Tomografia komputerowa

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
megi_25
Aktywny ✽✽✽
Posty: 640
Rejestracja: 17 lut 2007, 13:11
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: megi_25 » 09 lut 2010, 10:10

A myślałam,że to takie wspaniałe badanie a tu jednak chyba zdecydujemy się na kolonoskopię :wink:
Żona Crohnowca mama urwisów Wiktora i Wojtka :-)))
Mąż: Leki: BRAK,po humirze dwa lata remisji endoskopowej teraz nawrót !!!!!

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 09 lut 2010, 11:00

Miska Ryżu pisze:Badanie TK napromieniowuje pacjenta nawet do 400 razy większą dawką promieniowania niż typowa sesja diagnostyczna zwykłym aparatem rentgenowskim
Też to czytałam, ale raczej nie jest to prawda. Zasięgnęłam języka u kompetentnej osoby i powiedziała, że TK jest mniej szkodliwy niż zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej. Pewnie każdy ma inną opinię :wink:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Mamcia » 09 lut 2010, 19:50

To jeszcze dodam, że kontrast dożylny ma działanie nefrotoksyczne. Dlatego po tomografii trzeba baaaardzoooo dużo pić. ja się nawadniam przed, a po wypijam tyle wody, ile się we mnie mieści (około 4 litrów). Przed każdym podaniem kontrastu mam oznaczany mocznik i kreatyninę.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 09 lut 2010, 20:05

To Mamciu jak, robić? nie robić? Napiję się jak trzeba ;)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Mamcia » 09 lut 2010, 20:22

Jak trzeba to robić. A czy trzeba to ja nie wiem.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Ania406 » 10 lut 2010, 09:58

Ja miałam tomografię brzucha i uważam, że nie ma się co bronić jeśli lekarz uważa, że należy jawykonać. Skutki uboczne mogą być, a nie muszą. Wszystko ma w zasadzie skutki uboczne, kolonoskopia też może być niebezpieczna. Jak każde inne badanie czy brany przez nas lek. Ja już jestem umowiona na kolejną tomografię, tym razem głowy, i nie mam zamiaru zamartwiać się co mi będzie po niej za 15 lat. Jutro mnie może tramwaj przejechać.
Oczywiście jeśli ktoś zapisuje się na takie badanie "ot tak sobie, bo chce" to już inna bajka. Ale przy wskazaniach - moim zdaniem jak najbardziej robić.
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: obyty.z.cu » 10 lut 2010, 10:04

Ania406 pisze:jestem umowiona na kolejną tomografię, tym razem głowy
z mojego doswiadczenia:
2 razy mialem tomografie glowy i nic.
Na odczepnego zrobiono rezonas i od razu wiadomo bylo co jest grane.

Jakos nie odczuwalem skutkow ubocznych po zadnym z tych badan.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 10 lut 2010, 11:44

Ponieważ mi się polepszyło, lekarz powiedział, że zaczekamy. Mam umówiony termin w razie czego, ale jak objawy ustąpią to odłożymy całkiem. Chyba to jest rozsądne wyjście.
Kazali mi zrobić jeszcze badania na kreatyninę przed samym TK i faktycznie dużo pić, tak jak napisała Mamcia.

Awatar użytkownika
Bartek
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 06 lut 2010, 10:50
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Bartek » 10 lut 2010, 11:46

Słonko pisze:Ponieważ mi się polepszyło, lekarz powiedział, że zaczekamy.
No i bardzo dobrze :).
Liczmy jednak na tę drugą opcję:
Słonko pisze:jak objawy ustąpią to odłożymy całkiem
Kropka, przecinek, wykrzyknik, pytajnik, dwukropek, wielokropek, średnik, apostrof, cudzysłów, nawias tylko czekają abyś użył ich mądrze w swoim poście! Nie czekaj więc! Poświęć pięć minut na naukę interpunkcji...

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 10 lut 2010, 14:21

Oj dzięki serdeczne. Póki co jest cały czas dobrze, ale jak zacznie boleć mocno to nie będę się zastanawiać, niech zobaczą co tam siedzi ;)

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Cinimini » 27 sty 2011, 22:01

A ja mam pytanie czy miesiączka w jakiś sposób może przeszkadzać w badaniu. Tomografie mam wyznaczona na 04.02 i wtedy właśnie wypada mi okres... Może nie powinnam robić przerwy między tabletkami anty. i 'przetrzymać' ta miesiączkę na wszelki wypadek?

I powiedzcie mi jeszcze kochani czy do TK jamy brzusznej należy przygotować się tak jak do kolonki? Czyli dzień wcześniej czeka mnie przyjemność z fortransem? Dlatego, że ja mam stawić sie na oddziale dzień przed badaniem i dr powiedziała, że to dlatego, aby się przygotować i nie wiem czy jej się badania pomyliły?
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Cinimini » 27 sty 2011, 22:27

elwirka, a co z tym okresem, bo już wiem, że pawelhks nie miał, a jak było u Ciebie ;) ?
Ostatnio zmieniony 27 sty 2011, 22:33 przez Cinimini, łącznie zmieniany 1 raz.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Posty: 1354
Rejestracja: 02 cze 2008, 23:22
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Znienacka

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Ania406 » 27 sty 2011, 23:35

Cinimini, do badania na czczo i dużo pić dzień wcześniej. Mnie kazano tuż przed samym badaniem wypić minimum 0,5 litra wody. Kontrast miałam podawany dożylnie.
Skoro przyjmują Cię wcześniej, to na pewno dowiesz się na miejscu co i jak :)
Okres nie jest żadnym przeciwwskazaniem :)
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
Bartek
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 06 lut 2010, 10:50
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Bartek » 28 sty 2011, 01:21

Cinimini pisze:Dlatego, że ja mam stawić sie na oddziale dzień przed badaniem i dr powiedziała, że to dlatego, aby się przygotować i nie wiem czy jej się badania pomyliły?
Raczej nie. Jeść za wiele przed tym też nie należy, by obraz był czysty, więc pewnie chcą Cię przetrzymać "na głodno" przez noc i następnego dnia kontraścik (chyba, że co innego Ci jeszcze podadzą) i badanie (jakieś 30 minut po badaniu kontrast działa jak Fortrans :wc:). No i czasami dodają jeszcze dożylnie trochę + ew. lewatywa z konrastu gratis w razie potrzeby (wiem z doświadczenia :/).
Kropka, przecinek, wykrzyknik, pytajnik, dwukropek, wielokropek, średnik, apostrof, cudzysłów, nawias tylko czekają abyś użył ich mądrze w swoim poście! Nie czekaj więc! Poświęć pięć minut na naukę interpunkcji...

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Posty: 2859
Rejestracja: 24 maja 2010, 11:31
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin/Bełżyce/Łuszczów

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: malapkasia » 28 sty 2011, 10:07

ja miałam kontrast tylko w żyłę (śmieszne uczucie trochę), dzień później miałam mieć kolonkę więc i tak głodowałam... jakieś 40 minut przed badaniem kazali mi wypić 1,5l wody niegazowanej a siusiu dopiero po badaniu :(
Pandzia, popieram :wink:
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”