Odwodnienie - kolonoskopia

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Glowonoga
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2024, 18:50
Choroba: IBS
województwo: opolskie

Odwodnienie - kolonoskopia

Post autor: Glowonoga » 06 lut 2024, 18:58

Hej. Mam mieć kolonoskopię (podejrzenie przetoki odbytniczo-pochwowej).
Miałam ją 7 lat temu i miałam Fortrans, jakoś poszło.
3 lata temu miałam mieć ponownie, ale już przygotowanie w szpitalu, dostałam Citrafleet, piłam wg zaleceń i ledwo przeżyłam, odwodniona, konieczne kroplówki - koniec końców zwiałam z bólu ze stołu, bo zaczęli robić na żywca.
Teraz mam mieć w narkozie ambulatoryjnie preparatem Eziclen, pielęgniarka mówi, żebym może wzięła Fortrans skoro go tolerowałam a najbezpieczniej iść do szpitala, czego oczywiście nie chcę, choć się obawiam co zrobię, jeśli się odwodnię?
Czy ktoś ma problemy właśnie z odwodnieniem? Czy można brać jakieś elektrolity czy jest to zabronione w trakcie oczyszczania?

Kobieta158
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 31 sty 2024, 08:18
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań

Re: Odwodnienie - kolonoskopia

Post autor: Kobieta158 » 18 lut 2024, 21:35

Proponuję w miarę możliwości zadbać o narkozę (podobno są szpitale z którymi idzie to załatwić). Z wyborem środka przeczyszczającego w szpitalach państwowych jest problem bo jeszcze bardziej niż placówki prywatne upierają się na konkretny środek przeczyszczający (konkretnej firmy), ale myślę, że w Twoim przypadku szczególnie opłaca się dobrze wybrać placówkę (Fortrans, szpital, narkoza) choćby była na drugim końcu Polski zamiast godzić się na coś co nie spełnia oczekiwań.

Elektrolity teoretycznie mają pomóc nawodnić, ale póki środek przeczyszczający działa to przelecą jak wszystko inne. Mi osobiście elektrolity właśnie powodują efekt przeczyszczający wzmagając odwodnienie, więc radzę z nimi nie szaleć tym bardziej gdy spore odwodnienie już jest, a my nie wiemy jak organizm zareaguje. Niektórzy lekarze zalecają elektrolity gdy już jest po kolonoskopii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”