Pasaż jelit-badanie obrazowe

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Posty: 663
Rejestracja: 09 wrz 2007, 21:02
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie
Lokalizacja: białystok

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: biedronka24 » 05 maja 2008, 20:49

Dzisiaj zaproponowano mi pasaż. W piątek mam ustalic termin. Tylko mam pytanie - czy to badanie można wykonać w warunkach ambulatoryjnych czy koniecznie trzeba się położyć do szpitala?

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Natalka » 05 maja 2008, 22:47

biedronka24 pisze:czy to badanie można wykonać w warunkach ambulatoryjnych
jak mi robili pasaż, to nie kładli mnie do szpitala, to wszystko razem trwało jakieś 4 godziny jak dobrze pamiętam :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Raysha » 06 maja 2008, 10:19

biedronka24, ja pasaż miałam tak, że musiałam wypić jakieś chemikalia, takie białe coś, potem robili mi zdjęcia rtg w różnych pozycjach, by lepiej to widać było, średno co 2h w ciągu doby chodziłam, aż to wydaliłam. W sumie to trwało 3dni. Ale to indywidualne, bo dopóki tego nie wydalisz to bedziesz siedzieć. (to miałam robione w Ligocie i to bez sondy ani nic )

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Żabusiu no nie wiem, czy to eneroklyza, mnie w CZD w Wawie też próbowano to zrobić i mówili że to jest pasaż, nie wiem czy enteroklyza i pasaż z sondą to jedno i to samo, ja się tam nie znam. Próbowali mi dawać sondę w Wawie w CZD i za nic nie chciała iść dalej i katowali mnie tak z 40min, oczywiście nie weszła dalej, bo się zapętliła. Plan był bynajmniej taki, by dać sondę, potem kontrast a potem zdjęcia rtg.

Awatar użytkownika
morfi
Początkujący ✽✽
Posty: 204
Rejestracja: 20 cze 2007, 23:35
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: morfi » 06 maja 2008, 13:05

Mój pasaż trwał łącznie coś koło 3 godzin. Na badaniu musiałam być na czczo, ale bez jakiegoś wcześniejszego przygotowania typu Fortrans. Łącznie zrobiono mi coś około sześciu zdjęć rtg, a po badaniu normalnie zjadłam obiad. Pasaż robiony miałam podczas diagnostyki, gdy leżałam w szpitalu, ale myślę, że ambulatoryjnie też można to wykonać.
Dodam,że nie miałam żadnej sondy, tylko musiałam wypić kubek białego płynu, o którym już tu wcześniej pisano.

No i w moim przypadku badanie to pomogło wykryć zwężenie jelita.
Biorę: Pentasa 500mg (2/0/2)-zmniejszona z 6 tabletek od 13.12.08r.; 50mg Azathioprine (2/0/0), Trilac (1/0/0), Biofer (1/0/0), kwas foliowy 15mg (1/0/0), Omega3 (1/0/0)

Beata G.
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:18
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Beata G. » 11 maja 2008, 15:56

Witam Wszystkich ponownie.

przepraszam ze dopiero teraz, ale dopiero co wyszłam ze szpitala. Diagnoza CU.
Niestety opisane przeze mnie wcześniej badanie nie udało sie, trzeciej próby nie bylo, popsuty rentgen.
Czytając Wasze wypowiedzi zupełnie zgłupiałam, lekasze cały czas to badanie z sondą nazywają pasażem jelitowym, chcieli zobaczyć jak wygląda jelito cienkie i czy przypadkiem nie ma tam zwężenia.
Beata G.

genus
Początkujący ✽✽
Posty: 378
Rejestracja: 26 lis 2007, 10:04
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Poznan

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: genus » 12 maja 2008, 10:51

Badanie z sondą wprowadzoną do jelita cienkiego to enteroklyza, a badanie, w trakcie którego pijemy kontrast (papkę barytową, brr!) to pasaż jelit, to drugie badanie miałam 2 tygodnie temu, oprócz potwornych mdłości po tej papce nie było nieprzyjemne, tylko uciążliwe, bo trzeba się zgłaszać co pół godziny, godzinę, na kolejne zdjęcia. całośc u mnie trwała 4 h ale ponoć można kilka dni chodzić.

Beata G.
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:18
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Beata G. » 12 maja 2008, 21:55

To już nie wiem czemu tutaj lekarze to tak nazywali, a papki to wypicia mi nie chcieli dać :wink: Domyślam sie, że to badanie jest o duzo duzo bardziej przyjemne, pomimo, że tu i tu trzeba biegac na zdjecia :wink:
Beata G.

Beata G.
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:18
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Beata G. » 15 maja 2008, 12:58

Dokładnie, totalnie można sie zakręcić przez tych lekarzy, u mnie wg nich tak dokladnie nazywalo sie pasaż jelitowy z metylocelulozą.
Beata G.

vagabun1
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 15 paź 2008, 13:29
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: vagabun1 » 10 lis 2008, 23:52

Nawiązując do głównego wątku.
Napiszcie jakie konkretnie wyniki pasażu uzyskaliście, np. stwierdzony czas,
oraz jak się to ma do Waszego biegania po ubikacjach i do wchłaniania pokarmów.
Czy można mieć szybką perystaltykę, a jednocześnie zdążyć coś wchłonąć z klasycznego pokarmu?
Krzysiek - choroba ucichła - leki tylko prewencyjnie

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: -Ania- » 11 lis 2008, 10:14

Jak ja mialam pasaż, to czas ustalano indywidualnie dla danej osoby - u mnie byla to fotka co 10 - 15 minut. Między nimi toaleta, a po 3 godzinach mialam wypic herbatę.

