Tomografia komputerowa

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Barbara-26
Debiutant ✽
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2008, 18:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: bielsko-biala

Tomografia komputerowa

Post autor: Barbara-26 » 06 lis 2008, 09:18

Mam skierowanie na TK jelit i miednicy malej do szpitala kolejowego w katowicach.Chcialam sie zapytac czy ktos z was tam byl na TK , I jak to badanie wyglada, czy daja jakis kontrast do picia.Wiem ze najlepiej takie badanie wychodzi po podaniu dwoch kontrastow.

Barbara-26
Debiutant ✽
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2008, 18:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: bielsko-biala

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Barbara-26 » 06 lis 2008, 10:50

Ale jak jest z tymi kontrastami? To badanie sie robi z jednym czy z dwoma? Bo mi lekarz nic nie powiedzial i teraz nie wiem
harmata

Barbara-26
Debiutant ✽
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2008, 18:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: bielsko-biala

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Barbara-26 » 06 lis 2008, 15:43

Majka bardzo Ci dziekuje wlasnie o to mi chodzilo
harmata

fox
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2008, 22:33
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: fox » 03 gru 2008, 12:47

ja mialam coprawda tk jamy brzusznej i wirtualna kolo, ale dostalam tylko dozylny
lekarz uprzedzil o uczuciu gorąca w dloniach i dole brzucha, gdyby nie uprzedzil - bylabym pewna, ze sie pod siebie zesikalam i zfajdalam :oops:

jeszcze nie w temacie, ale jakby ktos szukal - do wirtualnej kolonoskopii (TK 3D) podaja do jelita worek powietrza, nieprzyjemne to jest, w moim przypadku bolesne

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 08 lut 2010, 11:50

Chciałam Was zapytać, jak często można robić tomografię? Miałam w zeszłym roku, ale zapowiada się znowu za parę dni. Lekarz się krzywił, że to trochę często, ale w sumie jest jakieś inne wyjście?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: obyty.z.cu » 08 lut 2010, 12:12

Słonko pisze:ale w sumie jest jakieś inne wyjście?
:wink: rezonas
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 08 lut 2010, 13:13

Wiecie, cholera, chyba nie mam wyboru wielkiego. Lekarz grzecznościowo przyjmie mnie w środę i może zrobi ten tomograf. O rezonansie nie wspomniał słowem. Głupio mi marudzić, bo wcale nie musi tego robić, wziął mnie poza kolejką i w ogóle trochę na lewo :/ Może spytam go nieśmiało, ale tak na "krzywy ryj" pewnie możliwe jest tylko to... :(

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Miska Ryżu » 08 lut 2010, 13:22

Może nawet nie mieć sprzętu do MR. Ale to pamietaj by isc na tą wizyte do niego przygotowana na ewentualne TK. Z tego co pamietam to trzeba byc dobrze nawodnionym :) Niech CI robi cokolwiek, byle zrobił.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 17:18 przez Miska Ryżu, łącznie zmieniany 1 raz.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 08 lut 2010, 13:56

Udało mi się wkręcić jeszcze dziś na wizytę do speca, więc spytam jeszcze o ten tomograf. Wiem, że trzeba być na czczo i dają do picia sporo płynu z kontrastem, miałam już.
Cholera, że też nie da się normalnie leżeć w szpitalu z jakimiś specjalistami na zapleczu? Tak to latam od jednego do drugiego... co za życie...

Awatar użytkownika
Bartek
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 06 lut 2010, 10:50
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Bartek » 08 lut 2010, 17:28

Tomografię miałem dwa razy w przeciągu miesiąca i jakoś żyję ;). Nie było żadnych (widocznych) skutków ubocznych.
Kropka, przecinek, wykrzyknik, pytajnik, dwukropek, wielokropek, średnik, apostrof, cudzysłów, nawias tylko czekają abyś użył ich mądrze w swoim poście! Nie czekaj więc! Poświęć pięć minut na naukę interpunkcji...

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽
Posty: 486
Rejestracja: 08 wrz 2006, 20:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Słonko » 08 lut 2010, 23:03

Bartek pisze:Tomografię miałem dwa razy w przeciągu miesiąca i jakoś żyję ;) . Nie było żadnych (widocznych) skutków ubocznych.
No bo te skutki wychodzą później... czasem po latach. Ale miejmy nadzieję, że nic nie wyjdzie. Zdecydowałam się.

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Miska Ryżu » 09 lut 2010, 09:36

Słonko pisze:
Bartek pisze:Tomografię miałem dwa razy w przeciągu miesiąca i jakoś żyję ;) . Nie było żadnych (widocznych) skutków ubocznych.
No bo te skutki wychodzą później... czasem po latach. Ale miejmy nadzieję, że nic nie wyjdzie.
Moze nie zdajesz sobie sprawy ze masz skutki uboczne, wiesz świecisz nocą jak wszyscy śpią :P
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
megi_25
Aktywny ✽✽✽
Posty: 640
Rejestracja: 17 lut 2007, 13:11
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: megi_25 » 09 lut 2010, 09:40

To tomografia jest obciążona skutkami ubocznymi??? Pytam,bo myślałam że może zrobić ją mężowi zamiast kolonoskopii /jako mniej nieprzyjemną/.
Żona Crohnowca mama urwisów Wiktora i Wojtka :-)))
Mąż: Leki: BRAK,po humirze dwa lata remisji endoskopowej teraz nawrót !!!!!

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Bartek
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 06 lut 2010, 10:50
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Bartek » 09 lut 2010, 09:56

Słonko pisze:No bo te skutki wychodzą później... czasem po latach.
Tylko kto to wtedy połączy (skojarzy) je z tomografią sprzed lat?
Miska Ryżu pisze:Moze nie zdajesz sobie sprawy ze masz skutki uboczne, wiesz świecisz nocą jak wszyscy śpią :P
Podobno tylko trochę. :smile:
Kropka, przecinek, wykrzyknik, pytajnik, dwukropek, wielokropek, średnik, apostrof, cudzysłów, nawias tylko czekają abyś użył ich mądrze w swoim poście! Nie czekaj więc! Poświęć pięć minut na naukę interpunkcji...

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Tomografia komputerowa

Post autor: Miska Ryżu » 09 lut 2010, 09:58

Mniej nieprzyjemną i mniej dokładną zarazem.

z wikipedii: "Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do wykonywania przekrojowych zdjęć obiektów. Promieniowanie to jest promieniowaniem jonizującym, co wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia organizmów żywych w wypadku nadmiernej ekspozycji. W niewielkim, ale zauważalnym stopniu wzrasta ryzyko raka. Ponadto niektórzy pacjenci uczuleni są na środki cieniujące, które zwykle zawierają związki jodu. Innym mogą one uszkodzić nerki. Jeśli środek kontrastowy otrzyma kobieta karmiąca piersią, to przed wznowieniem karmienia musi odczekać przynajmniej 24 godziny.
Badanie TK napromieniowuje pacjenta nawet do 400 razy większą dawką promieniowania niż typowa sesja diagnostyczna zwykłym aparatem rentgenowskim
Smutno Ci? A może budyń? :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”