Enterografia pytania.

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
abuk
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2014, 19:47
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Enterografia pytania.

Post autor: abuk » 26 mar 2019, 10:54

Hej,

Czy ktoś z Was robił enterografię w Łodzi w Medyceuszu ? Pytam , ponieważ muszę wykonać. W Krakowie w Voxelu jest za 750 zł, a w Łodzi za 309...
Czy ktoś z Was wie dlaczego jest taka różnica w cenie ? Ponad 400 zł to ogromna różnica.
A czy ktoś robił w Voxelu w KRK ? Czy warto tam zrobić ?

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Enterografia pytania.

Post autor: Orzelek » 28 mar 2019, 23:46

Moja mama robiła w Łodzi w tej przychodni (Medyceusz) rezonans kolan. Rzeczywiście ceny mają naprawdę przystępne. Jakbym miał robić pilnie rezonans prywatnie, to raczej decydowałbym się właśnie tam (nawet dojeżdżając wiele kilometrów).

Dla przykładu: MR jamy brzusznej z kontrastem 319 zł. U mnie w Częstochowie w dwóch ośrodkach to samo badanie (też z kontrastem ) kosztuje 560 zł i 800 zł. Więc jest różnica.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Enterografia pytania.

Post autor: anetka30 » 29 mar 2019, 03:54

Jesli chodzi o rezonans to dopytaj w pracowni jaki mają aparat - ile tesli. Im więcej tym lepiej. Minimum 1,5 tesli a najlepiej 3tesle. Różnice w cenie mogą właśnie od tego zależeć

abuk
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 03 lut 2014, 19:47
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Re: Enterografia pytania.

Post autor: abuk » 08 kwie 2019, 14:31

Dzięki za odpowiedzi. Do Medyceusza nie idzie się dodzwonić. Ciągle 8-11 w kolejce i czekanie po 30-40 minut. Suma sumarum idę w Krk na enterografię.

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Enterografia pytania.

Post autor: masterdark » 10 kwie 2019, 23:44

Nie ma chyba sensu, bym zakładał nowy wątek, więc zapytam tutaj. Co się robi z pacjentami, którzy powinni mieć enterografię bądź eneteroklizę, a są uczuleni na kontrast? Lekarz może skierować ich pomimo to i np. podaje jakieś "odczulacze", czy po prostu tacy pacjenci nie mogą być kierowani na to badanie?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Enterografia pytania.

Post autor: Noelia » 11 kwie 2019, 00:09

masterdark pisze:
10 kwie 2019, 23:44
Co się robi z pacjentami, którzy powinni mieć enterografię bądź eneteroklizę, a są uczuleni na kontrast?
Ten kontrast do przewodu pokarmowego (do wypicia -> enterografia lub przez sondę donosową -> enterokliza), czy dożylny (przez wenflon) :?:
Zawsze są oba.
W sumie to jeśli nigdy jeszcze tych badań nie miałeś, to nie wiesz, czy jesteś uczulony, czy nie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Enterografia pytania.

Post autor: masterdark » 11 kwie 2019, 00:26

Noelia pisze:
11 kwie 2019, 00:09
masterdark pisze:
10 kwie 2019, 23:44
Co się robi z pacjentami, którzy powinni mieć enterografię bądź eneteroklizę, a są uczuleni na kontrast?
Ten kontrast do przewodu pokarmowego (do wypicia -> enterografia lub przez sondę donosową -> enterokliza), czy dożylny (przez wenflon) :?:
Zawsze są oba.
W sumie to jeśli nigdy jeszcze tych badań nie miałeś, to nie wiesz, czy jesteś uczulony, czy nie.
To one są zupełnie innego składu? Myślałem, że częściowo zbliżonego
Na dożylny kontrast jestem uczulony, sprawdzone w przeszłości podczas innego badania. Na ten do przewodu pokarmowego to nie wiem, ale skoro na ten dożylny jestem uczulony, to może jest wyższe prawdopodobieństwo, że na ten do przewodu pokarmowego też

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Enterografia pytania.

