Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cichociemna Zofia
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2018, 14:58
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

Post autor: Cichociemna Zofia » 06 mar 2018, 09:01

Witajcie,

opisywałam ostatnio swój niezdiagnozowany jak dotąd przypadek, wspominałam też że rozważam sigmoidoskopię.. Od tamtego czasu zapisałam się na wspomniane badanie i ma ono zostać wykonane dzisiaj późnym popołudniem. Zgodnie z odgórnymi zaleceniami, miałam wczoraj wieczorem wykonać wlewkę doodbytniczą, a dziś przed badaniem kolejną. Sęk w tym, że coś poszło nie tak. W ulotce jest napisane, że po 2-5 minutach po wykonaniu wlewki następuje wypróżnienie, jeśli do niego nie dojdzie należy skontaktować się z lekarzem. W moim przypadku po upływie tego czasu doszło jedynie do wypłynięcia części preparatu (wygląd czystej wody), potem długo długo nic, i po jakichś 45 (!) minutach dopiero wydaliłam niewielką ilość brudnawej wody z dosłownie kilkoma niewielkimi resztkami, i to wszystko naprawdę z wielkim trudem, bo parcie było minimalne. Trochę mnie to zmartwiło, bo z tego co zdążyłam już poczytać w sieci nt. "Enemy", ludzie są zadowoleni z efektu przeczyszczającego. Dzisiaj przed badaniem mam wykonać ponownie wlewkę i coraz mocniej się zastanawiam, czy to robić :( Po prostu się boję. Dodam jeszcze, że już na 3 dni przed poprzednią "lewatywą" zaprzestałam przyjmowania pokarmów stałych, przy czym codziennie, łącznie z dniem wczorajszych załatwiałam się rano.. Czy to mogło wpłynąć na taki kiepski przebieg oczyszczania? Czy Waszym zdaniem lepiej powtórzyć dzisiaj wlewkę mimo wszystko?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

Post autor: Noelia » 06 mar 2018, 10:21

Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 09:01
Czy Waszym zdaniem lepiej powtórzyć dzisiaj wlewkę mimo wszystko?
Moim zdaniem powinnaś zrobić tę drugą wlewkę (czyli zgodnie z planem przygotowania do sigmo), bo jeśli jelito będzie źle oczyszczone, to badanie się nie uda (zrezygnują w trakcie albo będzie niemiarodajne, bo w takim przypadku nie da się dokładnie ocenić stanu śluzówki).
Po prostu Enema słabo na Ciebie zadziałała - zapewne dlatego, że od kilku dni nie jesz żadnych stałych pokarmów, jesteś na diecie płynnej, więc w jelicie nie ma już zbyt wielu "resztek".
Żadnych niepokojących objawów nie masz.
Co innego, gdyby wlewka spowodowała np. krwawienie albo bardzo silny ból.
A na pewno wcisnęłaś całą porcję płynu :?: (ta butelka jest sztywna, więc nie jest to takie proste)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Cichociemna Zofia
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2018, 14:58
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

Post autor: Cichociemna Zofia » 06 mar 2018, 11:21

Dzisiaj o 10:30 zdecydowałam się na wlewkę nr. 2 . Po ok. 5 minutach zaczęła minimalnie działać, tzn z wielkim trudem coś tam ze mnie wyszło. Jest godzina 11:20 a ja co jakieś 10 minut latam i za każdym razem po trochę mnie przeczyszcza ... czy jeśli nie oczyściło mnie na chwilę obecną do "czystej wody" to może być problem z wykonaniem badania? Ja do tej pory miałam tylko kolonoskopię oraz enterografię, i do tamtych badań przygotowywałam się poprzez picie Fortransu a w dniu badania - kontrastu w płynie - efektem końcowym była właśnie "czysta woda". Teraz niestety tego nie obserwuję :( Zastanawiam się, czy nie dopełnić tej butelki po Enemie np. wodą przegotowaną z cytryną i jeszcze trochę się nie próbować wypłukać? Czy to by było bezpieczne? Mam też sok z kiszonej kapusty, po którym na ogół efekt jest jak po Fortransie.. ale nie wiem, czy wolno takie rzeczy robić przed badaniem i po wlewkach chemicznych..

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

Post autor: Noelia » 06 mar 2018, 11:34

Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:21
czy jeśli nie oczyściło mnie na chwilę obecną do "czystej wody" to może być problem z wykonaniem badania?
W jakimś stopniu mogą sobie "przepłukać pole widzenia" solą fizjologiczną poprzez endoskop, także jest duża szansa, że badanie się uda.
Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:21
Zastanawiam się, czy nie dopełnić tej butelki po Enemie np. wodą przegotowaną z cytryną i jeszcze trochę się nie próbować wypłukać? Czy to by było bezpieczne?
Tak, ja bym właśnie tak zrobiła :tak:
Przegotowana, ciepła woda + odrobina soli + trochę soku z cytryny.
Tutaj jest opis, jak bezpiecznie zrobić lewatywę w NZJ - taką niepodrażniającą śluzówki jelita (sama kiedyś o to pytałam).
Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:21
Mam też sok z kiszonej kapusty, po którym na ogół efekt jest jak po Fortransie.. ale nie wiem, czy wolno takie rzeczy robić przed badaniem i po wlewkach chemicznych..
Nie, tego lepiej nie próbuj.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2018, 11:50 przez Noelia, łącznie zmieniany 1 raz.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Cichociemna Zofia
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2018, 14:58
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

Post autor: Cichociemna Zofia » 06 mar 2018, 11:41

Dzięki serdeczne za pomoc! Mam nadzieję, że badanie się uda .

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pilnie proszę o poradę w kwestii przygotowań do badania !!

Post autor: Noelia » 06 mar 2018, 12:02

Cichociemna Zofia pisze:
06 mar 2018, 11:41
Mam nadzieję, że badanie się uda .
Trzymam kciuki :roll:
Mąż miał sigmo w szpitalu i przygotowanie było bardzo podobne, tzn. nie pił żadnych Fortransów, a zamiast tego był na płynnej diecie + miał 2 czy 3 lewatywy -> i jelito było oczyszczone idealnie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”