Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 30 sty 2015, 13:24

Witam.

Wczoraj byłem prywatnie u gastrologa, który zalecił kolonoskopię, ale dość szczątkowo o niej poinformował. A na wyniki kalprotektyny powiedział tylko, że to pseudonaukowe badanie i go nie bierze pod uwagę, ciekawe...

Według niego dzień przed należy wypić 4l wody z preparatem i można jeść normalnie, w dniu kolonoskopii nic nie jeść, nie pić. Następnego dnia można iść do pracy już. Czy faktycznie tak jest? W internecie opisy przygotowania wyglądają trochę inaczej.

Czy faktycznie kolonoskopia ze znieczuleniem całkowitym jest niebezpiecznym badaniem? Czy po pobraniu wycinków występują jakieś niekorzystne objawy?

Jeśli faktycznie mogę mieć chorobę Crohna, to czy kolonoskopia i wycinki są w stanie ją zawsze wykazać, nawet jeśli nie jest w pełni rozwinięta?

Jak określić bóle (skórcze) jelit, po prawej stronie na dole i czasem po lewej stronie, które pojawiają się jakby losowo, trwają może parę minut i później jest spokój, czasem pojawiają się częściej, a czasem nawet miesiąc ich nie ma? To faktycznie mogą być zmiany zapoczątkowane Crohnem? Ale trwają już ponad 4 lata.
Kalprotektyna raz 80, za 2 miesiące tylko 20. No i jest IBS, bo po jedzeniu często jest pojedyńcza biegunka.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: kaskaaa1502 » 30 sty 2015, 13:42

ja moge Ci napisac jak ja się zawsze przygotowuję... dzień przed badaniem zjadam normalnie śniadanie, a na obiad juz tylko jakąś rzadką zupke. kolacji absolutnie nie jem. i tak godz 17 do 19 wypijam 2 litry cudownego roztworu. pogoni mnie tak mniej wiecej do 22 i ide spokojnie spac. pozniej wstaje o 3 w nocy i do 5 wypijam kolejne 2 litry. (taki system picia jest w moim najblizszym szpitalu i jak sie czyszcze w taki sposob to zawsze jestem elegancko wyczyszczona) w innych szpitalach w ktorych bywałam jadło sie tylko lekkie sniadanie. piło sie od 13 do 15- 2 litry, i od 18 do 20 znowu 2 litry. a rano przed badaniem to juz tylko czysta woda. sposob wygodniejszy bo nie trzeba w nocy wstawac
Ostatnio zmieniony 30 sty 2015, 13:45 przez kaskaaa1502, łącznie zmieniany 1 raz.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: chrzanovy » 30 sty 2015, 16:43

Poz87 pisze: Według niego dzień przed należy wypić 4l wody z preparatem i można jeść normalnie, w dniu kolonoskopii nic nie jeść, nie pić. Następnego dnia można iść do pracy już. Czy faktycznie tak jest? W internecie opisy przygotowania wyglądają trochę inaczej.
widocznie jakies niedomówienie powstało, tak jak napisała kolezanka w dniu poprzedzającym badanie od popołudnia to już tylko jakąs zupke lekka i tyle, przecież jak zjesz comber barani na kolacje to napewno zobaczysz go na ekranie a to bezsensu
Poz87 pisze: Czy faktycznie kolonoskopia ze znieczuleniem całkowitym jest niebezpiecznym badaniem? Czy po pobraniu wycinków występują jakieś niekorzystne objawy?
niebezpiecznym...hm tzn zalezy jak na to spojrzysz. zawsze jest ryzyko perforacji no to pod tym wzgledem jest niebezpieczne, ale od tego sie nie umiera jak sie źle czujesz po i masz mega bóle to odrazu sie połapiesz że cos nei tak i wracasz do szpitala. Ale to chyba sie zdarza 1 na milion nie zakładaj że ty będziesz tym pechowcem. Deuga sprawa pytasz czy niebezpieczne w znieczuleniu - jesli chodzi ci o to czy znieczulenie jest niebezpieczne to nie ma zadnego problemu bo to robi anestozjolog. I niebezpieczne nie jest wcale. Lepiej dla ciebie bo sie nie bedziesz niepotrzebnie męczył.
Poz87 pisze:Jeśli faktycznie mogę mieć chorobę Crohna, to czy kolonoskopia i wycinki są w stanie ją zawsze wykazać, nawet jeśli nie jest w pełni rozwinięta?
tylko tym sposobem mozesz miec 100% diagnoze z wycinkow i badania histopat. ale to co piszesz czy ZAWSZE da sie to zrobić to odpowiedź nie zawsze, choroba Crohna nalezy do chorób tzw Nieswoistych czyli tak jak to rozumiem - "dziwnych - nie do konca poznanych" generalnie czasem masz diagnoze od razu a czasem po 10 latach a zcasem i nigdy bo ma bardzo różne przebiegi
Poz87 pisze:Jak określić bóle (skórcze) jelit, po prawej stronie na dole i czasem po lewej stronie, które pojawiają się jakby losowo, trwają może parę minut i później jest spokój, czasem pojawiają się częściej, a czasem nawet miesiąc ich nie ma? To faktycznie mogą być zmiany zapoczątkowane Crohnem? Ale trwają już ponad 4 lata.
Kalprotektyna raz 80, za 2 miesiące tylko 20. No i jest IBS, bo po jedzeniu często jest pojedyńcza biegunka.
mogą być to zmiany od Lesniewskiego ale nie muszą