Post autor: Noelia » 11 kwie 2019, 13:34

masterdark pisze:
11 kwie 2019, 00:26
To one są zupełnie innego składu? Myślałem, że częściowo zbliżonego
To jest zupełnie coś innego.
Ten preparat podawany do wypicia (enterografia) lub przez sondę donosową (enterokliza - mąż miał tę opcję właśnie) to jest roztwór laktulozy, mannitolu lub sorbitolu.
W praktyce ponoć nie zdarzają się uczulenia na to, jeśli już to są to jakieś totalnie skrajne przypadki.
Natomiast substancje te działają przeczyszczająco (syrop z laktulozą to popularny lek na zaparcia) -> powodują biegunki + ew. nudności i wymioty.
Biegunki potwierdzam - mąż ledwo zdążył do WC po wstaniu z leżanki, potem zaliczał wszystkie toalety po drodze - mega wodnista biegunka + skurcze i bóle brzucha, ale na szczęście dosyć szybko te objawy ustąpiły.
Podczas badania silne uczucie parcia przez ten "przeczyszczający kontrast" - mężowi jakoś udało się wytrzymać, ale następnym razem zabezpieczy się dla świętego spokoju pieluchomajtkami ;)

Z kolei kontrast dożylny przez wenflon to zazwyczaj środek na bazie gadolinu - ma on za zadanie "wzmocnić" (na obrazie badania) fragmenty jelita objęte procesem zapalnym.
Wiem, że mogą to być ew. inne preparaty.
Jeśli powiesz im odpowiednio wcześnie, co konkretnie Cię kiedyś uczuliło, to może uda się zmienić ten dożylny kontrast na jakiś inny.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Enterografia pytania.

Post autor: Orzelek » 11 kwie 2019, 13:47

Kontrast do tomografii jest najczęściej oparty na jodzie. Reakcje uczuleniowe powoduje zapewne ten podany dożylnie. W moim wypadku podanie kontrastu dożylnego nie było przyjemne (uderzenia gorąca z klatki piersiowej do głowy, uczucie mimowolnego oddania stolca).

Kontrast w rezonansie jest (tak jak pisała Noelia) oparty na gadolinie (Gadovist, Magnevist). Jest bardziej bezpieczny (info od lek. radiolog) od tego w tomografii.

Niestety w badaniach obrazowych jamy brzusznej i miednicy mniejszej trzeba zastosować kontrast. Badanie bez niego jest bezużyteczne.

Ważne !! Zarówno po podaniu kontrastu dożylnego w TK i MR należy wypić min. 1,5 l wody, żeby to wypłukać z organizmu :tak: Niestety żaden z lekarzy i techników wykonujących badanie o tym nie wspomina (a przynajmniej ja się z tym nie spotkałem)
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Enterografia pytania.

Post autor: masterdark » 11 kwie 2019, 14:15

Noelia pisze:
11 kwie 2019, 13:34
Jeśli powiesz im odpowiednio wcześnie, co konkretnie Cię kiedyś uczuliło, to może uda się zmienić ten dożylny kontrast na jakiś inny.
Zawsze, gdy miałem mieć jakieś badania, które standardowo robi się z kontrastem dożylnym, to gdy uprzedzałem danego lekarza o zdarzeniu z reakcją uczuleniową, to byłem kierowany na te badania bez kontrastu, nie że jakiś inny kontrast.
Chcąc się upomnieć o skierowanie na enteroklizę bądź enterografię, muszę dla bezpieczeństwa powiedzieć o zdarzeniu uczuleniowym na kontrast dożylny. Skoro lekarze nie uznają "innego" kontrastu, to nie wiem, czy w takiej sytuacji podano by mi jakieś "odczulacze", czy stwierdzono, że to dyskwalifikuje mnie z możliwości zrobienia badania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”