Tomografia komputerowa

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
emi306
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 03 paź 2011, 09:15
Choroba: inna choroba jelita
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: emi306 » 14 paź 2011, 15:06

Żabusia pisze:
Barbara-26 pisze:do szpitala kolejowego w katowicach.Chcialam sie zapytac czy ktos z was tam byl na TK
Najpierw dziękuję za poprzednie odpowiedzi na moje pytanie. Teraz oczywiście mam kolejny problem w zw. z tomografią jelita cienkiego. Mam zlecone badanie w szpitalu MSWiA w Warszawie i kłopot polega na tym, że oczywiście boję się szczególnie podania kontrastu. Rok temu miałam wstrząs po znieczuleniu u stomatologa i ciężko to przeszłam, pomijając fakt, że właściwie zostałam pozostawiona sama sobie. Mam zapalenie błony jelita grubego i żołądka, refluks, czasami pojawia się pokrzywak. Badanie jest zlecone w zw. z tym, że mam bardzo wyniszczony organizm - nie mogę przytyć, pomimo, że mam apetyt, ważę 39 kg. Lekarz powiedziała, że być może znajdą przyczynę w jelicie cienkim. Tylko ja bardzo się boję tego badania, a zwłaszcza kontrastu. Proszę o opinie.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Natalka » 14 paź 2011, 15:09

emi306, nie pisz kilka razy tego samego posta, założyłaś tu viewtopic.php?t=11668 nowy temat i wystarczy.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Mamcia » 14 paź 2011, 21:47

Nie masz się czego bać, a jak chcesz pogadać to zadzwoń do mnie. Tulę wszystkie forumowe dzieci.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Tomek0700 » 28 paź 2011, 15:21

czy jesli dany osrodek posiada tomograf i wykonuje jamy brzusznej, to logiczne, ze moga wykonac takze z opcja jelitowa? czy zeby wykonac opcje jelitowa trzeba miec jakas nowsza maszyne?
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

lennka
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 12 sie 2012, 17:38
Choroba: IBS
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: lennka » 12 sie 2012, 17:42

Witajcie, mnie rownież czeka TK jamy brzusznej w celu ustalenia moich dolegliwości, bole brzucha posrodku, w lewym boku, przy mostku, wzdecia, zaparcia biegunki, czasem zgaga. Najprawodopodobniej jest to IBS, ale lekarz chce to potwierdzic. Czy to badanie pokaze co dzieje sie w zoladku, jelitach? Mialam miec robiona kolonoskopie ale niestety sa przeciwskazania. Jak znosiliscie kontrast? szczegolnie Wasze jelita? Mnie czesto mecza po duzej ilosci wody.. Czy niedoczynnosc tarczycy jest przeciwskazaniem do zrobienia tego badania? z gory dziekuje za odpowiedzi.Jeszcze pytanie ile trzeba wypic przed badaniem i od kiedy nie jesc? Mi powiedziano ze dzien wczesniej trzeba wypic ok 1,5 litra wody i nie jeśc 5 godzin? Czy to wystarczajaco? Czy mam nie jesc dłuzej, a pic wiecej? Chcialałbym aby badanie wyszło dobrze..

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Posty: 2859
Rejestracja: 24 maja 2010, 11:31
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin/Bełżyce/Łuszczów

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: malapkasia » 12 sie 2012, 19:43

nie wiem trzeba nie jesc, bo ja właściwie nie jadłam 2 tyg przed tym badaniem :/ ale pamietam ze byłam tego dnia bez śniadania :| pamiętam, ze przyszła pielęgniarka i pow, ze jak zajdzie i mi powie to mam w pol godz wypić 1.5 litry wody bez chodzenia do łazienki :suchy: (nie lada wyczyn).. po pol godz przyszła zaprowadziła mnie na badanie, a z badania czym prędzej szukałam wc żeby zrobić siusiu :/ poza tym kontrast.. mi jelit nie drażni, chociaż źle wpływa na moją głowę :| bo kiedy mam podawany (to tak jak większość) odczuwam ciepło na całym ciele.. a mi sie w dodatku wydaje, że popuszczam siku.... i ostatnio nawet oglądałam leżankę, w celu znalezienia plamy :suchy:
myślę, że lekarze wiedzą co robią i biorą pod uwagę wszystkie przeciwwskazania....
to badanie to duże źródło naświetlenia rtg, więc tak o dla jaj go nie robią...
badanie - tomograf jamy brzusznej pokazuje wszystkie kiszki: jelita też... :wink:
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Posty: 717
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:36
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: K-ce bejbe

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: subzero » 12 sie 2012, 19:55

ja mam miec TK jelit
dostalam zalecenie, aby na jakies 3 dni przed przejsc na diete ubogoresztkowa, czyli jesc raczej płynne rzeczy, a w dniu badania nie jesc i nie pic nic
przed badaniem dadza laktuloze do wypicia (sic!) chyba wolalabym wode, bo juz widze jak pozniej bede wracac do domu.... :wc:

lennka
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 12 sie 2012, 17:38
Choroba: IBS
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: lennka » 12 sie 2012, 20:32