Podumowując nie zakładaj odrazu czarnych scenariuszy ja choruje juz dlugo i mimo burzliwej historii choroby - żyję normalnie itd. Głowa do góry i witaj na forum
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Tomy » 30 sty 2015, 20:48

Poz87 pisze:Według niego dzień przed należy wypić 4l wody z preparatem i można jeść normalnie, w dniu kolonoskopii nic nie jeść, nie pić.
Nie, dzień przed badaniem już lepiej tylko śniadanie. A już na kilka dni przed badaniem odstawiamy wszystko co pozostawia pestki lub jest ciężkostrawne (owoce drobnopestkowe, grzyby, pieczywo z ziarnami itp.) bo to ciężko wypłukać nawet 4 litrami fortransu a bardzo przeszkadza w badaniu.
Tak, w dniu badania nic nie jeść, nie pić bo taki jest wymóg do znieczulenia ogólnego (jeżeli bierze się jakieś leki to trzeba je wziąć normalnie (oprócz cukrzycowych) i można je zapić minimalną ilością wody.
Poz87 pisze:Następnego dnia można iść do pracy już.
Tak, ja miałem już kilkanaście kolonek w znieczuleniu ogólnym i zawsze w trybie ambulatoryjnym. Ustawiam sobie termin badania na poniedziałek - wtedy w niedzielę jest czyszczenie, w poniedziałek badanie a we wtorek idę do pracy i już nawet nie pamiętam, że miałem jakieś badanie. Przypomnij lekarzowi, żeby wypuścił dobrze powietrze z jelita, bo inaczej nawet następnego dnia może jeszcze mocno w brzuchu burczeć.
Poz87 pisze:Czy faktycznie kolonoskopia ze znieczuleniem całkowitym jest niebezpiecznym badaniem? Czy po pobraniu wycinków występują jakieś niekorzystne objawy?
Tak jak pisałem, miałem kilkanaście razy i mam się bardzo dobrze, więc przyjmij, że jest bezpieczne :) Zawsze miałem pobieraną dużą ilość wycinków i nigdy nie było żadnych niedobrych objawów.

Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 31 sty 2015, 09:13

Dzięki za liczne odpowiedzi. Właściwie dla mnie największym problemem w kolonoskopii będzie sam stres przed zabiegiem, dlatego wolałbym wiedzieć czy wykonane badanie da już pewną odpowiedź co tam się dzieje. Czy po kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym można samemu wrócić do domu (nie samochodem)?
A z czym mogą być wziązane poranne duże parcia na stolec, o rzadszej konsystencji, ale nie biegunki, bo w środku dnia żadnych problemów nie ma, oprócz ewentualnych bólów?
Jak można różnicować np Crohna a dysbiozę, albo inne zaburzenia pracy jelit spowodowane czynnikami zewnętrznymi?
Bo właściwie tyle się naczytałem o Crohnie, że już tylko czekam aż przyjdzie zaostrzenie i ostra biegunka...

