Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Jacekx » 14 sty 2016, 11:57

Najpierw chcę przez ten temat zrobić sondę jak jest w innych województwach ?
Jak jest w waszych województwach
Bo w pomorskim nie jest genialnie...
:friends:

Fragment z listu do osoby znanej X
...
Panie Profesorze nic na siłę - można też udzielać Pomocy bez larum po cichu z drugiej linii czasami wsparcie osoby znanej publicznie otwiera drzwi gabinetów.

Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na problem.

My chorzy mamy utrudniony dostęp dość często do terapii które podnoszą znacznie komfort życia w chorobach przewlekłych.
Nie leczone bądź źle leczone choroby NZJ tworzą grupę niepełnosprawnych bo prowadzą do "amputacji jelit" - fachowo to się nazywa resekcją jelita.
Dotyczy to często młodych ludzi w przedziale wiekowym 20-40 lat choć nie tylko.

Czy Pan wie np. , że w 21 wieku w Polsce mamy bardzo utrudniony dostęp do diagnostyk naszych problemów czyli np. kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym
w publicznej służbie zdrowia.

Kolonoskopia to podstawowe badanie w diagnostyce i ocenie stanu jelit chorego.
Czeka się na nie w ramach NFZ od 1/2 roku a ja rejestrując się w styczniu będę miał ją np. we wrześniu.

Dlaczego jest to problem? To problem asysty lekarza anestezjologa i kosztów które generuje on przy udziale w badaniu.
Jako ciekawostkę podam, że ostatnio chory ma kłopoty z wykupieniem takiego badania na własną rękę ( koszt 300-400 zł) bo takie działanie zaburza leczenie w ramach ubezpieczenia chodzi tu chyba o mieszanie leczenia NFZ z leczeniem komercyjnym ( ból pacjenta ma w nosie czy jest to komercja czy nie)
Wie Pan co to znaczy na żywca mieć robione takie badanie?
Ja wiem co to ból przy badaniu jelit bez znieczulenia...w 21 wieku w Polsce w centralnej Europie.

Ja mam taki pomysł ... może wróćmy w Polsce w ramach Służby Zdrowia do kołków w ustach i umiejętnego uderzenia przez cyrulika w głowę.

Problem leczenia zapobiegania bólu przy różnych chorobach to zresztą oddzielny problem w Polskiej Służbie Zdrowia.
...

Pozdrawiam :friends:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: patkaas » 14 sty 2016, 12:10

No jest to problem ewidentnie. Ambulatoryjnie w przychodniach za znieczulenie trzeba zapłacić, bo nie mają na stałe zatrudnionych anestezjologów. Koszt to ok 200 zł. W Rzeszowie najkrótszy czas oczekiwania na kolonoskopię to ok. miesiąca. I muszę dodatkowo pochwalić Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, gdzie bez problemu przy tym badaniu dają znieczulenie.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Jacekx » 14 sty 2016, 12:18

Dzięki patkaas.

Możesz wypowiedzieć się też co do listu do osoby X

tzn. sens takiego działania, treść listu...

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Brawurka » 14 sty 2016, 12:19

Mając całe jelito nie miałam problemu ze znieczuleniem ogólnym z mazowieckim i warm.-maz. Przy 15cm "kikucie" nie chcą dawać nawet głupiego jasia ;) Tzn. lekarz kierujący wpisywał lek, a przy badaniu upierali się, że nie dadzą :wink: Co prawda jest mi to obojętne, ale ze względu na to, że w MSW Wwa zignorowali polecenie lekarza kierującego to uparłam się, że mają dać i koniec.
Przy skierowaniach na kolono zawsze mówiłam, że przy chorym jelicie nie zgodzę sie na kolonke bez znieczulenia ogólnego. Zawsze dostałam zgodę.
Btw - sądzę, że w MSW Gdańsk byłby problem, bo tam w ogóle dziwnie podchodzą nawet do tematu leków przeciwbólowych, szczególnie jeden lekarz rezydent, który nawet przy wypisie napisał mi WSZYSTKIE recepty z błędami i żadnej nie mogłam zrealizować :twisted: To tak w ramach OT.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2016, 12:22 przez Brawurka, łącznie zmieniany 1 raz.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Jacekx » 14 sty 2016, 12:21

Brawurka a terminy czekania na taką diagnostykę ?

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Brawurka » 14 sty 2016, 12:23

Jacekx, nie pamiętam dokładnie, ale w warm.-maz. 3 miesiące około, a w MSW Wwa podczas pobytu na oddziale.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Jacekx » 14 sty 2016, 12:26

Brawurka pisze:Mając całe jelito nie miałam problemu ze znieczuleniem ogólnym z mazowieckim i warm.-maz.
Kiedy tak miałaś tzn. w jakim roku miałaś kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym bo ja piszę o sytuacji w woj.pomorskim w tym roku.

