedna, dwie łyżki. Tyle że jeśli chce się przytyć to nic nie daje.
Ja brałam portagen według instrukcji na ulotce. Nie pamiętam już jaka jest dawka - brałam kilka miesięcy temu - ale wychodzi to chyba 5 miarek na 100 ml wody, czyli tak z 15 miarek na dobrą filiżankę (mogę się mylić). Piłam jedną, dwie filiżanki dziennie - w smaku przypomina odrobinę posłodzone mleko.
Generalnie mam wrażenie, że jeszcze sporo lekarzy i dietetyków traktuje takie preparaty jak portagen i nutrison jako coś w rodzaju odżywki witaminowej i stąd takie dawkowanie.

Pablo
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:12
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Będzin

Re: portagen

Post autor: Pablo » 14 lut 2009, 15:14

Chyba masz rację Marita. Mam wrażenie że w Polsce przyjęty jest schemat leczenia CU: Melasazyna (najczęściej Salofalk albo Asamax), sterydy (najczęściej Encorton albo Metypred), leki immunosupresyjne (najczęściej Azathropina). Dopiero jak ten zestaw nie działa skutecznie to niektórzy zaczynają kombinować (mając w perspektywie zabieg resekcji jelita grubego). Leczenie żywieniowe dla większości polskich lekarzy to raczej ciekawostka, a część wogóle nie ma o tym pojęcia (co ciekawe już dwóch lekarzy mi się do tego przyznało- chwała im przynajmniej za to, że byli wobec mnie uczciwi :mrgreen: ). Po przeczytaniu linka podanego przez Misię, stwierdziłem, że najpierw spróbuję z dawką roztworu 100ml, badając tolerancję mojego organizmu, a ewentualnie później zwiększę dawkę. Nie łudzę się- na tej pierwszej puszce nie przytyję- może na następnych (roztwór 850ml to prawie 1000 kalorii :mrgreen: ), ewentualnie przejdę na coś innego- tańszego (mam nadzieję, że mój lekarz domowy nie będzie mi robił problemu z wypisywaniem recept :mrgreen: ).

Misia

Re: portagen

Post autor: Misia » 14 lut 2009, 16:03

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Garfild
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 23 sie 2009, 14:40
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznan

Re: portagen

Post autor: Garfild » 23 sie 2009, 14:47

Witam,
To moj pierwszy post, zarejestrowalm sie gdyz poszukuje leku Portagen. Nie moge go nigdzie kupic, a bardzo potrzebuje. Dodam tylko, ze to nie dla mnie tylko dla kogos z rodziny. Bardzo serdecznie dziekuje za szybka reakcje i pomoc.

pozdrawiam,
Garfild

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie Dojelitowe”