Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Jedna z form leczenia żywieniowego polegająca na podaży substancji odżywczych drogą bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Baby » 16 mar 2014, 20:00

W tym tygodniu będę miała operacje brzuszną. Oczywiście przez jakiś czas będę miała problemy z jedzeniem - zawsze tak mam (to będzie moja 4 operacja w ciągu 3 lat). Operacja będzie poważna i bardzo się boję a tym bardziej, że nadal biorę antybiotyk, steryd Metypred 18 mg itp. Poza tym mam spore niedobory białka całkowitego i albumin, potasu, wapna, magnezu, wita. D3 - wszystko suplementuje. Do tego cukrzyca typ 2 i niedoczynność kory nadnerczy. Chciałabym wzmocnić się po operacji a nie jak zwykle głodzić się z obawy przed bólem i biegunką. Jaką dietę powinnam zastosować po operacji aby szybko dojść do siebie (oczywiście mam na myśli już okres w którym będę mogła jeść normalnie i nie będę na ŻP).

Będę wdzięczna za wszystkie uwagi :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: magda281 » 16 mar 2014, 20:13

Ja dopiero na 5 dobę w sumie coś zjadłam,sterydy wiadomo dożylnie były,przeciwbólowe też, przez następne 3 miesiące ścisła dieta (nawet zupa delikatna jarzynowa mi zaszkodziła)Wszystko delikatne i gotowane -ogólnie papki,bo inaczej kibel i bóle.Do papek dodawałam białko które dostałam w szpitalu,oczywiście na stałe mam wit D3.Nie mam cukrzycy jak u Ciebie ale mam hipoglikemie reaktywną -więc i u mnie jest problem z dietą i jej egzekwowaniem w takim stanie szczególnie.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Baby » 16 mar 2014, 20:28

magda281, dziękuje a zażywałaś jakieś preparaty typu Resource albo Nutridrink czy tylko białko? Jadłaś same papki czy także suchary i pieczywo? Jest jeszcze Modulen IBD - mnie smakuje bardzo tylko nie wiem czy to odpowiednia dieta dla osoby dorosłej.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: magda281 » 16 mar 2014, 20:30

nie tylko białko,potem to powoli i kanapki z delikatną wędliną,wszystko bardzo długo i dokładnie przeżuwałam :)
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Osóbka » 16 mar 2014, 22:03

Protifar, nutridrinki - najlepiej te malutkie, wysokobiałkowe i cubitany - żeby rany szybciej się goiły, poza tym zupy blendowane z mięsem i warzywami, ew. kasza jaglana lub ziemniaki tłuczone z masłem i jakieś mięsko na parze z warzywami, głównie z marchewką, pulpety no i dużo sernika wiedeńskiego (chwilę później) - tak ja dochodziłam do siebie po operacjach. Gdyby coś, daj znać - wpadnę z termosem zupy lub serniczkiem :gotowanie:
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Baby » 16 mar 2014, 22:54

Osóbka, na pewno zadzwonie. Ten sernik mnie kusi :) Dzięki za porady.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Marky
Specjalista ds. Żywienia
Posty: 324
Rejestracja: 14 maja 2006, 13:04
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Marky » 17 mar 2014, 00:51

Baby, tak jak wspominały dziewczyny właściwy poziom białka, w tym zwłaszcza albumin jest bardzo ważny, zarówno w okresie przedoperacyjnym jak i pooperacyjnym. Wpływa on na zmniejszenie ryzyka powikłań i pozwala przyspieszyć gojenie się ran.
Najlepiej jeśli udałoby się czerpać je z naturalnego pożywienia :roll:
Jeśli jednak będziesz miała kłopoty z jedzeniem możesz spróbować doustych preparatów odżywczych bogatych w białko (Nutridrink Protein bądź Resource Protein). Dodatkowo można rozważyć Nutridrink Cubitan, z dodatkową zawartością argininy, która przyspiesza gojenie ran. Podczas jednego z wykładów, słyszałem również, o bardzo dobrych właściwościach immunomodulujących preparatu Impact (Nestle). W formie doustnej jest dostępny jako Impact Oral. Jego skład wzbogacony jest oprócz argininy o kwasy omega-3 oraz nukleotydy. Niestety nie wiem jak się zachowują te preparaty w przypadku cukrzycy, ale postaram się o to zapytać w najbliższym czasie :wink:
W słowach jest magia, w czynach jest prawda.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Mimi2 » 17 mar 2014, 06:49