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: chrzanovy » 31 sty 2015, 10:16

Poz87 pisze:Właściwie dla mnie największym problemem w kolonoskopii będzie sam stres przed zabiegiem, dlatego wolałbym wiedzieć czy wykonane badanie da już pewną odpowiedź co tam się dzieje. Czy po kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym można samemu wrócić do domu (nie samochodem)?
jak to przed pierwszym razem, normalne obawa przed nieznanym. Nie robił bym tego wielkiego halo. Uzmysłów sobie ze: jest to badanie, robią to specjalisci, jestes kolejnym pacjentem dnia a oni tego robią dziesiątki tygodniowo wiec tematy wstydu itd wywal przez okno bo to czysta głupota, sam sie przekonasz.

Napewno dostaniesz pewną odpowiedz bo to widac na ekranie plus wycinki, takze konkret badanie a nie jakies tam USG gdzie nic nie widac, do jelita wlasciwe podejscie czyli od konca :)

z tymi parciami....hm a co ty jadasz wogole opisz swoją dietę
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 31 sty 2015, 10:27

@Chrzanovy - dieta jest raczej chyba zła. Często pracuję na popołudnia, więc śniadanie - jakieś kanapki, najczęściej z wędliną, czasem jakiś baton wpadnie, obiadu nie jem, za to w pracy zapycham się kanapkami, jakieś bułki. Kolacji brak.
Kompletnie nie jem warzyw, owoców. Na obiady często kurczak. Dieta mało zróżnicowana. Szkodzą mi słodkie - po nich mam wzdęcia, jak nie jem to raczej brak wzdęć, chociaż czasem się zdarzają.
W dzieciństwie rozległe alergie pokarmowe - mleko, jaja, kurczak, czekolada, bardzo mało mogłem jeść, ale to niby minęło.
Jestem totalnym hipochodrykiem, ibs często mam po zjedzeniu obiadu, ale jednak objawów sobie nie wymyślam. Po prostu boję się najgorszego - Crohna, bo jestem osobą aktywną na dworze, zresztą praca też nie pozwala mi na chorowanie. Kalprotektyna w październiku 80, w grudniu 20, i to mnie najbardziej dziwi, skąd takie wahania.

Tak to wygląda w czasie - całkowite normalne stolce -> ok rok temu biegunka przez parę dni -> luźne stolce -> stopniowe normowanie się stolców (było okej ok września) -> teraz znowu pogorszenie stolców.

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Tomy » 31 sty 2015, 10:55

Poz87 pisze: Czy po kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym można samemu wrócić do domu (nie samochodem)?
Można wracać samemu, ja wracałem kilka razy, chociaż zaleca się aby była osoba towarzysząca. Szczególnie przy pierwszym razie, kiedy nie wiadomo jaka może być indywidualna reakcja na znieczulenie ogólne.
U mnie zawsze jest tak, że po wybudzeniu każą jeszcze poleżeć z 15 min. a potem czeka się godzinę w poczekalni i pielęgniarki mają oko czy wszystko jest OK. Jak jest, to wyciągają wenflon i do domu.
Samochodem samemu nie wolno wracać - to jest nawet wpisane na jednym z formularzy które się podpisuje przed badaniem.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: chrzanovy » 31 sty 2015, 13:09

u nas podobnie tylko ze koniecznscią byla osoba towarzysząca jak prywatnie robilem ze znieczuleniem. Poz87, dieta raczej do niczego sugeruje ze okresach takich niepewnych jak masz te parcia zrobic maly wysiłek i zadbać o siebie tzn zeby bylo zróżnicowanie i lekkostrawnie. Przyklad nie jesz nic prawie potem rąbniesz batona ktory jest mega slodki i odrazu droga do kiblowania. Poczytaj na stronie J elity poradnik zywieniowy i zerknij na dzial gdzie piszemy co jemy, Od tego należało by zacząć, tzn jesc po ludzku w rytmie a nie raz sie nażreć jak bąk a raz nic i unikac badziewia co i zdrowego rozłoży. wtedy byś mógł powiedziec cos wiecej na logike czy jest jakas poprawa czy nie. i jeszcze raz powtarzam nawet jak crohn to nic strasznego, nie traktuj tego jak wyrok smierci. [sic] sugeruje 1 dieta 2 zobaczyc czy jest lepiej 3 dac na luz zbadac sie kolonoskopia i spokojnie przejść do kontrofensywy czy to jedząc zdrowo czy lekami jesli będą potrzebne
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: obyty.z.cu » 31 sty 2015, 14:11

