Tomografia komputerowa

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
afka_aga
Debiutant ✽
Posty: 34
Rejestracja: 10 sty 2011, 19:49
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Bochnia/Tarnów
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: afka_aga » 04 lut 2011, 10:28

a powiedzcie kiedy sa wskazania do wykonania TK lub MR w przypadku NZJ i co takie badanie może pokazać czego np. kolonoskopia nie pokaże? czy jest ono podobne do pasażu jelita??
-----------------------------------------------------------------------------------
Salofalk 500 2x2, w 2001 r. resekcja wstępnicy i jelita krętego w 2001 r. (diagnoza Crohna), przy okazji innej operacji, od tego czasu crohn w remisji

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Mamcia » 04 lut 2011, 11:08

najlepiej wykonać TK z opcją jelitową. niestety artykuł o metodach obrazowych nie zmieścił się w tym kwartalniku - pójdzie w następnym.



Starałam się przystępnie, ale jak macie uwagi to poprawimy.
Diagnostyka radiologiczna wykorzystywana jest zarówno w procesie diagnostycznym, ocenie stopnia zaawansowania choroby, rozległości i aktywności zmian jak i w wykrywaniu towarzyszących NChZJ powikłań i ocenie skuteczności terapii.
Badania rentgenowskie
Wśród metod rentgenowskich stosowanych w diagnostyce osób z NZJ najczęściej wykonuje się przeglądowe zdjęcia jamy brzusznej. Pozawala ono na stwierdzenie toksycznej okrężnicy olbrzymiej (megacolon toxicum), niedrożności, podniedrożności jelita lub perforacji w przewodzie pokarmowym.
Pasaż przewodu pokarmowego jest nadal stosowany w wielu ośrodkach w Polsce z uwagi na brak innych możliwości technicznych i mniejszą uciążliwość dla pacjenta w porównaniu z innymi bardziej zaawansowanymi technikami. W dniu badania pacjentowi, który przez 2-3 dni przyjmował tylko pokarmy ubogoresztkowe, podaje się 3–4 litry płynu, a następnie 300–600 ml środka cieniującego - zawiesiny barytowej - i wykonuje kolejne zdjęcia rentgenowskie oceniające pasaż środka cieniującego przez kolejne odcinki jelita (co 20 min w pierwszej godzinie, następnie co 30 min) aż do wypełnienia kątnicy. Analiza zdjęć pozwala ocenić szybkość pasażu treści jelitowej oraz uwidocznić odcinkowe zwężenia lub/i poszerzenia jelita, a także przetoki.
Badanie z podwójnym kontrastem tzw. enterokliza pozwala dokładniej ocenić morfologię ściany jelita cienkiego. Metoda polega na szybkim wprowadzeniu przez cewnik założony do dwunastnicy pod kontrolą tzw. skopii lub inaczej fluoroskopu 200ml środka kontrastującego, a następnie podanie 1-2 litrów zawiesiny metylocelulozy. Tą metodą uzyskać można wyraźny obraz „unieruchomionych” pętli jelita cienkiego uwidaczniający rzeźbę błony śluzowej, zgrubienia fałdów okrężnych, przetok, owrzodzeń, w tym niewielkich owrzodzeń aftowych. Charakterystyczny dla ChLC jest obraz brukowania jelita jako skutek nakładania się podłużnych i poprzecznych owrzodzeń.
Badanie kontrastowe żołądka i dwunastnicy jak i jelita grubego (wlew doodbytniczy) ze względu na powszechne stosowanie diagnostyki endoskopowej straciły wiele na znaczeniu. Wlew wykonuje się najczęściej się techniką podwójnego kontrastu. Do oczyszczonego jelita podaje się doodbytniczo zawiesinę barytu, a jelito wypełnia powietrzem lub dwutlenkiem węgla zapewniając jego właściwe rozdęcie. Po podaniu kontrastu wykonuje się zdjęcia RTG pozwalające ocenić jelito grube.
Przeciwwskazaniami do pasażu, enteroklizy i wlewu doodbytniczego są całkowita niedrożność jelita cienkiego lub grubego, a także podejrzenie jego perforacji (przedziurawienia).
Fistulografia to badanie wykonywane o wiele rzadziej. Wskazaniem jest potrzeba dokładnej oceny przetok np. ich morfologii (przebiegu), drożności i połączenia ze światłem jelita i/lub ropniem. Badanie polega na podaniu do zewnętrznego ujścia przetoki kontrastu pod kontrolą fluoroskopii i wykonaniu zdjęć w co najmniej dwóch różnych ujęciach.
Tomografia komputerowa
To technika przy zastosowaniu promieniowania RTG i wykorzystaniu zaawansowanych technik rejestracji i obróbki cyfrowej obrazu, pozwalająca na odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis). Dzięki niej ze względu na wszechstronność, wysoką skuteczność można zlokalizować zmiany chorobowe o bardzo małych rozmiarach.
TK jest metodą stosowaną z wyboru do oceny zmian w jamie brzusznej. Jej dostępność znacznie wzrosła w ostatnich latach, ale otrzymany wynik zależy w dużej mierze od techniki badania i przygotowania pacjenta. U pacjentów z podejrzeniem choroby zapalnej jelit TK powinno być wykonane w „opcji jelitowej”. Przygotowanie pacjenta wygląda identycznie jak do klasycznej enteroklizy.
Bezpośrednio przed badaniem przez sondę podaje się 1500–2000 ml płynu, którym może być sól fizjologiczna, roztwór pektyn, roztwór metylocelulozy lub zawiesina barytu i metylocelulozy. Aby jednocześnie obejrzeć jelito grube, tłoczy się doodbytniczo powietrze lub dwutlenek węgla w celu rozdęcia jelita grubego. Jest to procedura niezbędna do jednoczesnej rzetelnej oceny zmian w okrężnicy, esicy i odbytnicy.
Pacjenci często czują się zmyleni, gdyż w zależności od ośrodka i sposobu wykonania badania opcja jelitowa TK bywa różnie nazywana: enteroklizą TK, enterografią TK, enteroskopią TK lub enteroklizo-kolonoskopią TK.
Tomografia komputerowa w opcji jelitowej pozwala na dokładniejszą ocenę zmian w obrębie jelita, w krezce a także w innych narządach jamy brzusznej. Badanie TK jamy brzusznej znajduje zastosowanie także w diagnostyce pozajelitowych objawów NChZJ lub jej powikłań, takich jak stłuszczenie, ropień, czy gruczolak wątroby, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica nerkowa, zapalenie kości miednicy oraz zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych.
TK jest metodą pomocną, a czasem decydującą w diagnozie ChLC. W wielu przypadkach na jej podstawie podejmowana jest decyzja o leczeniu chirurgicznym. Zdawać sobie jednak trzeba sprawę, że jej nadużywanie i częste powtarzanie stanowi bardzo znaczne obciążenie promieniowaniem rentgenowskim znacznie zwiększającym ryzyko zmian nowotworowych (zwłaszcza białaczki) w przyszłości.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Natuśka » 15 mar 2011, 23:42

