Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Chrisu

Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: Chrisu » 05 mar 2005, 22:43

Witam wszystkich.
Polecono mi to forum aby zapytaa sie o mój problem. Ale od pocz?tku.
Otó? mój siostrzeniec maj?c ok 2 lata mia3 operacje jelit. Od ma3ego mia3 uchy3ek (ale wo wysz3o dopiero na badaniach przed operacj?) i dopiero jak straci3 przytomno?a lekarz wys3a3 go do szpitala. Przez te 2 lata moja siostra po 3-6x w tygodniu chodzi3a do lekarzy. Ju? na ni? patrzyli jak na wariatke która wymysla choroby dziecku. Ciekawe jak to robi3a skoro dzieciak mia3 ca3y czas ostr? anemie. Operacje (natychmiast po przywiezieniu) mia3 w klinice w Heidelbergu. Wycieto ko3o 20 cm jelita cienkiego. Po operacji w ci?gu miesi?ca wszystkie parametry krwi wróci3y do normy. Co prawda normy w jej dolnej granicach ale zawsze normy. No ale rado?a nie trwa3a d3ugo. Niestety za rok i troche operacje trzeba by3o powtórzya poniewa? zacze3y mu sie sklejaa jelita. Co ciekawe zaginely dokumenty (cze?a) z 1 operacji.
Podobno sklejaj?ce sie jelita to choroba "na ca3e ?ycie".
Od jakiego? roku mój chrze?niak (obecnie 8 lat) znów skar?y sie na bóle brzucha. Ostatnio coraz cze?ciej. Czy jest mo?liwo?a zbadania (oprócz gastroskopii) czy jest to sklejanie sie jelit czy co? innego??
Aha. I co? jeszcze. Po operacji zosta3 ?lad po rozcieciu od pepka w dó3. Teraz miejsce po szwie zacze3o sie jakby "zapadaa", tzn mo?e nie tyle zapadaa co na ca3ej d3ugo?ci szwa ma wg3ebienie w brzuchu (tzn tak jakby w tym miejscu skóra ros3a wolniej niz na reszcie brzucha). Róznica staje sie coraz bardziej widoczna. Czy tak powinno bya?
Ja ju? nie wiem co robia - jak moge pomóc siostrze :-(...
Dziekuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2006, 20:00 przez Chrisu, łącznie zmieniany 1 raz.

Asia
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2004, 15:18
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: Asia » 06 mar 2005, 11:06

Wiataj, my?le ?e w gastroskopii raczej zrostów jelit nie zobaczysz (mo?e tylko bya ?ciana pozaci?gana) tu raczej widaa to co jest w ?rodku jelita. My?le, ze mo?e wiecej widaa na zdjeciu USG j. brzusznej mo?e te? na zdjeciu kontrastowym rtg. Najlepiej bedzie jak udasz sie do lekarza radiologa na oddzial do szpitala a on jak spokojnie z nim porozmawiasz doradzi Ci najlepsze badanie. Oni s? najbardziej do?wiadczeni w tych sprawach.

Awatar użytkownika
Lawenda
Początkujący ✽✽
Posty: 253
Rejestracja: 26 sty 2005, 11:52
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: Lawenda » 07 mar 2005, 13:11

Witaj, z w3asnego do?wiadczenia wiem, ?e zrosty nie sa wykrywalne ani w badaniu USG ani w tomografii. S? to cieniutkie b3onki obrastaj?ce w tym przypadku jelita. Z tego co cyta3am lekarzy o moje zrosty mówili, ?e bez otwierania brzucha nic sie nie da powiedziea na pewno. A "zapadaj?ca" sie blizna u siostrzenca to tak mo?e bya (oczywi?cie je?li nie jest to jako? drastycznie). Szczególnie przy wzro?cie wagi, poniewa? tkanka t3uszczowa nie "przechodzi" przez bliznowiec. Bliznowiec nie zachowuje sie jak zdrowa skóra, ani jak blizna po powierzchownym skaleczeniu. Czesto jest bardzo twardy i sztywny. Wrecz zci?gaj?cy. Dobrze robi smarowanie bliznowca ma?ci? z witamin? A + E, lub ma?cia grafitow?, nagietkow? (apteka homeopatyczna) b?d1 ma?ciami Cepan albo Contratubex. Czasem jest tak, ?e zrosty wychodz? od wewnetrznej strony pow3ok brzusznych w miejscu gdzie by3y ciete.
No ale to wszystko s? pytania do lekarzy, bo ka?dy przypadek jest inny. Pozdrwaiam i powodzenia.

Anonymous_6cf75a28

Re: Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: Anonymous_6cf75a28 » 22 lip 2013, 13:11

U mnie kolonoskopia zdiagnozowała zrosty.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2013, 13:12 przez Anonymous_6cf75a28, łącznie zmieniany 1 raz.

piotr090980
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2016, 23:01
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: piotr090980 » 18 maja 2016, 16:40

U mnie też kolonoskopia zdiagnozowała. :neutral: :oops:
jestes tym, co jesz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: obyty.z.cu » 18 maja 2016, 18:18

Anonymous_6cf75a28 pisze: kolonoskopia zdiagnozowała zrosty
ciekawe czy to możliwe, jak od środka jelita można widzieć zrosty z drugiej strony jelita ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Posty: 686
Rejestracja: 03 cze 2011, 16:29
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: sylunia80 » 22 lip 2016, 22:02

obyty.z.cu pisze:ciekawe czy to możliwe, jak od środka jelita można widzieć zrosty z drugiej strony jelita ?
Hm to ciekawe,może chodzi o zwężenia jelita ;)
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

Anonymous_6cf75a28

Re: Czy zrosty jelit mozna zdiagnozowac bez gastroskopii?

Post autor: Anonymous_6cf75a28 » 06 lip 2017, 07:51

obyty.z.cu pisze:ciekawe czy to możliwe, jak od środka jelita można widzieć zrosty z drugiej strony jelita ?
nie wiem, nie jestem lekarzem, ale taki właśnie mam opis kolonoskopii: "esica ufiksowana w zrostach".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”