Jeżeli można zapytać,operacja będzie z cięciem jelita czy chodzi o pień trzewny? Bo to trochę zmienia zalecenia żywieniowe
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: izo.sim » 17 mar 2014, 21:04

Marky pisze:Baby, tak jak wspominały dziewczyny właściwy poziom białka, w tym zwłaszcza albumin jest bardzo ważny, zarówno w okresie przedoperacyjnym jak i pooperacyjnym. Wpływa on na zmniejszenie ryzyka powikłań i pozwala przyspieszyć gojenie się ran.
Najlepiej jeśli udałoby się czerpać je z naturalnego pożywienia
A ja się zastanawiam czy Baby nie powinna mieć żywienia pozajelitowego przed operacją. Jeżeli teraz, jedząc normalnie ma niedobory białka i albumin, co będzie po operacji? Skoro ma niedobory, to znaczy, że pokarm się właściwie nie wchłania.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Baby » 17 mar 2014, 21:38

izo.sim, dziś się dowiedziałam, że nie wiem czy będzie operacja bo jestem na zbyt dużej dawce sterydu no i organizm jest osłabiony i będę się źle goić. Załamka totalna. Jutro podejmą decyzję. Jak tak dalej pójdzie to znów wyląduje na gastrologii bo nie doczekam operacji :( izo.sim z tego co zauważyłam ŻP raczej dają u nas tym "niedożywionym" z dużą niedowagą - mnie to nie grozi...
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Baby » 17 mar 2014, 21:41

Mimi2 jestem nastawiona na przecięcie więzadła łukowatego ale nie wiem jak to się skończy. Wszystko zależy od tego jak wyglądają organy w jakim stopniu są niedokrwione i które bo wg angio MRI zwężenie ma 70%. Cięcie będzie duże bo łukiem od żebra do żebra ja przy trzustce.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Osóbka » 17 mar 2014, 21:44

Hmmm... nie byłabym taka pewna, że dają. Chyba, że 40kg prz 166cm to nie jest niedożywienie, nie mówiąc o niedoborach.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: obyty.z.cu » 17 mar 2014, 21:44

Baby pisze:dziś się dowiedziałam, że nie wiem czy będzie operacja bo jestem na zbyt dużej dawce sterydu no i organizm jest osłabiony i będę się źle goić. Załamka totalna.
no to współczuje ,długie czekanie i nerwy,po to by taki tekst.
Aż mnie nastraszyłaś,ja jutro jadę na oddział i też na metypredzie,co prawda mniej,ale to zawsze 12 mg.

Może nie będzie tak źle ,,,i nam się ułoży .
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: Baby » 17 mar 2014, 21:50

obyty.z.cu, mnie wkurza to, że traktują pacjenta jak kod kresowy jaki zakładaja na rękę z opaską. Pacjent ma uczucia a operacja szczególnie tak poważna wymaga odpowiedniego nastawienia psychicznego. Dziś miałam przez nich takiego stresa że szok. Teraz się boje bardzo samej operacji, powikłań, sepsy itp. To moja 4 operacja w ciągu 3 lat ale w sumie każda była na sterydach przeprowadzana ale nie na takiej dawce no i nie na Metypredzie :( Mnie się wydaje, że to kwestia lekarza więc nie martw się :) Jutro dowiem sie co ze mną. obyty.z.cu trzymam za Ciebie mocno kciuki!
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Żywienie po operacji - jakie preparaty polecacie?

Post autor: deth » 17 mar 2014, 21:57

Osóbka pisze:Chyba, że 40kg prz 166cm to nie jest niedożywienie, nie mówiąc o niedoborach.
kiedy szedłem na operację, ważyłem 56 kg przy wzroście 194cm. Kilka dni przed planowaną operacją, spotkałem się z chirurgiem by zapytać, czy w takim stanie dam radę ją przetrwać. Brawurowo odparł: "nie takie przypadki widziałem"

Baby, obyty.z.cu, trzymam za Was się za kciuki :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie Dojelitowe”