Jejunostomia, a niedobory elektrolitów. Jak uzupełniać?

Jedna z form leczenia żywieniowego polegająca na podaży substancji odżywczych drogą bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
modessef1
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2022, 12:31
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Jejunostomia, a niedobory elektrolitów. Jak uzupełniać?

Post autor: modessef1 » 11 kwie 2022, 09:44

Cześć,
Mama ma zdiagnozowany nowotwór żołądka. Nie jest w stanie sama jeść i pić, więc ma założone żywienie dojelitowe. W badaniach krwi przed pierwszą chemioterapią wyszły niedobory sodu i potasu. Wyrównano to kroplówkami w szpitalu na tyle, że udało się podać chemię. Za dwa tygodnie planowana jest kolejna chemioterapia. Obawiam się, że sytuacja znów się powtórzy jeśli w żywieniu mamy nic się nie zmieni.
Lekarz prowadzący ze szpitala przepisał potas w formie rozpuszczalnej saszetki, którą można podać przez jejunostomię i odesłał do poradni żywieniowej w celu ewentualnej korekty diety. Natomiast w badaniach krwi niski był jeszcze sód i żelazo. Poradnia żywieniowa umowa ręce twierdząc, że ich rolą jest jedynie żywienie, a wszelkie niedobory powinien załatwić lekarz prowadzący czy POZ.
Dzisiaj mamy wizytę u POZ, ale pewnie usłyszymy, że lekarz POZ nie ma kompetencji do zajmowania się pacjentem z jejunostomią. To co będziemy chcieli wywalczyć to nowe skierowanie do poradni żywieniowej, bo czytałem różne fora związane z tym typem żywienia i zazwyczaj poradnie dają jeszcze NaCl, a w naszym przypadku twierdzą, że dają jedynie odżywkę. Może sól fizjologiczna wyrównałaby niedobory sodu?
Czy ktoś z Was miał niedobory przy tym typie żywienia i podpowie kto prowadził Was w kwestii prawidłowych wyników?

Mam też pytanie o nawodnienie. Czy są tu osoby lub bliscy osób, które też nie piją przez usta? Nam poradnia kazała strzykawkę przez zawór przy jejunostomii co godzinę podawać 60ml wody i dodatkowo mieszać pokarm przemysłowy z wodą w proporcji 2:1. Zastanawiam się czy są inne sposoby, bo jednak obecny wymaga częstej obsługi?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie Dojelitowe”