Ja dziś miałam enterografię, choć miał być rezonans (gdzieś się chyba pomylili, ale to ich strata :p)
W sumie dało się znieść, ale Fortrans w przeddzień i przed badaniem ten kontrast (2 litry przez godzinę) - uchroń Panie Boże... :neutral:
Kontrast w żyłę- może być :wink:
I jeszcze ten Buscopan dożylnie- u mnie zawroty głowy, mdłości i tachykardia zaraz po podaniu, a po niecałej godzinie mega ból głowy, który minął po ok.2 h. :roll:

Trochę z tym wstrzymywaniem oddechu miałam problem, bo czasem jakoś tak długo było, ale nie udusiłam się :razz:

A tak ogólnie to noł stres :smile:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

nomado
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2011, 10:25
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: nomado » 13 maja 2011, 10:36

Cześć Jestem nowy na forum a wyszukałem je poprzez google.
Mam problem z układem pokarmowym już praktycznie od urodzenia, ale problemy z żołądkiem od około 2 lat. Chodzi tu o zapalenie żołądka, wykryte około roku temu w gastroskopii. Pomimo przyjmowania leków na redukcje wydzielania soku żołądkowego zgaga nadal jest i to silna i dodatkowo silne bóle w nadbrzuszu ( pod żebrami z lewej strony). Odżywiam się naprawdę bardzo dobrze tzn posiłki tylko gotowane zero alkoholu i papierosów. Regularny obiad o 13-14.
Byłem ostatnio u gastrologa który dał mi oczywiście skierowania na gastroskopię (a chciałem an tomograf), której już znieść nie mogę. Miałem ją wykonywaną już kilkunastokrotnie i przeżywam ją dosyć nieprzyjemnie więc zrezygnowałem. Chciałem uzyskać skierowanie na TK jamy brzusznej ale nie udało się więc postarałem się o badanie prywatne. Trudno - aby żyć trzeba płacić!.
Prosiłbym Was o poradę. Jeszcze nigdy nie miałem robionego takiego badania, ciągle byłem katowany gastroskopiami czego mam już dość bo to przecież też ingerencja w przewód pokarmowy a mnie to bardzo boli!
Czy TK jamy brzusznej jest lepszym badaniem od gastroskopii w sensie oceny co się z organem dzieje ??
Czy jest w stanie wykryć np. wrzody albo zapalenie żołądka ?
proszę o odpowiedzi
Pozdrawiam
Nomado

nomado
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2011, 10:25
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: nomado » 13 maja 2011, 11:39

Jeśli tomograf by coś wykazał to wiedziałbym że gastroskopia jest nieunikniona. Nie chce jej robić na darmo. Naprawde ciężko ją znoszę.
Napisał(eś)(aś) że może wykazać dużo. Ta odpowiedź jest strasznie ogólna. Pytałem o takie przypadki jak wrzody lub zapalenie żołądka. Pytam tu na forum ponieważ są zapewne osoby które miały już tego typo badania i wedzą czego można się po nim spodziewać.

