Zywienie pozajelitowe w domu

Jedna z form leczenia żywieniowego, które polega na podawaniu energii (substancji odżywczych), wody, białka, elektrolitów, pierwiastków śladowych drogą dożylną

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gośka
Początkujący ✽✽
Posty: 466
Rejestracja: 05 mar 2004, 11:38
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Brzeźnica/Kraków
Kontakt:

Zywienie pozajelitowe w domu

Post autor: Gośka » 23 lip 2004, 15:32

Witam wszystkich.Mam pytanie czy ktos ma doswiadczenia zwi?zane z zywienem pozajelitowym w domu.Ja w marcu br by3am na zywieniu pozajelitowym w szpitalu przez 3 tyg. z ca3kowitym wy3aczeniem pokarmów.Poniewa? bardzo schud3am /crohn -// 35 kg/ zastosowano zywienie pozajelitowe.Jestem na tym od miesiaca i nie powiem czuje sie na tyle dobrze ze zmniejszono mi dawke sterydów no i oczywi?cie przytylam juz 3kg.Mam nawet apetyt,i ust?pi3y mi dolegliwo?ci.Ciagle jednak mam obawy co bedzie gdy mnie od3acza od tych "schabowych".Prosze, napiszcie je?li ktos cos wie na ten temat.Pozdrawiam Go?ka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zywienie pozajelitowe w domu

Post autor: Mamcia » 23 lip 2004, 16:44

Zywienie pozajelitowe w domu jest mo?liwe, ale nie powinno sie bya na mim d3u?ej ni? 4-6 tygodni.
Je?eli nie wystepuj? przetoki lub zwe?enie jelita, to tak samo skuteczne jest ?ywienie dojelitowe preparatami polimerycznymi lub elementarnymi.
Na takiej "diecie" zbilansowanej mo?na bya bardzo d3ugo, ale jak przychodzi remisja nie ma to wiekszego sensu.
Je?eli chcesz wiecej informacji odezwij sie do mnie na prywatny adres.
pozdrawiam
Mamcia

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Zywienie pozajelitowe w domu

Post autor: Ela » 23 lip 2004, 16:45

Ja by3am do?a d3ugo na ?ywieniu pozajelitowym w szpitalu i mieli mi to daa tak?e do domu, ale w koncu zacze3am miea jaki? niewyja?niony stan zapalny, który ust?pi3 po odstawieniu ?ywienia pozajelitowego i jako? sie obesz3o bez tego. Ale s3ysza3am, ?e mo?na to robia w domu, choa to troche uci??liwe, g3ównie dlatego, ?e to "zchodzi" powoli i godzinami trzeba bya przywi?zanym do kroplówki. W ostatnim numerze takiego pisemka dla stomików "Nasza Troska" jest rozmowa z lekark?, która ma tylko 70 cm jelit i musi bya ca3y czas na tym ?ywieniu, a mimo to pracuje (pismo dostepne tak?e w pdf na http://www.convatec.pl/index.php?action=edu⊂=e06 (prawie 4MB). Miejmy jednak nadzieje, ?e u Ciebie nie bedzie potrzeby przed3u?ania tego leczenia i organizm sie szybko zregeneruje. —ycze tego bardzo mocno. Ela
CU, j-pouch

barbaros20

Re: Zywienie pozajelitowe w domu

Post autor: barbaros20 » 01 cze 2005, 10:21

czes? jestem chora na crohna i chce si? podzieli? tym co wiem o ?ywieniu pozajelitowym od 4 lat jestem w ten sposób ?ywiona i chyba dzi?ki temu tylko mog? w miar? normalnie funkcjonowa? mam 21 lat normalnie studiuj? (dzienne studia) oprócz tego jestem skrzypaczka gram w orkiestrze i jestem wolontariuszk? w hospicjum czyli jak wida? mo?na z tym ?y? i radzi? sobie dobrze cho? nie przecz? ?? s? pewne utudnienia trzeba robi? sobie worki w sterylnych warunkach pewne problemy sa z wyjazdami ale jak sie ma grono przyjaciól to te? przestaje by? problemem (z pomp? i workami by?am ju? 2 razy we w?oszech na s?owacji nie mówi?c o polskich miejscowo?ciach) mój worek cieknie mi przez ok 13 godzin dlatego je?eli mam zaplanowane wyj?cie to musz? troch? kombinowac ale i tak zazwyczaj sie udaje jednym s?owem polecam obecnie troszk? przyty?am i co najwa?niejsze nie chudn?

Gość

Re: Zywienie pozajelitowe w domu

Post autor: Gość » 01 cze 2005, 12:55

Od 4 lat bez przerwy na pozajelitowym. A dlaczego?? Czy wycieli Ci ca?e jelito?
Ciekawy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie Pozajelitowe”