Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Agatha
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 09 lis 2012, 19:14
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: śląsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Agatha » 02 kwie 2015, 23:24

Jelito podobno jest w stanie remisji...co gastrolog z nfz stwierdziła na "oko" , zadając mi w czasie wizyty jedno kluczowe pytanie "ile stolców?" Koniec wywiadu. Na szczęście leczę się "głównie" u innego gastrologa (niestety nie z nfz), który podejrzewa remisję po różnorakich wynikach jakie mu dostarczyłam :roll: Żeby to potwierdzić konieczna kolo. Nic nie mówił o innych badaniach. Czyli 3,4 dni jeśli będzie bez niespodzianek. Bardzo dziękuję.
Agatha

sofijka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 699
Rejestracja: 30 paź 2013, 23:37
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: sofijka » 02 kwie 2015, 23:46

Agatha, ja miałam kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym, ale nie dało się jej za bardzo zrobić ze względu na budowę układ jelit, więc zlecili mi dodatkowo rtg z wlewem i robili to następnego dnia - pobyt trwał 3 dni.

Agatha
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 09 lis 2012, 19:14
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: śląsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Agatha » 03 kwie 2015, 10:13

mam nadzieję, że obejdzie się bez większych atrakcji ;)
Agatha

karolek0303
Początkujący ✽✽
Posty: 321
Rejestracja: 17 cze 2014, 19:07
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Wieluń

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: karolek0303 » 06 kwie 2015, 06:27

Znieczulenie? Ja dostalem tylko mala tableteczke. No i nie ma to jak kobieca delikatnosc w tych sprawach.ale i tak najgorsze jest przygotowanie,glodowka i fortans.
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

sofijka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 699
Rejestracja: 30 paź 2013, 23:37
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: sofijka » 08 kwie 2015, 22:22

Agatha pisze:mam nadzieję, że obejdzie się bez większych atrakcji ;)
Agatha, życzę Ci tego.
U mnie to po prostu była pierwsze kolonoskopia, więc wcześniej nie było wiadomo, że te jelita mają taki układ. Generalnie znieczulenie ogólne przy kolonoskopii z mojej perspektywy to bardzo dobra opcja.
karolek0303 pisze:najgorsze jest przygotowanie,glodowka i fortans.
No do przyjemności to nie należy, ale specjalnie źle tego nie wspominam. Hmmm chyba po prostu w moim wyobrażeniu picie fortransu było czymś tak strasznym, że rzeczywistość jednak okazała się znacznie lepsza i nie przebiła tych koszmarnych wizji. Ale wiem że to oczywiście kwestia indywidualna.

Agatha, trzymam kciuki, żeby tym razem było dobrze u Ciebie

Agatha
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 09 lis 2012, 19:14
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: śląsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Agatha » 09 kwie 2015, 06:26

sofijka, dziękuję, dam znać jak wyszło ( w czerwcu dopiero)
Agatha

Awatar użytkownika
pauly
Początkujący ✽✽
Posty: 69
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:58
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Oslo

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: pauly » 09 kwie 2015, 09:30

podlacze sie pod temat zeby balaganu nie robic..

dzis na 18 mam kolonoskopie. Zgodnie z zaleceniami ze szpitala bylam na lekkostrawnej diecie ( taa, swieta byly ale co tam ;) ) od poniedzialku. Wczoraj zjadlam lekkie sniadanie. O 15 przyjelam pierwsza dawke leku Picoprep ( rozpuscic proszek w szklance wody, wypic, i na to wypic jeszcze 2l wody w odstepach 250ml co godzine). I nic sie nie dzialo. o 21 wypilam kolejna dawke leku i nic. Poszlam o 23 spac bo juz mi sie nudzilo, i nic. Obdzilam sie o 3, cos sie zaczelo dziac, pozniej znowu do 5 nic, troszke sie podzialo, i o 8. Nic nie jem, pije wode, ale chyba juz pozamiatane? Szpital ma zamkniety telefon do 12.30. Ktos ma jakies pomysly?

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Jacekx » 09 kwie 2015, 14:29

Cześć Pauly

Trzymam kciuki bohaterko...
Ja tam jednak wolę Fortrans :mniam: szybciej i lepiej czyści :wink: .

