Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
E.
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 23:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: E. » 23 maja 2016, 00:23

Witam, od lipca 2015 roku mam problem z zaparciami oraz krwią podczas wypróżniania. Krew czasami czerwona, czasami trochę ciemniejsza, czasami ze śluzem. Czasami zamiast stolca jest sama krew. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Co jakiś czas przyjmuję leki asamax, pentasa. Na jakiś czas jest ok, odstawiam leki i po jakimś czasie znowu to samo. W grudniu miałam retroskopia, został pobrany wycinek oto wynik: rozpoznanie colitis soup. Zwraca uwagę obecność licznych zlewających się grudek chłonnych. Poza grudkami niewielkie fragmenty tkankowe z błony śluzowej. W kwietniu miałam kolonoskopię i wszytsko jest opisane jako prawidłowe czyli: zastawka Bauhina, końcowy odcinek jelita krętego, kątnica, wstępnica, poprzecznica, zstępnica, esica, odbyt i odbytnica. Dodam, że wtedy również maiłam zaparcia i krwawienia. Pobrano dwa wycinki, z jelita cienkiego: wycinek z blony sluzowej z grudkami chłonnymi, z jelita grubego z grudką chłonną.
Wydaję mi się, że wszystko ok? Oprócz zaparć i krwi, bolał mnie jedynie brzuch max 4 razy od lipca. Dodam jeszcze, że mam 28 lat, od kilku lat choruję na Hashimoto. Możecie mi podpowiedzieć co oznaczają te objawy? Jakie badania mogę jeszcze zrobić, żeby dowiedzieć się skąd ta krew? Kiedyś miałam problem z żołądkiem, tzn miałam zapalenie. Czy to może mieć jakiś związek z tym krwawieniem?
Ostatnio zmieniony 23 maja 2016, 14:37 przez E., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
alex0101
Początkujący ✽✽
Posty: 281
Rejestracja: 18 maja 2014, 23:33
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: alex0101 » 23 maja 2016, 01:40

Jakie TSH, FT3, FT4? Choruję na Hashimoto ponad 10 lat, zaparcia niestety są jednym z objawów tej choroby. Szczególnie, gdy wyniki nie są unormowane i szaleją.

E.
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 23:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: E. » 23 maja 2016, 02:26

TSH, FT3 i FT4 zawsze mam w normie. Na usg wyszło jedynie Hashimoto. Cały czas biorę euthyrox oczywiście. Wiem, że zaparcia mogą być właśnie przez problem z tarczycą, ale krwawienie na pewno nie.

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: topost » 23 maja 2016, 09:21

Jeśli krew jest jasna, żywa to pochodzi z końcowego odcinka jelita. Dużo tej krwi? Może przy okazji zaparć dochodzi do uszkodzeń w odbytnicy/odbycie i stąd krew ? Nie stwierdzono żylaków odbytu wewnętrznych ? Odczuwasz w tym czasie gdy masz krew pieczenie albo swędzenie?
Czy w opisie badań endoskopowych (nie histopat) nie ma informacji o nadżerkach itp... ? Lekarz nic Ci nie podpowiedział ? Nie podzielił się wnioskami widząc jelito skąd może pochodzić krwawienie?
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

E.
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 23:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: E. » 23 maja 2016, 09:44

Właśnie nie stwierdzono żylaków. Nic mnie nie boli, nie pieczę. Kiedyś w nocy bardzo bolał mnie brzuch,wydaje mi się ze to jelito. Poza tym odczuwalam takie ból może jeszcze ze 3 razy, ale juz nie taki intensywny. Krwi jest sporo niestety, za każdym razem jak jestem w toalecie. Tak jak napisalam powyzej czasem świeza, czasem ciemniejsza, ze sluzem. W opisie kolonoskopi jest tylko informacja, ze prawidłowy obraz jelita grubego i cienkiego. Jedynie podczas retroskopi lekarz stwierdził zapalenie. Wciąż mam takie same objawy, a w wynik kololonoskopii jest ok,wiec to dziwne :/

