Leczenie Zywieniowe - profilowanie

Jedna z form leczenia żywieniowego polegająca na podaży substancji odżywczych drogą bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
puphead
Początkujący ✽✽
Posty: 103
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:49
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Leczenie Zywieniowe - profilowanie

Post autor: puphead » 16 cze 2013, 18:00

Witam

Jako, ze od pewnego czasu zmagam sie z CD, a przepisane specyfiki nie pozostawiaja skutkow ubocznych zainteresowal mnie blizej temat leczenia zywieniowego. Konkretniej chodzi mi o metode stosowana przez lekarzy min w Wielkiej Brytanii, ktorzy przy wspoludziale dietetyka staraja sie okreslic optymalna diete dla osob cierpiacych na CD. Co mnie zdziwilo, obok farmakologii jest to tutaj jedna z oficjalnych metod leczenia tej choroby.

Interesuje mnie czy ktos z obecnych na tym forum przechodzil podobny screening pod wzgledem produktow, ktore wplywaja negatywnie na jego organizm i moze podzielic sie swoimi spostrzezeniami na ten temat. Po krotce na czym to polega.

Trial sklada sie z trzech czesci.

Podczas pierwszej, ktora trwa 2-3 tygodni podawana jest pacjentowi wylacznie dieta plynna. Po tym czasie 85-100% pacjentow przechodzi na remisje (domyslam sie, ze chodzi tu o przypadki ze wczesniejszymi lekkimi badz srednimi objawami choroby).

Osobom, ktore po takiej terapii przestaly zglaszac problemy jelitowe sa stopniowo wprowadzana normalne produkty zywieniowe w ilosci jeden na dzien, rownoczesnie zmniejszajac diete plynna. I tutaj zaczyna sie zabawa. Wcinamy taki produkt kilka razy dziennie i jesli nastepnego dnia czujemy sie dobrze przechodzimy do kolejnego, jesli zaczyna sie cos dziac odstawiamy. Ta faza jest najdluzsza i moze trwac nawet do kilku miesiecy.

Gdy mamy juz liste podejrzanych produktow, a pozostale nie sprawiaja nam problemow przechodzimy do ostatniej czesci czyli potwierdzenia, z czym tak naprawde sobie nie radzimy. Probujemy produkty z podejrzanej listy i jesli faktycznie to z nimi mamy problem odstawiamy je na co najmniej pol roku.

Jak przeczytalem tego typu profilowanie zdaje egzamin raczej w przypadku CD niz CU z uwagi na nieco inne zachowanie sie bakterii jelitowych w naszym organizmie. Nie ukrywam, ze jest to dla mnie temat raczej nowy i moze juz byl wczesniej przez kogos poruszany na tym forum jednak tym bardziej jestem ciekaw Waszych doswiadczen lub opinii.

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Leczenie Zywieniowe - profilowanie

Post autor: izo.sim » 16 cze 2013, 22:05

Nie słyszałam o takim sposobie leczenia w Polsce, ale ta eliminacja nietolerowanych produktów spożywczych kojarzy mi się z czymś, o czym ostatnio czytam. Chodzi o kod lub profil metaboliczny. Niestety ceny strasznie wysokie. Poczytaj tu:

http://nietolerancja-pokarmowa.pl/ceny/

i tu:

http://kod-metaboliczny.pl/test-nietole ... okarmowej/

Wysłałam dziś zapytanie o to, jakie pokarmy są badane w jednym i drugim teście. Ciekawe co odpiszą.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
puphead
Początkujący ✽✽
Posty: 103
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:49
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Leczenie Zywieniowe - profilowanie

Post autor: puphead » 16 cze 2013, 22:50

Oczywiscie mowiac o plynnej diecie chodzilo mi o wykorzystanie preparatow zywieniowych wystepujacych pod nazwa "enteral feeds" (elementalne i pol-elementalne) zawierajacych postawowe skladniki zywieniowe wzbogacane o enzymy trawienne, witaminy i mineraly. Moga byc one spozywane jako szejki lub wprowadzane bezposrednio do zoladka.

Sam koncept w skrocie opiera sie na przeswiadczeniu, ze uposledzenie trawienia pewnych substancji w jelitach prowadzi do rozwoju niekorzystnego typu, badz zachwiania odpowiednich proporcji flory jelitowej co skolei skutkuje rozwojem procesu zapalnego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie Dojelitowe”