Ja też napisałem w swoim liście --> 300-400 zł co odnosi się do możliwości kiedyś wykupienia przy badaniu NFZ usługi lekarza anestezjologia cytat poniżej ...a jak jest u Was?
Jacekx pisze: Jako ciekawostkę podam, że ostatnio chory ma kłopoty z wykupieniem takiego badania na własną rękę ( koszt 300-400 zł) bo takie działanie zaburza leczenie w ramach ubezpieczenia chodzi tu chyba o mieszanie leczenia NFZ z leczeniem komercyjnym ( ból pacjenta ma w nosie czy jest to komercja czy nie)
Może Brawurka wypowiesz się też co do sensu działania przez list oraz jego treści (- merytoryczność, styl czy forma krytycznie czy pomysł od siebie) ?

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Brawurka » 14 sty 2016, 12:46

Jacekx pisze:Brawurka napisał/a:
Mając całe jelito nie miałam problemu ze znieczuleniem ogólnym z mazowieckim i warm.-maz.


Kiedy tak miałaś tzn. w jakim roku miałaś kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym bo ja piszę o sytuacji w woj.pomorskim w tym roku.
No było to co najmniej 2 lata temu, bo tyle jestem już po operacji. Ale nie dziwie się, że w woj. pomorskim jest taki problem, bo jak dla mnie po którymś dopiero kontakcie z przychodnią i szpitalem tam to są same problemy.
Jacekx pisze: Jacekx napisał/a:
Jako ciekawostkę podam, że ostatnio chory ma kłopoty z wykupieniem takiego badania na własną rękę ( koszt 300-400 zł) bo takie działanie zaburza leczenie w ramach ubezpieczenia chodzi tu chyba o mieszanie leczenia NFZ z leczeniem komercyjnym ( ból pacjenta ma w nosie czy jest to komercja czy nie)


Może Brawurka wypowiesz się też co do sensu działania przez list oraz jego treści (- merytoryczność, styl czy forma krytycznie czy pomysł od siebie) ?
Hmm nie poznałam tego problemu, szczególnie prywatnie. Płacę to wymagam? Maja problem to idę dalej.
Co do listu, o ile w ogóle dobrze interpretuję, bo nie do końca jest dla mnie zrozumiały, to zdecydowanie powinien być napisany innym językiem.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Jacekx » 14 sty 2016, 13:09

Ja się nie obrażam mi chodzi też o tzw. konstruktywną krytykę czyli konkretnie co jest nie tak :prosze:

Chciałbym wiedzieć co inni chorzy czy komentujący tu na Forum sądzą o takim pomyśle i sposobie realizacji
:friends:

List miałby mieć w założeniu swym charakter: informacyjny i zachęcający do Pomocy czy współpracy z J_elita.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Brawurka » 14 sty 2016, 13:16

Jacekx, spoko pomysł. Trzeba tylko przedstawić, co chciałoby się zawrzeć w tym liście w jakimś porządku, a nie chaotycznie i można taki list napisać.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Jacekx » 14 sty 2016, 13:20

Przy okazji Brawurka w którym szpitalu MSW w Gdańsku byłaś (w Gdańsku- Oliwie MAR-WOJ czy MSW w Gdańsku na ul. Kartuskiej) i kiedy tam byłaś bo ja znam dobrze obydwa: Marwoj od 12 lat z dobrej strony a MSW z Kartuskiej od zeszłego roku też z dobrej strony :idea:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Jacekx » 14 sty 2016, 13:28

Przepraszam ale zapomniałem dopisać...

Ten fragment listu jest Fragmentem mojego 2 listu w którym odpowiadam na lekką akceptację podjęcia problemu przez osobę X i być może współpracy.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Brawurka » 14 sty 2016, 14:24

Byłam na oddziale jakoś rok temu, a w przychodzi ostatni raz we wrześniu, reszta na telefonach.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: Mamcia » 14 sty 2016, 20:59

Aby pisać należy rozpoznać sytuację od strony kontraktów z NFZ. Czy jest to brak kontraktu, brak lekarzy anestezjologów, czy chęć zaoszczędzania. Mnie trudno ocenić, bo nie badałam tego problemu.
Jeśli zaś chodzi o badanie kontrolne, to można się zapisać na rok, czy nawet dwa lata na przód. Gorzej z diagnostyką na cito.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Walka o kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym w całej Polsce

Post autor: obyty.z.cu » 14 sty 2016, 22:13

tam gdzie jest kasa z NFZ nie może być prywatnej kasy i to wszystko wyjaśnia.
Jakoś nie udało się służbie zdrowia wdrożyć w życie "prywatno-publicznej " kasy w jednym działaniu.
Jeśli taka placówka robi jakies badania za kasę NFZ i dodatkowo pobiera ekstra kasę za dodatkowe działania, to naraża się ,że NFZ w trakcie kontroli weźmie swoją kasę i pewnie coś dołoży jeszcze na minus jako karę plus likwidacja kontraktu.
Jak ktoś u stomatologa chce plombę na NFZ to będzie miał "zwykłą,,a jak chce "porządną to dopłaci...i będzie miał,ale bez rachunku.
Szara strefa ...
Z drugiej strony,od razu wtedy byłaby mowa,że na publicznym sprzęcie robi prywatę .

To problem systemu w całej służbie zdrowia.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”