badania na nfz - lekarz prywatnie

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: palula88 » 28 sie 2015, 12:10

Czy mozecie mi doradzic jak to faktyznie jest? Lecze sie prywatnie u gastrologa leki mam na nfz niestety badania musze robic prywatnie. No wlasnie, czy faktycznie musze? W przychodni robia mi straszna laska wypisujac skierowanie na morfologie a musze ja robic co 2 tyg. Od lekarza gastrologa dostalam informacje co w zakresie diagnostyki (morfologia potas crp) i co w zakresie lekow. Czy z taka informacja lekarz ogolny ma obowiazek wypisac mi skierowanie bez problemu?

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
Posty: 260
Rejestracja: 24 wrz 2012, 13:37
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: panbubka » 28 sie 2015, 12:21

nie wiem czy musi, czy jest to jego dobra wola - ja przyniosłam listę od gastro do rodzinnego i na to mógł mi wypisać skierowanie to wypisał (niestety większości nie może...)

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: palula88 » 28 sie 2015, 14:20

No wlasnie jak wy sobie radzicie w takich sytuacjach. Morfologia to akurat najmniejszy problem, ale kiedys pewnie dostane zalecenie zeby zrobic kolonoskopie czy gastroskopie i tu juz jest wydatek 500 zl... a szczerze nie stac mnie na to..

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: deth » 28 sie 2015, 14:35

Może Twój gastrolog przyjmuje i na NFZ. Podpytaj.

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: topost » 28 sie 2015, 17:57

Pytałem o to ale w kontekście recept i wyjaśniono mi iż cały myk polega na tym czy lekarz ma umowę z NFZ, jeśli ma to pomimo iż jesteś u niego prywatnie może wystawić receptę na NFZ (domniemam że dokładnie tak samo jest z badaniami), jeśli nie ma umowy - może wystawić tylko 100% (a więc i analogicznie powinno być z badaniami).
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: palula88 » 28 sie 2015, 18:11

No to jestem w czarnej d... ma ale tylko na leki ale na badania przychodnia w ktorej przyjmuje lekarz juz umowy niee ma..

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: topost » 28 sie 2015, 19:42

Ja na Twoim miejscu wziąłbym od gastro zaświadczenie: pacjent choruje na to i tamto wymaga wykonywania badań takich i takich z taką a taką częstotliwością ... i z tą kartka do rodzinnego. To chyba jedyna opcja. Co do badań endoskopowych to chyba nie ma innej opcji jak albo prywatnie albo w kolejkę na NFZ ale to też chyba trzeba do lekarza na NFZ. Czyli jak piszesz; czarna d... - dobre podsumowanie tego całego systemu opieki zdrowotnej.

Mnie też wk... że od tylu lat miesiąc w miesiąc płacę zdrowotne a jak trzeba to i tak idę prywatnie - no bo wiadomo że jak jest nagła potrzeba to człowiek chciałby załatwić sprawę szybko i szybko leczyć. Ostatnio trochę wyluzowałem bo pierwszy raz w życiu poczułem że jest jakiś sens w tych składkach jak zacząłem się leczyć na CU i zobaczyłem jakie są różnice w cenie leków 100% vs refundowane.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: atabe » 29 sie 2015, 16:30

Nie wiem czy na kolonoskopię /ale podejrzewam, że też/, na gastroskopię dostałam skierowanie od rodzinnego . Powiedziałam, że mnie pobolewa żołądek i dawno nie kontrolowałam . Nie było problemu

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: badania na nfz - lekarz prywatnie

Post autor: masterdark » 07 cze 2019, 16:57

Relacja lekarz prywatnie - badania NFZ jest strasznie pokręcona. Z tego, co się dowiedziałem, lekarz prywatny na badania na NFZ może skierować tylko i wyłącznie na oddział szpitala, no ale i to nawet nie do końca, bo nie można kierować do szpitala tylko w celu badań, gdy pacjent ogólnie nie wymaga hospitalizacji, czasem jednak można.
Jeszcze się zastanawiam, ale chyba będę musiał zrezygnować z gastrologa prywatnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”