Tomy pisze:Wystarczy odstawić Diaprele na dwa dni przed badaniem i jest OK.
polemizowałbym...
U mnie problem zrobił się z powodu niedopilnowania przez piguły podania kroplówki z glukozą>dobrze że przed znieczuleniem anestezjolog to wyłapał i odesłał na sale by ją podać szybko.
Tomy pisze:Można wracać samemu, ja wracałem kilka razy, chociaż zaleca się aby była osoba towarzysząca.
no właśnie,i poleżeć też się przydaje.No i jest temat "odgazowanie",trzeba być na to przygotowanym,żeby szybko wrócić do formy.Po kolonoskopii często mamy taki dyskomfort w jelicie i nie należy brać tego za objaw jakiegoś ...czegoś nadzwyczajnego.To przejdzie po 1 czy 2 dobach.W tym badaniu ważne jest by pobrano wycinki do oceny his-pat,warto więc o to pytać lekarza.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

pacino
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 27 lis 2014, 15:05
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: pacino » 31 sty 2015, 15:07

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16982

W tym temacie niżej opisuje swoje pierwsze przygotowanie do kolonoskopii. może Cię zainteresuje

pozdrawiam

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: deth » 31 sty 2015, 20:04

Przygotowanie a cukrzyca, tutaj: http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=17022

Poz87
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:12
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Poz87 » 03 lut 2015, 12:18

Lekarz przed kolonoskopią kazał wykonać EKG? Konieczne to?
Czy kolonoskopia jeśli nie wskaże Crohna, to da pełny obraz innych zaburzeń - np nietolerancji pokarmowych czy przerostu flory/bakterii/grzybów?

W niedzielę zjadłem więcej czekoladowych batonów niż zwykle, a wczoraj wieczorem wypiłem jogurt truskawkowy (wyjątkowo bo takich rzeczy unikam), i dziś stolec papkowaty, a następne wypróżnienie - małe kawałki, ale w całości - faktycznie może to mieć wpływ, jako jakaś nietolerancja?

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: chrzanovy » 03 lut 2015, 13:59

Poz87, wyluzuj piszesz:
Poz87 pisze:W niedzielę zjadłem więcej czekoladowych batonów niż zwykle, a wczoraj wieczorem wypiłem jogurt truskawkowy (wyjątkowo bo takich rzeczy unikam), i dziś stolec papkowaty, a następne wypróżnienie - małe kawałki, ale w całości - faktycznie może to mieć wpływ, jako jakaś nietolerancja?
to nie jest zgaduj zgadula, litości, nie jedz batonow to nei bedzies zmiał takich abstrakcyjnych pytań
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Tomy » 03 lut 2015, 22:13

Poz87 pisze:Lekarz przed kolonoskopią kazał wykonać EKG? Konieczne to?
Tak, to jest normalna procedura - EKG jest konieczne ze względu na znieczulenie ogólne - też mam je zawsze robione przed tym badaniem.
Poz87 pisze:Czy kolonoskopia jeśli nie wskaże Crohna, to da pełny obraz innych zaburzeń - np nietolerancji pokarmowych czy przerostu flory/bakterii/grzybów?
Wyniki kolonoskopii (obraz makro z jelita i hist-pat. wycinków) mogą pozwolić na wykrycie i innych chorób niż Crohn, ale nietolerancji pokarmowych czy przerostu flory/bakterii/grzybów tym badaniem się nie diagnozuje.

chrzanovy dobrze radzi - nie nakręcaj się, poczekaj spokojnie do kolonoskopii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”