Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BeataS
Debiutant ✽
Posty: 38
Rejestracja: 25 lut 2004, 08:52
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: BeataS » 25 lut 2004, 13:04

Powoli zbli?a sie czas kiedy powinnam ja zrobia. Ostatnie badanie mia3am 3 lata temu. A? strach pomy?lea co to bedzie. Mam nadzieje, ze co? sie zmieni3o - Je?li tak piszcie prosze!!
Najbardziej nielubie pia - fosfolaksatiwu - na oczyszczenie jelit - znacie jak?? inn? metode? A mo?e wiecie jak to prze?ya.
Badanie by3o mi robiobione w u?pieniu - nic nie pamietam, ale jak opowiadali lekarze... Strasznie wierzga3am nogami. Po badaniu mam zawsze temperature ok 39st. Wiem, ?e musze, ale ...
Ostatnio zmieniony 09 paź 2006, 19:59 przez BeataS, łącznie zmieniany 1 raz.

flowera
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 01 gru 2003, 12:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - jak s? przechodzice?

Post autor: flowera » 25 lut 2004, 13:20

BeataS pisze:Powoli zbli?a sie czas kiedy powinnam ja zrobia. Ostatnie badanie mia3am 3 lata temu. A? strach pomy?lea co to bedzie. Mam nadzieje, ze co? sie zmieni3o - Je?li tak piszcie prosze!!
Najbardziej nielubie pia - fosfolaksatiwu - na oczyszczenie jelit - znacie jak?? inn? metode? A mo?e wiecie jak to prze?ya.
Badanie by3o mi robiobione w u?pieniu - nic nie pamietam, ale jak opowiadali lekarze... Strasznie wierzga3am nogami. Po badaniu mam zawsze temperature ok 39st. Wiem, ?e musze, ale ...
Hej az Ci zazdroszcze ze mialas w uspieniu ja neistety mialam "na zywca"
mimo kilku znieczulen strasznie mnie bolalo tzn dol brzucha(((
w koncu po 30 minutach meczenia mnie przyszedl inny lekarz i udalo
mu sie kolonoskop bez bolu wprowadzic az do konca jelita kretego)
a jesli chodzi o przygotowanie to pilam 3 litry Fortransu )))
po badaniu czulam sie zupelnie dobrze)
pozdrawiam
flowercia
Hej hej Kochani!!!
piszcie do mnie gg 760652

Awatar użytkownika
Aneczka
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 12 lut 2004, 11:57
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Aneczka » 25 lut 2004, 13:55

hej !!! ja mialam juz kilka arzy robiona kolonoskopie, za kazdym razem pod narkoza, a jak mi nie chcieli dac narkozy bo mialam tez taki przypadek to poryczalam troche, nastraszylam,z e sie nie poddam badaniu i jakos sie anestezjolog zlalazl.... przewaznie mam do wypicia trzy litru fortransu (w szpitalu) ale ejsli mam sie przygotowac w domu to rozcienczam jak nawieksza ilosc tego proszku w szklance wody, wypjam duszkiem i pije bardzo duzo wody.. kiedys pilam cos innego (nierstety nie znam nazwy) dostalam do wypicia tylko 50 ml takiego starsznie gorzkiego plynu i musialam wypic 4 l wody i efekt byl ten sam co po fortransie. Badanie mam srednio raz dw razy w roku i nic strasznego w tym etarz dla mnie nie ma...chyba sie przyzwyczailam ;p ale spoko da sie przezyc, tylko raz trafilam po takim badaniu do szpitala.. ale generalnie to nie ejst zle... nie ma sie czego bac... pozdrawiam
nie boję się śmierci, ona dodaje mi sił!

tomato
Początkujący ✽✽
Posty: 81
Rejestracja: 01 lut 2004, 11:23
Choroba: CU
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: tomato » 25 lut 2004, 14:00

Chcia3em do3?czya swoj? uwago co do przeprowadzania koloskopi. Jestem pod nadzorem onkologicznym i koloskopie musze miea co 2 lata, chocia? chcieli co roku, ale sie niada3em. Zazdroszcze Tobie BeatoS badania pod u?pieniem mia3em 12 kolonoskopi i 4 rektoskopie, i zawsze na ?ywca. Jate? mam takie objawy po tym badaniu tzn. gor?czka i ból podbrzysza, pozatym nasilaj? sie na krótki czas krwawe biegunki. Chcia3em powiedziea, ?e pewien profesor w Wa-wie powiedza3 mi ?eby koloskopie robia tylko w okresie remisji (podkre?li3 to). Chyba nastepnym razem bede sie domaga3 u?pienia i tylko w okresie remisji niech sobie grzebi?, a to dopiero za rok. Pozdrawiam Was obie, córke Joli Damek te? oczywi?cie. Jeszcze co czyszczenia przed badaniem ten ?rodek jest chyba standardowy, ja te? go pi3em, i ja nieodczówam dyskomfortu czyszczenia przed zabiegiem, powiem wiecej znosze to ze spokojem. By3em te? czyszczony Laksigenem rozpuszczonym w szklance wody i popija3em 3 litrami wody i wydaje mi sie ?e jest to lepsze od Fortransu bo ten smak Laksigenu czyje sie w ustach tylko raz (na pocz?tku) potem sama woda, natomiast Fortrans jes md3y i przy ostatnie butelce pawia chcia3em pó?cia (przepraszam za okre?lenie ale jak sobie przypomne to niedobrze mi sie robi). BeatoS 3maj sie.
Głowa do góry, niedajmy sie.