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: Mamcia » 23 maja 2016, 20:43

Mam pytanie gdzie ta kolonoskopia i hist-pat robiony. Może tak być, że nie ma "hemoroidów", a zaparcia przy kruchych naczyniach powodują krwawienie. Ale ta kruchość powinna być zauważalna w kolonce.
Musisz zrobić diagnostykę w dobrym ośrodku.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

E.
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 23:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: E. » 23 maja 2016, 23:42

Kolonoskopię miałam robioną w szpitalu w Warszawie na Brzeskiej.Czy powinnam w innym miejscu zrobić? Dziś byłam u lekarza, zrobił retroskopię, pobrał wycinek i powiedział, że mam zapalenie odbytnicy. Przepisał pentase w czopkach. Powiedział, że na kolonoskopii mogło to nie wyjść, bo jest to mały końcowy odcinek i nie zawsze widać. Czy to możliwe?
Ogólnie czytałam też o przyczynach tego zapalenia i żadna z przyczyn nigdy mnie nie dotyczyła chyba, więc nie wiem czym to może być spowodowane?

Jeszcze jedno pytanie, jestem jedynie pod opieką chirurga, bo terminy odległe do gastroenterologa. Uważacie, że mogę spokojnie czekać na wizytę czy lepiej udać się prywatnie?

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: topost » 24 maja 2016, 07:34

Osobiście doradzałbym prywatnie ale gastrologa a nie chirurga.
Dlaczego gastro? Na podstawie własnych doświadczeń bo kiedyś miałem podobny epizod że jedną z kolonoskopii wykonywał mi chirurg i pamiętam jak gastrolog "prostował" jego diagnozę. Od tego przypadku trzymałem się zasady - niech badanie robi mi lekarz który będzie mnie dalej leczył.
Dlaczego prywatnie? Ja wiem że to kosztuje itd... ale szybka i trafna i diagnoza to szybkie leczenie a potem kontrolnie w remisjach to można sobie czekać na wizyty nfz - to moje zdanie.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: Mamcia » 24 maja 2016, 19:44

o mały końcowy odcinek i nie zawsze widać. Czy to możliwe?
tak to możliwe, a nawet nie tak rzadkie. Poczekaj na wynik hist-patu, aplikuj czopki.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

E.
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 23:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: E. » 24 maja 2016, 23:17

W takim razie poczekam. Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi :) Pozdrawiam

E.
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 23:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: E. » 21 cze 2016, 00:47

Witam,

Jednak wyszło cu :( A miałam nadzieję, że jednak nie :(
Wynik badania:
Drobne fragmenty błony śluzowej jelita grubego w stanie przewlekłego aktywnego zapalenia dużego stopnia z ropiejąca ziarniną częściowo w stanie martwicy. Obraz mikroskopowy odpowiada colitis ulcerosa.

Brzmi to strasznie i jestem załamana :( Mam problem już z tarczycą, a teraz druga przewlekła choroba, a mam tylko 28 lat :(
Wciąż jestem pod opieką chirurga, dziś przepisał mi pentase w czopkach i tabletkach. Nie wiem czy powinnam iść do gastrologa, czy na razie mogę do tego chirurga chodzić? Jak myślicie?

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: Jacekx » 21 cze 2016, 08:14

CU nie jest straszne a jest to choroba przewlekła, zaleczalna a nie uleczalna i trzeba z nią jak na razie żyć aż do końca.

Optymizmu trochę oraz tandem dobry - lekarz Gastroenterolog i Rodzinny któremu się chce a chorobę opanujesz oraz prawdopodobnie nauczysz się żyć w tej nowej sytuacji.

Zastosujesz właściwą terapię i będziesz żyć całkiem nie najgorzej a ja radzę bo to przećwiczyłem starać się żyć "pełną gębą" na ile choroba pozwala.

