Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: anetka30 » 06 paź 2018, 21:33

Mając kolonoskopię na oddziale, piłam fortrans od 17 a w dniu badania o 4 lub 5 rano dostałam jeszcze saszetkę rozpuszczoną bodajże w litrze wody. Badania miałam około godz. 11

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Orzelek » 07 paź 2018, 14:10

Dzięki za info :spoko:

Chodzi o to, żeby rano być wyczyszczonym :tak:

Jako osoba mająca kolostomię mogę robić irygację (można zobaczyć filmy na Youtube). Robiłem ją ostatnio po raz pierwszy i muszę przyznać, że jest to świetna opcja na szybkie mechaniczne opróżnienie jelit. Jej wykonanie pozwala, że dolna część moich jelit (okrężnica) będzie czysta. Picie przeczyszczacza pozwoli oczyścić jelito w górnej części od strony jelita cienkiego.

Oczywiście na kilka dni przed badaniem- ścisła dieta, w większości płynna.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Noelia » 24 paź 2018, 13:14

obyty.z.cu pisze:
06 paź 2018, 20:36
Noc spokojna, ale często rano robiłem jeszcze lewatywę na przeczyszczenie ,tak na wszelki wypadek...żartując, ale przy kiepskim jelicie po latach chorowania była ta lewatywa potrzebna.
anetka30 pisze:
06 paź 2018, 21:33
Mając kolonoskopię na oddziale, piłam fortrans od 17 a w dniu badania o 4 lub 5 rano dostałam jeszcze saszetkę rozpuszczoną bodajże w litrze wody.
Jak mąż miał kolonkę w szpitalu, to na tę lewatywę obudziła go pielęgniarka właśnie przed 5 rano, był w lekkim szoku, bo faktycznie cudna pora na takie "atrakcje" :lol:
obyty.z.cu pisze:
06 paź 2018, 20:36
Oczywiście przy czyszczeniu i na przetrwanie najważniejsze są ;) landrynki
Landrynki to must-have podczas czyszczenia ;)
U męża najlepiej sprawdzały się miętowe, imbirowe (przeciw mdłościom) oraz cytrynowe.
Tylko nie mogą być czerwone, bo takie mogłyby imitować krew lub jakieś podrażnienia w badaniu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: masterdark » 24 paź 2018, 16:46

Ja nie brałem żadnych landrynek, piłem tylko fortrans rozpuszczony w zwykłej wodzie mineralnej no i nic więcej. Smak fortransu nie jest taki zły.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: obyty.z.cu » 24 paź 2018, 16:59

masterdark pisze:
24 paź 2018, 16:46
Smak fortransu nie jest taki zły.
też na pierwszych badaniach tak mówiłem, ale póxniej to już było trudno. Najgorzej to chyba latem na oddziale, kiedy lodówki nie było, fortrans z wodą był ciepły..pierwsza butelka poszła, ale później to już było na maxa odrzucanie.
Zresztą i przy następnych badaniach....nigdy już fortrans nie był ok, tylko pozostało te uczucie niechęci ;)
Te landrynki własnie powodowały zmianę smaku, ale i dawały energię na przetrwanie, no i "załatwiały" sprawy głodu i myslenia o tym. Szczególnie gdy badanie trzeba było powtórzyć a drugi dzień.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: masterdark » 25 paź 2018, 14:15

Mnie na razie w fortransie nie podoba się tylko długi czas działania na mnie, powyżej 10 godzin. Czyściło mnie aż do samego badania, a potem jeszcze trochę do wieczora. Drugą "porcję" fortransu skończyłem pić o 7 rano, a czyszczenie całkowicie zakończyło się dopiero około 19.

mironek
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2020, 14:15
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: mironek » 27 lut 2020, 14:21

Jutro pierwsza kolonoskopia i w sumie nie wiem czy mam golić okolice odbytu? Mam nadzieje, że nie jest to konieczne. Drugie pytanie o miód, czy można łyżeczką miodu podratować mózg w przeddzień badania już po płukance fortransem?

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: romek » 27 lut 2020, 18:28

nigdy o goleniu nie słyszałem. A co do miodu, to zawsze mówią i piszą, że tylko pić i to duuużo.
Ale w trakcie brania fortransu ssałem landrynki. Trochę pomaga

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Noelia » 27 lut 2020, 18:47

mironek pisze:
27 lut 2020, 14:21
Jutro pierwsza kolonoskopia i w sumie nie wiem czy mam golić okolice odbytu? Mam nadzieje, że nie jest to konieczne.
Nie jest konieczne.
mironek pisze:
27 lut 2020, 14:21
Drugie pytanie o miód, czy można łyżeczką miodu podratować mózg w przeddzień badania już po płukance fortransem?
Tak jak Romek wcześniej napisał - najlepiej ssać landrynki lub lizaki. Podniosą poziom glukozy we krwi, co zmniejszy odczucie głodu. Pisałam kiedyś o tym w tym wątku właśnie - cytuję:
Noelia pisze:
24 paź 2018, 13:14
Landrynki to must-have podczas czyszczenia ;)
U męża najlepiej sprawdzały się miętowe, imbirowe (przeciw mdłościom) oraz cytrynowe.
Tylko nie mogą być czerwone, bo takie mogłyby imitować krew lub jakieś podrażnienia w badaniu.
Na stronie, którą mam w podpisie, jest pytanie "Jak łatwiej znieść przygotowanie do badania za pomocą środka przeczyszczającego Fortrans?" i szczegółowa odpowiedź na nie, m.in. o tych landrynkach właśnie :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

mironek
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2020, 14:15
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: mironek » 27 lut 2020, 18:48

Dzięki za odpowiedź. Wziąłem ten miód ale tylko na czubku łyżeczki. Już jestem po płukance. Zastanawiam się teraz, czy mogę rano umyć zęby i użyć płynu do płukania ust. Niby się nie połyka, ale zawsze coś może "skapnąć"

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Noelia » 27 lut 2020, 18:53

mironek pisze:
27 lut 2020, 18:48
Zastanawiam się teraz, czy mogę rano umyć zęby i użyć płynu do płukania ust.
Jak najbardziej tak, to nie ma żadnego wpływu na wynik akurat tego badania.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

mironek
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2020, 14:15
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: mironek » 27 lut 2020, 19:00

Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Noelia » 27 lut 2020, 19:02

mironek pisze:
27 lut 2020, 19:00
Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Ja również pozdrawiam i powodzenia :)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Straszek
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 19 lis 2020, 21:29
Choroba: nie ustalono
województwo: podkarpackie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Straszek » 25 lis 2020, 07:27

Dzis czyszczenie - co moge zjesc jeszxze? Ja od ubieglego poniedzialku zrobilam sobie diete bo mam zaparcia i jesrem w stresie ze umre bo niewiele jaflam no a dzis to tez jyz nic prawie a badanie jutro przed poludniem.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: romek » 25 lis 2020, 11:56

Umrzesz to chyba z nerwów i stressu.
W trakcie brania leku czyszczącego ssij landrynki. Trochę pomaga - zabija smak leku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”