KOLONOSKOPIA A OKRES

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: CatAnn » 17 mar 2010, 16:51

Shima pisze:u młodzieży też chyba inaczej do tego podchodzą(mam na mysli nastolatki).
Więc się nastolatka wypowie: dla mnie miesiączka była przeciwwskazaniem do badania. Nie wiem czy to kwestia wieku czy szpitala, ale wszystkie kolonoskopie mam ustalane by nie trafić na te dni, a jak się zdarzy - to przesuwa się badanie.
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: CatAnn » 18 paź 2011, 20:12

... i właśnie teraz mam ten problem, okres powinnam była już zacząć, a termin kolono miałam mieć za tydzień i dwa dni - czyli akurat żeby się skończyło i żeby odczekać.
Ale z powodu złego stanu (wysokie crp, b.niska hgb, silne objawy bólowe, biegunki, krwawienia et cetera et cetera et cetera) lekarz postanowił przełożyć badanie na pojutrze. Jutro mam się położyć i być czyszczona. I jestem cała w wielkich nerwach, że tak jak w przypadku mony74
mona74 pisze:Ja byłam przygotowywana do kolonoskopii w szpitalu, wypiłam już to świństwo i w dniu badania...pech. Pojawiła się miesiączka. Niestety-wyjście ze szpitala, przygotowanie w domu i badanie dopiero po zakończeniu miesiączki.
mi się to skończy. Wieeelki strach. I znowu zaczęłam się zastanawiać - można czy nie można i dlaczego akurat u mnie w szpitalu nie można? :(
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: CatAnn » 18 paź 2011, 20:46

Ja po prostu poszukuję racjonalnego argumentu przeciwko temu. Dlaczego nie można połączyć jednego z drugim?
Że rozcieńczona, słabsza, nie wiem jaka, krew? I tak mam beznadziejną i przed badaniem chcą mi przetaczać.
Że większe dolegliwości bólowe? I tak będę pod narkozą.
Że tampon fizycznie, mechanicznie przeszkadza przy wkładaniu endoskopu?
Czy że może jest to, nie wiem, niehigieniczne? I tak przecież wszystko odkażają przed badaniem.
I dlaczego wiek ma takie znaczenie?
Ja naprawdę nie rozumiem i straszliwie się martwię :(
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Posty: 717
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:36
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: K-ce bejbe

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: subzero » 19 paź 2011, 00:01

Mnie w szpitalu pytali czy mam w tej chwili okres, ale nawet nie pytałam czemu to jest przeciwskazaniem. Akurat mi sie konczył, a lekarka pytala 5 razy czy aby na pewno. No było to przeciwskazaniem jak sądze. Ale czemu dokładnie to nie wiem.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: CatAnn » 21 paź 2011, 17:28

Dowiedziałam się czegoś nowego.
Otóż, podobno, czy jest okres, czy też go nie ma - gastroenterologom raczej jest to obojętne.
Jednakże, jeżeli ma być badanie pod narkozą, to anestezjolog może mieć obiekcje. Niestety nie wiem z jakiego powodu.
Tak jest u nas, w Wojewódzkim.
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: CatAnn » 21 paź 2011, 18:11

No to ja już nic nie rozumiem -.-
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
violek
Początkujący ✽✽
Posty: 72
Rejestracja: 26 lis 2007, 00:02
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: violek » 21 paź 2011, 21:15

U mnie nie bylo to zadnym problemem, jedynie moj dyskomfort wiec wzielam termin kiedy nie mialam okresu :razz:

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: kalka_96 » 22 lis 2012, 12:19

a spotkaliście się z taką sytuacją że jak ktoś już był wyczyszczony i właśnie dostał okres to miał zrobioną kolonoskopię, czy nie? w szpitalu mówili że jak będę mieć okres to mi nie zrobią, a on może wypadnąć mi w dniu badania :smutny:

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
Posty: 260
Rejestracja: 24 wrz 2012, 13:37
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: panbubka » 22 lis 2012, 12:44

Mi akurat wypdał na czas badania. Się przyznałam założyłam tampon i po sprawie. Nikt nie robił z tego powodu problemów. Powiedzieli, że zacytuję "przecież to inna dziura:)" :roll:

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: Osóbka » 22 lis 2012, 12:53

Też mi wypadła miesiączka w terminie badania. założyłam tampon i było po sprawie. Oczywiście poinformowałam o zaistniałym fakcie. Nikt nie zgłaszał problemów.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: Natuśka » 24 lis 2012, 13:43

Niektórzy lekarze mogą mieć obiekcje, bo nie do końca może być widać, skąd jest krwawienie.
Inni dokładają do tego fakt, że ze względów higienicznych nie pozawalają wkładać tamponów.

Co anestezjolog może mieć? Hmm... Wydaje mi się, że biorą też pod uwagę możliwość powikłań, np. przebicia jelita. Zabieg operacyjny, jakaś nagła utrata krwi|+ miesiączka i wiadomo, że jest źle.

Niektórym wystarczy, że miesiączkę dostaną i morfologia idzie w dół, a co dopiero, gdyby miał być zabieg :neutral:

Raz słyszałam, że ze względów higienicznych planowych kolonoskopii podczas miesiączki nie wykonuje.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Gosia22
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 19 lut 2012, 18:15
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: Gosia22 » 24 lis 2012, 14:48

Szczerze mówiąc, podziwiam Was dziewczyny, które decydujecie się na kolo w trakcie okresu... mi się to trochę w głowie nie mieści. Mam miesiączki w wersji hard tzn. sile bóle brzucha, stany podgorączkowe, mocne krwawienie. Gdybym w tym czasie miała się przeczyszczać, a potem jeszcze fundować sobie rurę w tyłek, to chyba bym zeszła. Psychicznie przede wszystkim. Także chyba dużo zależy od uwarunkowań osobniczych.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: Natuśka » 24 lis 2012, 14:55

W poprzednich postach ktoś zwrócił uwagę, że podczas miesiączki ból związany z kolonoskopią jest większy.
Wiele też zależy od tego, jak dana osoba przechodzi okres menstruacyjny, bo jeśli przypuśćmy ma skłonności do wymiotów, to nie wiem czy Fortrans wyszedłby tam, gdzie powinien :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Marta86
Początkujący ✽✽
Posty: 57
Rejestracja: 26 kwie 2013, 19:28
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Kolonoskopia podczas krwawienia miesięcznego

Post autor: Marta86 » 30 kwie 2013, 09:34

Próbowałam znalezć coś na ten temat,ale nie znalazłam.Jeżeli była na ten temat rozmowa to proszę o odesłanie mnie do tamtego wątku:)
Mieszkam w Irlandii i ostatnio pierwszy raz w życiu miałam kolonoskopię podczas miesiączki.Z ciekawości chciałam zapytać Was kobiety czy w Polsce to jest na porządku dziennym czy raczej lekarz nie wykonuje tego badania podczas krwawienia?
Zawsze może być gorzej. MezavantXL 2400mg,Imuran 150mg

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: KOLONOSKOPIA A OKRES

Post autor: Cinimini » 30 kwie 2013, 09:42

Marta86 pisze:czy w Polsce to jest na porządku dziennym czy raczej lekarz nie wykonuje tego badania podczas krwawienia?
Oj różnie... JA mam tak, że ze stresu dostaję miesiączkę, i często przed kolonką czy jakimś zabiegiem mnie ona dopada. Było tak, że lekarz kazał założyć tampon i wykonał badanie, a i spotkałam się z tym, że je przełożono. Chyba od lekarza zależy...
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”