Co do wchlaniania i szybkiej perystaltyki- jesli to, co zostaiwsz w toalecie w 80-90% przypomina to co miales na talerzu, to moze oznaczac ze faktycznie jelita nie wchlaniają pokarmu. Jednoczesnie chudniesz i tracisz elektrolity. Wtedy nalezy udac sie do lekarza.
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

vagabun1
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 15 paź 2008, 13:29
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: vagabun1 » 11 lis 2008, 14:30

Dziękuję ale ...
mój wynik to konkretnie 1 godzina na przejście przez jelito cienkie do krawędzi grubego środka kontrastowego, co jest wynikiem szybkim ale w normie.
Obecnie chodzę 1 lub 2 razy, kiedyś po każdym dowolnym posilku biegłem w kilka minut.
Nadal chudnę ale wolniej.
Kolega z 90 kg zszedł na 57 i dalej spada ale on w ogóle nie biega po ubikacjach, a pasaż ma szybki.
Nadal proszę o spostrzeżenia związane już z wynikiem badania, a odniesieniem do własnych objawów.
Krzysiek - choroba ucichła - leki tylko prewencyjnie

Mjk
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 19 lis 2014, 12:01
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pomorze

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Mjk » 11 mar 2015, 18:37

Odświeżam temat - bo właśnie się dowiedziałem, że w piątek rano mam ten pasaż górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jakby ktoś chciał podzielić się jeszcze wrażeniami to będę wdzięczny - chociaż przy kolonoskopii to badanie wydaje się raczej niczym specjalnym :mrgreen:

To faktycznie trwa kilka godzin? Przy piciu tego barytu biega się do WC, czy raczej niespecjalnie? Będą robić zdjęcia, aż wypróżnię cały ten baryt?

I dość zasadnicze pytanie - od kilku dni mam trochę nasilone biegunki, w razie czego mogę jeszcze jutro wziąć chociaż jakąś Smectę lub coś podobnego, czy wtedy badanie nie ma sensu?

Aaa i jeszcze jedno - mam na ten pasaż przynieść wynik badania kreatyniny, nie wiem po co? Muszę wtedy chyba jutro jeszcze polecieć do laboratorium, bo nie mam tego....

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: kalka_96 » 11 mar 2015, 19:26

Mjk pisze:To faktycznie trwa kilka godzin?
z tego co piszesz, to rozumiem że masz tylko badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyk, żołądek, XII-ca
Ja miałam pasaż całego przewodu pokarmowego, który trwał 24h. Po 24 godzinach od wypicia środka kontrastującego miałam wykonane ostatnie zdjęcie.
Jednak u Ciebie zapewne będzie trwało krócej, skoro to tylko górny odcinek ;)
Podejrzewam, że będzie trwało kilkanaście minut...
Mjk pisze:Przy piciu tego barytu biega się do WC, czy raczej niespecjalnie?
Na mnie działa 'niespecjalnie'. A na niektórych nawet 'zatykająco'. Jednak nie spodziewaj się takiej rewolucji jak po fortransie ;)
Raczej nie ma się problemów, jedynie stolec będzie biały.
Mjk pisze:Będą robić zdjęcia, aż wypróżnię cały ten baryt?
skoro to badanie tylko górnego odcinka, to nie.
chyba, że całego przewodu - wtedy tak.
Mjk pisze:I dość zasadnicze pytanie - od kilku dni mam trochę nasilone biegunki, w razie czego mogę jeszcze jutro wziąć chociaż jakąś Smectę lub coś podobnego, czy wtedy badanie nie ma sensu?
tu powinieneś zapytać lekarza. z tego co wiem to na badanie przychodzi się na czczo.
Mjk pisze:mam na ten pasaż przynieść wynik badania kreatyniny, nie wiem po co?
spokojnie ;) poziom kreatyniny trzeba zbadać. bo kontrast może źle wpływać na pacjentów ze schorzeniami nerek.

życzę smacznej 'kredy' :p
baryt nie jest taki zły ;) i śmiesznie farbuje usta na biało :mrgreen:

Mjk
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 19 lis 2014, 12:01
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pomorze

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Mjk » 11 mar 2015, 20:25

Dzięki serdeczne za odpowiedź, ja jeszcze średnio oblatany w tym jestem :wink:

No właśnie sam nie wiem do końca czego to ma być dokładnie badanie, na skierowaniu jest pasaż przewodu pokarmowego (i lekarz wspominał coś o jelicie cienkim), ale pani z rejestracji mówiła coś o górnym odcinku twierdząc, że to to samo....pewnie dowiem się w końcu na miejscu, bo to wszystko załatwiane trochę przez ''pośredników'' - mam akurat teraz takie ubezpieczenie medyczne (więc korzystam póki jeszcze to mam), ale cała procedura zapisu na badanie odbywa się przez infolinię, a tam nie zawsze są do końca zorientowani :wink: Z tego co jeszcze teraz wyczytałem - to pasaż nawet całego przewodu pokarmowego to raczej kwestia kilku godzin, ale skoro u Ciebie trwało 24h....no takiego długiego pobytu to tam nie planuję, ale zobaczymy :mrgreen:

Anonymous_13ece955

Re: Pasaż jelit-badanie obrazowe

Post autor: Anonymous_13ece955 » 02 gru 2015, 14:14

Jak to badanie ma się do diagnostyki IBD? Oprócz zwężeń i innych już mocnych zmian w tych chorobach, czy jest w stanie dać odpowiedź że NZJ jest/nie ma?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”