turecki
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 11 lut 2004, 20:01
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: turecki » 25 lut 2004, 18:23

Jesli chodzi o kolonoskopie to ja zawsze mam w znieczuleniu ogolnym. Dzien wczesniej pije Fortrans i po temacie. Po samym badaniu nie czulem nigdy bolow brzucha ani nie mialem goraczki. problemy mialem tylko zwiazane z iloscia srodka usypiajacego.Kiedys przesadzil anestezjolog i caly dzien przekimalem :)

Najlepszy numer mialem po pierwszej kolonoskopii, ,gdy jadlem przez 3 dni poprzedzajace badanie kisiel.w sumie dzien badania byl piatym z koleji jak nie jadlem. Wybudzilem sie z narkozy a salowa przybiegla do mnie z.......obiadkiem w postaci smazonego kotleta i gotowanej kapusty!!!

I powiem wam - wyjechala z nim z sali jak na wrotkach :) Dobic mnie chyba chciala.... :)

pozdrowionka

Mikolaj
Admin
Posty: 24
Rejestracja: 16 kwie 2003, 17:43
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Mikolaj » 25 lut 2004, 22:27

Ja zaliczy3em na szcze?cie tylko 2 ale na ?ywca. Przedtem Fortrans...
Lekarz który postawi3 u mnie diagnoze CU powiedzia3 ?e mam sie kontrolowaa co 5 lat.

Co ciekawe profesor Bartnik na wyk3adzie w AM w Gdansku mówi3 ?e zaczyna sie odchodzia od kolonoskopii na rzecz metod nieinwazyjnych: USG/Tomografia. Pokaza3 nawet kilka zdjea. Niestety nie poda3 gdzie mo?na zrobia takie nieinwazyjne badanie
numer Gadu Gadu 14295

turecki
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 11 lut 2004, 20:01
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: turecki » 25 lut 2004, 22:45

Jesli chodzi o nieinwazyjne metody diagnostyczne tez slyszalem troche na ten temat. W niektorych szpitalach stosuje sie enteroklize czyli polaczenie badan rtg i tomografii.Jest ona szczegolnie przydatna w crohnie, poniewaz umozliwia dokladne zbadanie calego jelita cienkiego. Sprawdza sie takze kolorowe usg. Wczoraj jednak zszokowala mnie moje pani doktor, ktora powiedziala, ze w Polsce mozliwe jest wykonanie badania minikamera w kapsulce. Podobno wykonuje sie to w Warszawie, ale niestety jest to droga metoda (okolo 2 tys. zlotych).Faktem jest jednak, ze dzieki temu mozna zobrazowac naprawde dokladnie caly prewod pokarmowy.

pozdrowionka

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: -Ania- » 27 lut 2004, 09:49

U mnie kolonoskopie robili bez przygotowania specjalnym przyrz?dem, który wygl?da3 i bucza3 jak odkurzacz 8O a nazywali to ssakiem. Mia3 on na celu oczyszcac jelita bezpo?rednio przed "rurk?". Nie oczyszczali mnie ze wzgledu na stan ostry i krwawe biegunki. W ogóle nie chcieli zrobic kolonoskopii, ale by3am jakby w sytuacji "pod bramkowej". Znieczulenia nie by3o.
Wiem, ?e normalnie w Klinice oczyszcza sie fortransem a potem dwa hegary rano- tak dla pewno?ci :? .

Co do badania rtg+ kontrast- czyli pasa? jelita cienkiego- mia3am w klinice. "Kocham" to badanie najbrdziej, bo nie boli.

W styczniu robiono mi rektoskopie bez znieczulenia- sama wiec wzie3am sobie dwa ibupromy przed badaniem, by jako? prze?ya. A przez to, ?e mialam oko3o 6 wypró?nien dziennie odst?piono od przygotowania.

pozdrawiam
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Luki
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2004, 18:43
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Świnoujście