Istotny jest spokój w zaleczaniu, rozumne działanie a pewnie trafią się też remisje - okresy wyciszenia choroby.

Choć fakt czasami jest męcząca dla Pacjenta i dla jego Rodziny.
Na ogół upadamy czasami a potem podnosimy się i w życie uciekamy... tak w kółko.

Jest nas tu trochę radzących sobie ale walczących i wspierających się tu na Forum a także w Realu przez stowarzyszenie J_elita.

Optymizmu, optymizmu...Ci trzeba

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: obyty.z.cu » 21 cze 2016, 10:36

E. pisze:Nie wiem czy powinnam iść do gastrologa, czy na razie mogę do tego chirurga chodzić? Jak myślicie?
jelita leczy gastroenterolog i dobrze by na codzień leczył takie przypadki.Nie wszyscy tak mają.
Chirurg to może i się zna, ale zbyt szybko dochodzi do etapu -> jelito chore to wyciąć i nie będzie choroby !!.
Poszukaj dobrej poradni gastro na NFZ, bo to choroba na całe życie.
I nie ma strachu, tylko dobre edukowanie się w chorobie, odpowiednie żywienie i spoko..da się żyć.
A jak nie, to się leczy.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: Tomy » 21 cze 2016, 22:41

E. pisze:Brzmi to strasznie i jestem załamana :( Mam problem już z tarczycą, a teraz druga przewlekła choroba, a mam tylko 28 lat :(
W podobnym wieku też miałem CU w mega zaostrzeniu plus chorą tarczycę. Tarczyca wróciła do normy po ok. 2 latach leczenia a w CU mam teraz już 10 lat remisji. Więc się nie łam, bo dlaczego miałabyś mieć gorzej :)
E. pisze:Wciąż jestem pod opieką chirurga, dziś przepisał mi pentase w czopkach i tabletkach. Nie wiem czy powinnam iść do gastrologa, czy na razie mogę do tego chirurga chodzić? Jak myślicie?
Zdecydowanie iść do gastroenterologa. Już po przepisanych lekach widać, że ten chirurg nie wie, jakie dobrać leki na CU. Pentasa w tabletkach do odbytnicy prawie że nie dociera, a czopki Pentasy - o kształcie i konsystencji kamienia - ciężko jest prawidłowo zaaplikować. Lepsze byłyby tabletki Asamax'u i czopki Salofalku.

E.
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 22 maja 2016, 23:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Zaparcia oraz krew podczas wypróżniania

Post autor: E. » 22 cze 2016, 00:04

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)

Jeśli chodzi o leki to pentasa na mnie działa, lepiej niż asamax. Brałam już sam asamax, asamax i pentase i samą pentase. Nie było tylko poprawy po samym asamaxie. Tylko cena niezbyt fajna tabletek pentasy. Ale postaram się znaleźć poradnie w ramach NFZ, choć w Warszawie, ciężko z tym, już próbowałam kilka miesięcy temu i proponowali terminy na 2017 rok :(

Zastanawiam się nad dietą, ponieważ zaostrzenie u mnie wygląda tak, że mam zaparcia, przy wypróżnianiu albo zamiast pojawia się krew, śluz. No i kilka razy bolał mnie brzuch, np teraz boli mnie już drugi dzień, mimo, że już krwi nie ma i wszystko inne wróciło do normy. Nie wiem czy to jest jakiś początkowy etap choroby? Bo wszędzie czytam o biegunkach. Moje odżywianie obecnie jest straszne (w sumie zawsze takie było). Jem wszystko to co niezdrowe, ciągle fast foody, chipsy, tony słodyczy i nie mogę żyć bez pepsi (na szczęście nie tyje :P). Ogólnie chciałabym to zmienić nareszcie. Boję się, że jak zacznę się teraz zdrowo odżywiać to mogą pojawić się biegunki. Czy to możliwe? :)
Ostatnio zmieniony 22 cze 2016, 17:33 przez E., łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”