Czy nie jest tak, że częsta gastroskopia może przyczynić się do mechanicznych uszkodzeń rozworu przełykowego co będzie następstwem refluksu żołądkowego ? Ja go już co prawda mam, ale pytam czystko teoretycznie (być może też praktycznie). :cry:

Jak sobie radzicie z nadmierną zgagą i bólami w nadbrzuszu ?

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Gottii » 13 maja 2011, 12:06

ja generalnie po gastro czuje się ok ale co jedno to reaguje inaczej raz jest ok i pozytywne odczucie drugi raz płacz nerwy ból itp, sam nie wiem od czego to zależy chyba gównie w główce jak się poukłada.
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

nomado
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2011, 10:25
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: nomado » 13 maja 2011, 12:09

Niszka pisze:nomado, a może gastroskopię przez nos lepiej byś znosił?
viewtopic.php?t=5972
Nigdy nie słyszałem o czymś takim! Po wypowiedziach z linka ktory podałaś widać iż jest o wiele lżejsza od zwykłej. Myślę że skorzystam z tej metody przy kolejnym badaniu, a póki co proszę o odpowiedzi na wcześniejsze pytania :roll:

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Natalka » 13 maja 2011, 15:27

nomado pisze:Jak sobie radzicie z nadmierną zgagą i bólami w nadbrzuszu ?
poczytaj tu
viewtopic.php?t=4316&highlight=zgaga
viewtopic.php?t=1162&highlight=zgag%EA
viewtopic.php?t=6173&highlight=zgag%EA
i możesz dopisać się w którymś z tych wątków,
bo tu jest temat o TK, więc nie mieszajmy

:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

nomado
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2011, 10:25
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: nomado » 16 maja 2011, 08:06

Idę dziś na tomografię jamy brzusznej.
Wróce tu i opiszę jak było.
Pozdr.


******************************
Aby nie śmiecić napiszę już w edycji:
******************************
Badania bałem się strasznie - nie powiem. Miałem podany kontrast i zostałem uprzedzony o tym iż zrobi mi się ciepło wzdłóż kregosłupa i bedę odczuwał wrażenie ssiusiania ;)
Badanie trwało jakieś 3 minuty i nie było takei straszne jak mi się mogło wydawać. Jest bezinwazyjne i bezbolesne.
Pozdr.
N

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Tomograf Komputerowy

Post autor: Tomek0700 » 02 sie 2011, 14:09

Hej, czy tomograf komputerowy moze mi pokazac zmiany w jelicie cienkim/grubym? bede mial tomografie jamy brzusznej, czyli jelit tez czy nie bardzo? nie orientuje sie w ogole w tym.

scaliłam z powyższym tematem
Ostatnio zmieniony 02 sie 2011, 14:26 przez Tomek0700, łącznie zmieniany 1 raz.

fryderyk
Debiutant ✽
Posty: 49
Rejestracja: 20 lip 2010, 15:08
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: fryderyk » 02 sie 2011, 18:10

Tomek0700, Witaj miałem w zeszłym roku robione tk jamy brzusznej i spojrzałem w moje papierzyska historii chorobowej (musiałem się upewnić co jeszcze badają) eheh :mrgreen: więc odpowiedź brzmi tak , w sumie całą jamę brzuszną jak w nazwie badania wątroba,śledziona ,trzustka, nerki, drogi żółciowe , pęcherz moczowy i oczywiście 'Jelita'
plus cała reszta. Powodzenia życzę tylko dobrych wyników a przy piciu kontrastu jeden kubek za moje zdrowie eheh[ :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Tomek0700 » 02 sie 2011, 19:47

super, dzieki za odpowiedz. Bo to co mi dolega mnie juz meczy a nikt nie moze mnie zdiagnozowac :cry: moze tomograf cos pokaze, OBY!!! A czy wyniki z tomografii bede mial od razu? :?: czy nastepnego dnia, za pare dni?

fryderyk
Debiutant ✽
Posty: 49
Rejestracja: 20 lip 2010, 15:08
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: fryderyk » 03 sie 2011, 06:14

Wyniki są już chyba zależne od ilości badań wykonywanych przez placówkę ale myślę że w miarę szybko choć nie od razu opis trochę trwa :)

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: deth » 03 sie 2011, 16:51

u mnie są dopiero po 10 dniach :| a raz mój przypadek wymagał konsultacji - odebrałem dopiero 20 dni po badanie :suchy:

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Tomek0700 » 03 sie 2011, 17:03

no to nie za wesolo :mad: bo tomografie mam w innym miescie :smutny: i tak jezdzic ciagle... troche OT ale czy lekarz z innego miasta moze dawac badania np. posiew kalu jeszcze do innego miasta, np. do sanepidu? czy tylko do tego samego?
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”