Pozdrawiam po Świętach ale wyżerka była ...a wcześniej :gotowanie: jak zwykle trochę ściemniam :nalesniki:


Już 9.06 mam kolonoskopię pełną na "śpiocha" a 26.02 miałem sigmoidoiskopię na żywca uff...przeżyłem choć nie było lekko.
Lekarz rozpędził i chciał zrobić całe jelita na żywca ale :mad: ... nie dałem :ulan:
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2015, 14:13 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

rafal194
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 20 mar 2017, 21:13
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: rafal194 » 27 kwie 2017, 20:38

Ja jestem po kolonskopi.Badanie było bezbolesne ale przygotowania już nie.Miałem dany Citrafleet 2 saszetki jedna nic niedala.Po drugiej troche się ruszyło.Ale po 2 razach w łazience mimo że leciała płynna biegunka(samej wody nieuzyskałem chyba za słaby preparat),był niesamowity ból odbytu jakby żyletki przeciągał to samo przy wycieraniu,po 2 razach zaczołem za każdym razem korzystać z bidetu ale to niepomogło.Są jakieś srodki na taki ból przy wypróznianiu przy oczyszczaniu do badania.

Naszczęscie po kolonskopi ten ból ustąpił.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Tubisia » 27 kwie 2017, 20:59

Rafal194 przede wszystkim używamy mokrego papieru toaletowego :) Można użyć Sudocremu (tego od otarć) albo wazeliny.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Noelia » 28 kwie 2017, 13:33

Tubisia pisze:Rafal194 przede wszystkim używamy mokrego papieru toaletowego :) Można użyć Sudocremu (tego od otarć) albo wazeliny.
Takie chusteczki nawilżane - wilgotny papier toaletowy albo ewentualnie do higieny intymnej, są w każdej drogerii, np. w Rossmanne do wyboru, do koloru ;)
Zazwyczaj zawierają różne łagodzące składniki (rumianek, alantoinę, kwas mlekowy itp.).
I dodatkowo właśnie ten Sudocrem albo jakakolwiek "maść na odparzenia", np. Linomag.

A ponadto w tym drugim wątku (w którym też wczoraj pisaliśmy) też jest dużo informacji na temat przygotowania.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: alate » 30 kwie 2017, 14:39

ja polecam Lignocainę, taki żel przeciwbólowy. Dostałam go kiedyś na oddziale, działa po ok minucie od zastosowania.
Niestety, jest na Rp
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Tubisia » 30 kwie 2017, 22:23

alate pisze:ja polecam Lignocainę, taki żel przeciwbólowy. Dostałam go kiedyś na oddziale, działa po ok minucie od zastosowania.
Niestety, jest na Rp

Ja dostałam maść robioną od proktologa, ze znieczuleniem i działającą na szczelinę dodatkowo :) strasznie ułatwia mi to nie tylko przygotowanie do kolonoskopii, ale też i na co dzień życie :) Tylko troszkę kolorek ma niefajny :oops:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Noelia » 04 maja 2017, 12:36

alate pisze:ja polecam Lignocainę, taki żel przeciwbólowy. Dostałam go kiedyś na oddziale, działa po ok minucie od zastosowania.
Niestety, jest na Rp
Mąż używał żelu z lidokainą (Lignocainum) przy wlewkach z hydrokortyzonem, bo je się robi "głębiej" ;) długim cewnikiem - zresztą to rada z forum właśnie.
Podobno znieczula niemal 100%, więc rzeczywiście może się przydać podczas picia Fortransu czy czegoś podobnego, dobry pomysł.
W aptece się bardzo zdziwił, że coś takiego jest na receptę, ale widocznie ma dar przekonywania, bo pani w końcu sprzedała mu bez ;)
Tubisia pisze:Ja dostałam maść robioną od proktologa, ze znieczuleniem
Lek robiony w aptece, tak? A pamiętasz może mniej więcej skład, co tam jest substancją aktywną?
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kolonoskopia - przygotowanie - pytania

Post autor: Tubisia » 04 maja 2017, 12:49

Noelia pisze: Lek robiony w aptece, tak? A pamiętasz może mniej więcej skład, co tam jest substancją aktywną?
Oczywiście, że tak :mrgreen: moja internistka mi go nawet wypisuje jak trzeba (i to bez żadnego problemu). Na PW podam Ci skład.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”