Dziekuje Wam za odpowiedzi, mnie nic o zmianie diety nie mowiono:(, mam tylko nie jesc 5 godzin a badanie mam popoludniu, wiec nie wiem czy jesc w ogole sniadanie, a czy problemy z zoladkiem tez wychodza wrzody itp na tym badaniu? Jak rozumiem, kontrast ma wplyw na jelita, czyli moze lepiej przez caly dzien nic nie jesc? Co radzicie?

lennka
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 12 sie 2012, 17:38
Choroba: IBS
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: lennka » 12 sie 2012, 21:28

Dziekuje, pytam bo badanie mam juz we wtorek a w roznych placowkach roznie pisza o czasie nie picia i nie jedzenia, czy ten kontrast jest do przelkniecia i czy wywoluje rewolucje zoladkowo - jelitowe?

Żaneta
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 28 maja 2012, 22:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Żaneta » 12 sie 2012, 21:59

Witaj :) Kontrast jest dla mnie do przełknięcia, ale 1.5l nie daję rady wypić, za każdym razem ok.250-300 ml zostawiałam. U mnie owszem, wywoływał niewielkie rewolucje, ale do przeżycia, nie męczyłam się jakoś strasznie.
:)

lennka
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 12 sie 2012, 17:38
Choroba: IBS
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: lennka » 12 sie 2012, 22:04

Dzieki za informacje, mam nadzieje ze jakos przezyje i dam rade:)

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Orzelek » 12 sie 2012, 23:23

Ja musiałem wypić na szczęście nie 1,5 litra, a tylko trzy szklanki. Takie to jakieś cierpkie w smaku było. I zastanawiałem się czy po tym płynie będę się świecić :roll:

Potem dostałem kontrast dożylny z takiej pompy obok tomografu. Po podaniu zrobiło mi się niebotycznie gorąco od pasa w górę do twarzy. Do tego szybkie bicie serca oraz wrażenie niekontrolowanego wydalenia stolca. Na szczęście nie "popuściłem", ale następnym razem profilaktycznie zapodałem sobie ligninę jako zabezpieczenie :roll:

Za to dożylny kontrast przy rezonansie, to taki przyjemny chłodek w żyłach.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

lennka
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 12 sie 2012, 17:38
Choroba: IBS
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: lennka » 13 sie 2012, 12:42

Witajcie, dzis byłam u endokrynologa który stwierdził iz nie moge dostac kontrastu jonowego przy moich dolegliwosciach tarczycowych, w zwiazku z tym chyba nie wykonam tej tomografii.:( zasugerowano mi rezonas, czy macie wiedze czy to badanie rowniez da obraz tego co sie dzieje w jamie brzusznej? Czy ktos z Was miał rezonas? Co radzicie jestem w rozterce.

Awatar użytkownika
Kropelka
Początkujący ✽✽
Posty: 115
Rejestracja: 05 lip 2008, 18:20
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Kropelka » 13 sie 2012, 17:07

Tak, mr również da obraz tego co się dzieje w jamie brzusznej. Zarówno za pomocą tk jak i mr można wykazać zmiany zapalne lub niedokrwienne widoczne na obrazach jako pogrubienie ścian jelita, przetoki, zwężenia jelita, a także ropnie poza jego światłem. Natomiast do wad obu badań należy brak możliwości oceny ewentualnych zmian znajdujących się na powierzchni błony śluzowej przewodu pokarmowego. Mr jest dłuższym badaniem niż tk oraz podczas badania występuje duży hałas, ale za to nie ma obciążenia promieniowaniem X oraz choroby tarczycy nie są przeciwwskazaniem do badania, ponieważ kontrast w mr jest na bazie gadoliny, a nie jody jak w tk. Przygotowanie do badania jamy brzusznej zależy od danego ośrodka (jak długo nie jeść, czy stosować dietę, czy czyścić jelita przed badaniem, czy przed badaniem do picia dostaje się rozcieńczony roztwór kontrastu, samą wodę, czy wodę z odrobinką Fortransu). Zarówno w trakcie badania tk i mr podaje się dożylnie kontrast, żeby uwidocznić inne narządy jamy brzusznej (nerki, wątrobę..) :)
"Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem."

lennka
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 12 sie 2012, 17:38
Choroba: IBS
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: lennka » 13 sie 2012, 18:32

Dziekuje Wam za informacje, mialam juz rm głowy takze wiem jak to mniej wiecej wyglada, z tym ze bez kontrastu. Czy srodki stosowane do rm rowniez wywoluja rewolucje jelitowe? Czy kontrast dozylny jest podawany podczas trwania badania czy rowniez przed?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”