Nie jest tak najgorzej

Post autor: Luki » 28 lut 2004, 03:29

Ja mia3em tylko raz kolonoskopie. Przed zabiegiem pi3em z 4 literki tego smacznego :? p3ynu . Nikt mi nawet nie proponowa3 narkozy przed badaniem. Jaki? g3upi Ja? na wstepie, bo strasznie sie denerwowa3em. Jesli chodzi o ból podczas badania, to wydaje mi sie, ?e jest on uzale?niony od kilku czynnik3ów: 1) Od stanu jelit pacjeta. 2) Od wprawy lekarz. 3) Od nastawienia lekarza. Wyja?niaj?c. Je?li chodzi o jelita - im bardziej chore i zniszczone - tym mocniej bol? . Wprawa lekarza jest wa?na - musi on dobrze kierowaa we?ykiem. A je?li chodzi o ostatni punkt - to gdy lekarzowi nie chce sie za d3ugo kombinowa? z kabelkiem, to pu?ci powietrza tyle, ?e jelita tak sie rozdymaj?, ?e zdrowy cz3owiek , by sie z bólu skicha3!!! :x Mi badanie robi3 m3ody lekarz i naprawde, czasem bola3o, owszem, ale po badaniu prawie wogóle ze mnie "powietrze nie ucieka3o" !!! Bo prawie wogóle go nie wpompowywa3! Ale je?li mia3bym i?a na kolejn? kolonoskopie, to musia3bym sie porz?dnie namy?lea. Có? , zawsze jaki? sadysta sie mo?e trafia :D Pozdrawiam wszystkich

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: papuas » 28 lut 2004, 11:54

mialem kilka razy "kolanko":) zawsze na zywca. oto moje spostrzezenia:
- nie pic kolorowych napojów przed - oczyszczanie bedzie duzo dluzsze... a juz jakl ognia sie wystrzegac kubusiów i innych sokow z paprachami:)
- picie ply7now mozna skutecznie os3odzic sobie cytryna:) po prostu przekrajamy taka na pól i przed wypiciem szklaneczki possac porzedni soku. idzie o wiele przyjemniej:)
- przewaznie jest to malo bolesne badanie. Jedyny raz gdy ledwo przezylem to bylo w ciezkim stanie, przy ostrym ataku Crohna. Jesli jelita sa zdrowe, choroba uspiona to nie ma sie czego obawiac.
Najgorzej jak napompuja tego powietrza:D...

turecki
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 11 lut 2004, 20:01
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: turecki » 28 lut 2004, 12:35

powiem szczerze, ze podziwiam tych ktorzy przeszli kolonoskopie swiadomie!Ja mam kolonoskopie w poniedzialek i jak mnie nie znieczula ogolnie to wyrywam stamtad :) Chocby nawet w tych zielonych majteczkach z dziurka z tylu :)

A swoja droga zawsze mozna poprosic o lekkie znieczulenie ogolne, nigdy w zadnym ze szpitali nie robili mi z tego powodu klopotow

pozdrowionka

Jarek
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 14 lut 2004, 19:27
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Jarek » 28 lut 2004, 15:36

Witam.
Ja mia3em ju? kilka razy kolonoskopie, ale tylko raz dosta3em znieczulenie. Musia3em tak?e dzien wcze?niej wypia ca3y garnek jakiego? ?winstwa (pewnie to by3 ten Fortrans). Jednak badanie i tak sie nie specjalnie uda3o bo jelito by3o w takim stanie, ?e lekarz zaraz sie wycofa3, gdy? ba3 sie ?eby go nie przebia.
Pozosta3e razy badania mia3em robione bez znieczulenia. Ponadto mój lekarz zaleci3 (my?le zreszt?, ?e bardzo s3usznie), ?e przed badaniem nie bedziemy ju? dra?nia jelita poprzez podawanie ?rodków przeczyszczaj?cych. Dlatego na pó3torej doby przed badaniem przechodze na diete kisielow?. Na kolacje kisiel. Na ?niadanie kisiel. Na obiad kisiel, a na nastepn? kolacje dla odmiany - kisiel. Miedzy "posi3kami???" trzeba du?o pia. Najlepiej wode albo rozwodniony kisiel :evil: . Samo badanie wiadomo nic przyjemnego, ale my?le ?e bardzo wiele zale?y tu od umiejetno?ci lekarza w pos3ugiwaniu sie kolonoskopem. Ja dobrze trafi3em tak, ?e jako? to znosze a nawet jednym okiem podgl?dam moje jelitko na ekranie monitora.
Tak sie zastanawiam czy nie warto by by3o nagrywaa tych badan na kasete video, ?eby np. widziea ewentualne zmiany przy kolejnych badaniach albo np. skonsultowaa to u innego lekarza?
Pozdrawiam :) .

Jari
Początkujący ✽✽
Posty: 243
Rejestracja: 07 lut 2004, 23:55
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Jari » 01 mar 2004, 10:59

Ja przy moich sigmoendoskopiach coprawda mam chyba wszystko nagrywane na kasecie chocia? sam dostaje tyko opis papierowy.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

Gość

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Gość » 01 mar 2004, 12:43

a czy móg3by mi kto? powiedziea jakie s? uwarunkowania aby miea kolonoskopie pod narkoz? a jakie, ?eby na ?ywca??? Od czego jest to zale?ne??? Tez sie bardzo boje bo 15.03.2004 mam i?a do szpitala w3a?nie na o badanie :( Pozdrawiam...

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: papuas » 01 mar 2004, 13:40

moim zdaniem:
stan pacjenta
wczesniejsze historie z kolankiem
DOBRA WOLA LEKARZA...
To warunkuje decyzje o narkozie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”